Spare - Prens Harry'nin KitabıHenüz kitap raflarında yerini almadan bile büyük ilgi gören ve ses getiren İngiltere prensi Harry'nin kitabı Spare yani kelime anlamı ile Yedek nihayet satışa sunuldu. Prens Harry sarayın kirli çamaşırlarını mı ortaya dökecek diye merak edenler hemen bir adet edinme kuyruğuna girdi.

Prens Harry'nin kitabında neler var?

Peki aslında Harry, bilmediğimiz şeyler mi anlatıyor kitapta? Tabii bilmediğimiz özel anılar dışında aslında kraliyet ailesinin fonksiyonunun İngiltere adına bir büyükelçilik görevi yaptığını hemen herkes biliyordur. Hollywood yıldızları gibi şık ve pahalı giysiler giyerek katıldıkları her toplantı basında bolca yer alıyor. Birkaç da toplumsal yardım işi yaptılar mı imajı parlatıyorlar.Ancak öyle kurallar koymuşlar ki hem kendilerine hem aileye katılanlara dayanmak oldukça zor. Zaten resimlerde de yüzlerinden ne kadar gergin oldukları belli oluyor. Haklıdır değildir demiyorum ama örneğin Megan saraydayken kram geçirmiş gibiydi şimdi ışıl ışıl gözlerinin içi parlıyor. Doğrusu evlendiklerinde tutucu kraliyet ailesinin onu kabul etmesine de oldukça şaşırmıştım. Yarı zenci bir gelin her ne kadar modernleşme yolunda adımlar atsalar da oldukça radikal bir olaydı saray için. İngiliz basını da başta övgüyle bahsettiği Megan'ı zaman içinde yerden yere vurdu. Hatta babasına gönderdiği bir mektubu ele geçirip yayınlamaktan bile çekinmedi.

Bekleyemeyenler veya tamamını okumak istemeyenler için işte Harry' nin kitabından önemli noktalar:

Prens Harry kardeşi William'ın sağdıcı olmasıyla ilgili neler söylüyor

Prens Harry'nin kardeşi Prens William'ı 2011'de Kate ile düğünde sağdıç olarak gördük. Ancak Harry kitabında bir oyun oynamaya zorlandığını ve yalnızca kardeşinin en iyi iki arkadaşının göz önünde olmak istemedikleri için basın önünde kendisinin sağdıç rolü yaptığını yazıyor. Düğün resepsiyonundaki geleneksel sağdıç konuşması ise, William'ın arkadaşları James Meade ve Thomas van Straubenzee tarafından yapıldı. Harry'ye göre, düğününden sadece birkaç saat önce, Prens William oldukça içkiliydi ve o da abisine alkol koktuğunu söylemişti.


Prens Harry, William ile gerilimi tırmandırıyor

Bir tartışma sırasında, William tarafından şiddetle itilince Prens Harry yerde, kırılan bir köpek kasesinin kırıklarıyla yaralanmış. En azından 38 yaşındaki prens, kendisi ve erkek kardeşi arasında bugüne kadar bilinen muhtemelen en şiddetli anlaşmazlığın ne olduğunu böyle anlatıyor. "Her şey çok hızlı oldu. Çok hızlı. Yakamdan tuttu, kolyemi yırttı ve beni yere attı," . Prens William'ın (40) daha önce Harry'nin karısı Meghan' ı "zor" ve "kaba" olarak tanımladığı, ardından Harry'nin abisini İngiliz magazin gazetelerinin anlatısını benimsemekle suçladığı söyleniyor.

Prens Harry "Yedek" miydi?

Ağabey ile rekabet, kitabın başlığına zaten yansımış: Spare "Yedek" . Raporlara göre Harry, o doğduktan sonra babasının onun hakkında böyle söylediğini iddia ediyor. Bir zamanlar ayrılmaz olarak kabul edilen ve sevgiyle "Willy" ve "Harold" olarak tanınan kardeşler, uzun süredir kıyasıya bir rekabet içinde karşı karşıya geldiler. Harry kitapta William'dan "sevgili bir erkek kardeş" ama aynı zamanda bir "düşman" olarak bahsediyor.

