Intrigo-Hakan Nesser

 Håkan Nesser, İsveç polisiye yazarları arasında, hatta dünya polisiye cinayet yazarları arasında bir centilmen kalem bana göre. Kitapları heyecan verici polisiye romanlar olsa da, nezih bir anlatım tarzı ve akıcı bir kalemi var. Dünya çapında 20 milyondan fazla hayranı onu bu yüzden seviyor ve kitapları çok satanlar listesine girebiliyor.Bugünkü Nesser' in kitabım aslında öykülerden oluşan Intrigo. Genel olarak öykü çok sevmiyorum ama bu kitaptaki öykülerin her biri bende mini romanlar izlenimi bıraktı ve severek okudum. Öykülerden biri, Bir yazarın Ölümü, film haline de getirildi bildiğim kadarıyla.


İlk öykü: TOM. 1995 yılında Maardam'dayız - 50'li yaşlarının sonlarında ve başarılı bir biyografi yazarı olan Judith Bendler, kendisinden on yaş büyük film yapımcısı olan kocası Robert ile taşrada bir evde yaşıyor. Bir gece telefon çalana ve bir erkek sesi onun çiftin kayıp oğlunun Tom olduğunu söyleyene kadar sessiz sakin bir hayatı olan Judith'in dünyası birden allak bullak olur. Judith arayanın bir dolandırıcı olduğundan emindir ama ya değilse?


BİR YAZARIN ÖLÜMÜ (Rein). Dul bir tercüman garip bir yayıncılık işi bulur. Ölen yazar Germund Rein'in son el yazmasını bir an önce tercüme etmesi gerekiyor. Rein gizemli bir veda mektubu bırakmış olmasına rağmen, ölümü üzerinde şüpheler vardır.


AGNES'İ SEVİYORUM. Agnes ve Henny yıllardır birbirlerini görmemiş eski okul arkadaşlarıdır. Agnes'in kocasının cenazesinde tekrar buluşurlar. Tereddüt ederek yeniden yakınlaşmaya, mektup yazmaya ve sırlarını paylaşmaya başlarlar. 


SAMARYA'DAN YABAN ORKİDELERİ. En iyi durumdaki bir dil öğretmeni, aslında otuz yıldır ölü olan bir kadından el yazısıyla yazılmış bir not alır. İçinde, her şeyin başladığı yere, eski memleketine geri dönmesini ister...


TÜM BİLGİLER KONU İÇERİSİNDEDİR. Yönetim kurulunun isteği üzerine genç bir öğretmen, trafik kazasında hayatını kaybeden genç bir kızın çalışmalarını tekrar gözden geçirip notlandırı. Ancak bu, beklenmedik bazı sonuçlar doğuracaktır....

Öykülerin konusunu çok kısa kısa geçmek istedim tadı kaçmasın diye:) Umarım okuyanlar beğenir. Okuduysanız kitap hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşırsanız sevinirim:)

Bu kitaplar da ilginizi çekebilir:

Spare-Harry'nin Kitabı

Ölümden Daha Derin-Tammy Hoag

Portobello Cadısı

5 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Hiç Hakan Nesser okumadım. Uzun zamandır polisiye okumadım aslında. İlgimi çekti. İlk sipariş listesine ekleyebilirim:) Teşekkürler Derya...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu türü sevenlere mutlaka tavsiye ederim. Bazı cinayet polisiye yazarları gibi vıcık vıcık yazmıyor tarzı çok güzel.

   Sil
 2. İlgi çekici görünüyor. Yazarı merak ediyordum, fırsat olursa okumak isterim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu türü sevenler için iyi bir yazar inşallah okuma fırsatın olur:)

   Sil
Daha yeni Daha eski