Pal Sokağı Çocukları - Çocukluğumun Unutulmaz Romanı

 


Çocukluğumda defalarca okuduğum iki kitap vardı Polyanna ve Pal Sokağı Çocukları. Aslında erkek çocukların kahramanı olduğu kitap neden ilgimi çekmişti ilkokul çağlarında bilemiyorum ama okuyup okuyup ağladığımı hatırlıyorum. 

İlerleyen yaşlarımda kitabın ne kadar ünlü olduğunu fark ettim. Ve aslında bir çocuk kitabından çok daha fazlası olduğunu. Bu yüzden çocukluğumun bu sessiz kahramanına blogumda da yer vermek istedim. 

Orijinal roman (Spoiler İçerir!!!)

"Pal Sokağı Çocukları" romanı ilk kez 1907'de yayınlandı ve Macaristan'da en çok bilinen gençlik kitabı. Sayısız yabancı dile çevrildi

Budapeşte'deki Josephsstadt'ta yaşayan ergenlerin hikayesi uluslararası gençlik edebiyatı klasikleri arasında.

Kitap birçok kez filme de çekildi.

 Pal Sokağı Çocukları, bir grup erkek çocuğa katılan ve sayısız maceralar yaşayan 9 yaşındaki küçük Nemecsek'in hikayesini anlatıyor. Onunla ilgilenen yaşlı adam Jan ile tanışır. Zamanın kritiği ve dokunaklı deneyimler kitapta okurlara eşlik ediyor. 

 Budapeşte 1910 Nemecsek, terzi Nicolaus'un oğludur. Bir gün annesine bir müşteriye eşlik ederken, annesinin zengin bir adamla ilişkisi olduğunu öğrenir. Nemecsek'in dünyası yıkılır. Her zaman nazik ve hassas olan annesini çok seviyordur. Nicolaus, karısını aldattığı için evden kovuyor. Annesinden ayrı kalmak Nemecsek için olduğu kadar annesi için de bir felakettir. 

Nemecsek, sınıf arkadaşlarından kısadır ama aslan gibi cesareti vardır. Nadiren kavgadan kaçınır ve en büyük arzusu okulundaki çetelerden birine ait olmaktır. Yakında başarılı olur ve ilk görevi toplantıları için bir yer bulmaktır. Çünkü tüm çocukların kullanabileceği bir arazi, onu kullanmak için para talep eden bir grup genç tarafından kuşatılır. Ödemezsen dayak yersin. 

Görsel: Wikipedia


Nemecsek Pal sokağında uygun başka bir yer bulacaktır. Ancak arazi, köpeği Hector ile çok tenha bir yerde yaşayan ve bir heykel üzerinde çalışan yaşlı bir adama aittir. Nemecsek ilk başta ürkütücü adamdan korkar ama bir süre sonra onunla arkadaş olur. Arkadaşlarıyla birlikte yaşlı adama mülkünde oynamasını istemek için gittiğinde bir kaza olur ve çocuklardan biri orada ceketini yırtar. Evde büyükannesi Edith ile karşılaşıp, başına gelen talihsizliği anlatır ve yaşlı adamı anlatırken, büyükanne yaşlı adamı ziyaret etmeye karar verir. Onu yıllar önce başka bir kadın için terk eden eski aşkı Jan'ı tanır. Jan'ı çocukların mülkünde oynamasına izin vermeye ikna eder.

 Jan, çocukların savaşçı halinden  hoşlanmaz ama aynı fikirdedir. Edith, ölen kocasının hukuk bürosunda çalışmaya devam etmektedir. 1911'de bir kadın avukat olamayacağından, bürokrasi için öne sürdüğü bir kocası vardır. Ancak ipleri kendisi çeker. 

Başlangıçta Nemecsek'i basit bir "asker" olarak kabul etse de, halihazırda subay olan diğer yoldaşların aksine, kısa sürede Nemecsek'in niteliklerini tanır. Boka, bir savaş kahramanının oğludur. Annesi çok genç ölmüştir. Boka'nın babası bir kumarbazdır ve bu bağımlılığa karşı savaşamaz. Tüm servetini çoktan kumara yatırmıştır ve Boka onun daha fazla oynamasını engellemeye çalışmaktadır. Sonunda babası subaylıktan bile atılır. Kimse eski kahraman hakkında daha fazla bir şey bilmek istemez. 

Bir kadın dansçı Sonia Boka'nın yanında durur. Boka'ya babasının önümüzdeki günlerde 3 kumar borcundan dolayı bir düello yapacağını söyler. Boka'nın babası genç kadının verdiği parayı almamıştır ama Boka'dan parayı babasına vermesini ister. 