Anlatım tarzından sanki onun da abisini kıskandığı izlenimi edindim. Tabii bu benim kişisel fikrim. 

Prens Harry ve sakal kavgası

Harry ve Meghan' ın düğününden önce, iki kardeşin Harry'nin sakalları hakkında tartıştıkları bile söylendi. "Mirror" dergisinin kardeşi hakkında yazdığı bir habere göre Prens Harry, "Bir noktada - tahtın gelecekteki varisi olduğunu belirterek - bana tıraş olmamı emretti," diye yazıyor Prens Harry. Kraliçenin bile ona sakallı evlenmesi için onay verdiğini söylüyor. William'ı, Harry'nin kendisinin yapamadığı bir şeyden zevk almaması gerektiğini düşünmekle suçluyor. Prens Harry ve "kötü üvey anne" Camilla

Harry, Camilla'nın onun tarafından erken yaşlarda babasının "diğer kadını" olarak tanındığını yazıyor. Basında çıkan haberlere göre, annesinin ölümünden sonra "kötü bir üvey anne" olabileceğinden korktuğunu belirtiyor. Charles'ı mutlu ettiği için onu aileye kabul etmiş. 

İki kardeş babalarına tekrar evlenmemesini söyleseler de günümüzün yeni kralı bunu dikkate almamış. Bildiğiniz gibi Charles ve Camilla 2005'te evlendiler. O şimdi kralın eşi. Harry, diğer kraliyet mensupları gibi onu da gizlice basına bilgi vermekle suçluyor.

Prens Harry ve kıskanç Charles

Prens Harry'nin Charles'ı karısı Meghan' ı kıskanmakla suçladığı bildirildi. Babasının, "yeni ve parlak" aktrisin ilgi odağını ondan çalabileceğinden korktuğu söyleniyor. Harry, merhum annesi Prenses Diana'nın popülaritesine atıfta bulunarak, "babası bunu daha önce deneyimlemişti ve bunun bir daha başına gelmesinden korkuyordu" diye yazdı. Charles'ın ayrıca halkın William ve Kate'e olan ilgisini de kıskandığı söyleniyor.

Bir röportajda Megan da Kate'den rol çalmaması için daha sade giyinmesini öğütlediklerini söylemişti. Anlayacağınız aralarında da bir rekabet var:)Prens Harry ve annesi Diana'nın ölümü

1997'de paparazzilerden kaçarken Paris'te bir kazada ölen annesi Diana'nın ölümünü çevreleyen trajik koşullar, Harry'yi bugüne kadar meşgul ediyor. Resmi soruşturma sonucuna inanmıyor. Kraliyet ailesini, William'ın ve kendisinin soruşturmanın yeniden açılmasını alenen talep etmesine izin vermemekle suçluyor. Babasının duygusal soğukluğundan bahsediyor. Sun gazetesinin haberine göre Harry, çok sevdiği annesinin kazasının şok edici haberini verdiğinde ona sarılmadığından şikayet ediyor. "People" dergisine göre prens, aynı tünelden annesinin arabasının hızında geçmiş ve kazanın o hızda olamayacağını tespit etmiş.

Prens Harry ve ilk cinsel deneyimi

Harry ayrıca 17 yaşındayken "farklı hissetmek" için kokain kullandığını da kabul ediyor. Daha sonra başka deneyimleri de olmuş uyuşturucu maddelerle. İlk cinsel deneyimini gençken bir barın arkasındaki tarlada çok daha yaşlı bir kadınla yaşadığını iddia ediyor. Bu bölüm de eleştirmenler tarafından gereksiz bulundu ve çok kritize edildi.

Prens Harry ve Nazi kostümü

Harry, gençlik yıllarındaki en büyük yanlış adım için kısmen William ve karısı Kate'i (40) suçluyor. 2005 yılında Nazi kostümü giymiş bir kılık değiştirme partisine katılması için onu cesaretlendirdikleri söyleniyor - Harry'nin gamalı haç kolluklu fotoğrafları kısa süre sonra basında yayıldı ve bir skandalı tetikledi. Harry herkesin önünde bir özür dilemek zorunda kaldı.

Prens Harry ve 25 ölü Taliban

Öte yandan, Afganistan'da helikopter pilotu olarak yaptığı askerlik hizmeti sırasında 25 Taliban savaşçısını öldürdüğü için pişmanlık duymuyor. Harry, Sky News'te "Beni tatmin eden bir şey değildi ama utanmadım da" diye yazdı. Üst düzey bir Taliban üyesi daha sonra Harry'yi savaş suçlarıyla suçladı. “Öldürdükleriniz piyon değil, insandı; dönüşlerini bekleyen aileleri vardı. dedi.

Ancak Harry Taliban'ın masum insanları öldürmesini engellemekle kendisini savundu.

Kraliyet ailesinden "Yedek" e tepkiler

Kraliyet ailesini kirli çamaşırlarını açığa çıkarmış olsa da Harry, ITV tarafından yayınlanan bir röportajda, gelecekte bir rol oynayıp oynamayacağını bilmese de hala monarşiye inandığını söyledi. Aynı zamanda ailesiyle "uzlaşma" istediğini vurguladı. Ancak bunu yapmak için öncelikle anlaşmazlığa kimin ve nasıl katkıda bulunduğu açıklığa kavuşturulmalıdır diye de ekledi.Bu arada Buckingham Sarayı, iddia ve ifşa seline sessiz kalıyor. İngiliz medyasında ise Harry'nin ağabeyi ve babasının çevresinden açıklamalar giderek daha fazla yer alıyor.

İki kardeşin bir arkadaşı Sunday Times'a verdiği demeçte, tahtın 40 yaşındaki varisi William'ın "endişeli ve üzgün" olduğunu ve içten içe kaynadığını, ancak "karşılık vermeyeceğini" söyledi.

Basında çıkan haberlere göre, Harry'nin babası da "yara aldı". Sunday Telegraph'a göre, Kral Charles III. en küçük oğluyla "karmaşadan çıkmanın tek yolu" olarak bir uzlaşmayı görüyor. Buna göre, Harry ve eşinin 6 Mayıs'ta 74 yaşındaki kralın taç giyme törenine davet edilmesi bekleniyor.

 • Yazıda amazon satış ortaklığı linkleri mevcuttur.
Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

8 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Dünya gerçekten onları merakla takip ediyor ama bana ilginç gelen kitabın basimindan önce kraliyetin onayının alınıp alınmadığı... Kraliçe Elizabeth dönemi ile Kral Charles dönemi farklı geçecek anlaşılan:) Kaleminize sağlık....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İzin alındığını sanmıyorum zaten kitap Amerika da basıldı.

   Sil
 2. Abuk subuk bir ortamda büyümüş ve anneleri ölmüş iki küçük çocuk. Baktıkça sadece bunu görüyorum. Başka türlü yaşayabilseler nasıl olurlardı acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de hep o cenaze anını görüyorum. Bizler bile şok olmuştuk. Bence Harry büyük ölçüde bunun travmasını yaşıyor. Karısına yapılan haksızlıklara bu kadar korumacı tavır almasının nedeni bu. Öte yandan tabii alışılan hayat standardından vazgeçmek de zor.

   Sil
 3. Detaylı bir yazı olmuş. :) Kraliyet ailesine hiç ilgim yok, o yüzden bana hitap etmedi ama meraklılar alıp okuyacaktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ilgisi olanlar için. Oldukça fazla satılmış.

   Sil
 4. Babalarıyla ilişkilerinin sıkıntılı olduğunu da yazıyı okuyunca anlayabiliyoruz.Erken yaşta annelerini kaybetmelerine hepimiz çok üzüldük.Bir de belgesel yaptılar sanırım bu kraliyetle ilgili...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet prenses Di nin ölümü çok trajikti. Saraylarda mutsuz yaşıyorlar işte 🙄

   Sil
Daha yeni Daha eski