Bu arada Pal sokağı çocukları yeni oyun yerlerinden mutlular ve  kız kardeşlerinden biri olan Martha'nın onlar için diktiği kendi bayrağına sahip oluyorlar. Nemecsek ne zaman vakit bulunsa mızıkasını çalıyor. Bu yüzden Paul Strasse'li çocuklar için de bir marş çalıyor. Kısa süre sonra rakip çeteden daha büyük çocuklar onlarla savaşmaya başlar ve Paul sokağındaki çocuklar sayısız macera ve kavga yaşamak zorunda kalır. Ancak onları tehdit eden ikinci bir tehlike daha vardır: oyun alanlarını kaybetmek. 

Yaşlı adamın eski karısı Julia, Jan'ın yeni arkadaşlarını  öğrenir ve nedenini bulmaya çalışır. Edith şimdi Jan'ı masrafları kendisine ait olmak üzere yasal olarak desteklemektedir. Birlikte romantik bir akşam yemeğinde, Jan'ın eski karısı Julia'nın bir entrika yüzünden Edith'in Jan'dan ayrılmasına neden olduğunu fark ederler. 

Nemecsek'in annesi kocasından ikinci bir şans elde eder. Oğluyla tekrar evde yaşamasına izin verilir, ancak sadece sevgilisini bir daha görmemesi şartıyla. Ama ona aşıktır ve ondan kolay kolay vazgeçmez. Doğum günü için ona bir elmas yüzük vermek istediğinde ve onu evde ziyaret ettiğinde, reddeder ve gitmesini ister. Küçük Nemecsek kendini araya atar ve sakatlanır. Biraz sonra babası eve gelir. Karısını yine evden kovar. Başka bir erkeği seven bir kadının yanında yaşayamaz ama Nemecsek'e annesiyle birlikte gitmesini teklif eder. 

Ancak Nemecsek yine de anne babası arasında bir uzlaşmaya inanır. Boka da ailesi yüzünden çok acı çekiyor çünkü düelloya katılan babası yaralanır. Ölümden kıl payı kurtulur. 

Sık sık diğer çocuk çeteleriyle kapışan kahramanlar maceradan maceraya koşar ve başlarına olmadık şeyler gelir. Nemecek sık sık buz gibi sudan geçmek zorunda kalır ve çok  hastalanır ama Pal Sokağı için savaşmak ister. Bir çocuk tarafından tekrar su altına itildikten sonra çok yüksek ateşi olur. Jan onu babasına götürür ve gururunu unutup Nemecsek'in annesini almasını tavsiye eder. Nicolaus karısını bulduğunda bir otel mutfağında çalışmaktadır. Sevgilisini uzun zaman önce terk etmiştir. 

Oğlunun hastalığını duyan kadın en kısa sürede eve koşar. Ancak Nemecsek, diğer çeteden çocuklara karşı önemli bir savaş olduğu için Paul Sokağı'na gitmiştir. Yüksek bir ateş ve büyük bir güçle, yenilgiyi kabul eden çocukların lideriyle savaşır. Sonunda bayılır. Bütün arkadaşları Nemecsek'te toplanır. 

Boka'nın  babası Nemecsek'e madalya takdim eder. Jan'ın eski karısı Julia, hasta Nemecsek'i ziyaret ettikten sonra daha iyi düşünür ve Pal sokağındaki araziyi çocuklar için geniş bir alana ayırır. 

Aradan yüz yıl geçti. Paulstrasse (Pal Sokağı), bugün park halindeki arabalarla kapatılsa bile hala var. Küçük bir plaketle Nemecsek'in küçük bir heykeli var: Ferenc Molnar için, Paulstrasse'den oğulları için ve 4 çevreden tüm çocuklar için. 

Romanda Molnar'ın askeriyeye ve sahte ahlaka ve haysiyete bakışı belirgindir. Tüm hikaye, hem olay örgüsü hem de karakterler açısından son derece sosyal açıdan kritiktir. Çocuklar ana rollerle özdeşleşseler bile roman asla sadece bir çocuk romanı değildir.

 Ferenc Molnár hakkında kısa bilgi

1/12/1878 (Budapeşte) – 4/1/1952 (New York)

Molnar bir doktorun oğluydu, Budapeşte'de büyüdü ve orada okudu ve

Cenevre'de hukuk okudu. 1896'dan itibaren Birinci Dünya Savaşı sırasında Budapeşte gazetelerinde muhabir olarak çalıştı.

 İlk romanları 1897'de, ilk komedisi 1907'de çıktı.

Virtüöz eserleriyle dünya çapında ün kazandı ve daha sonra Amerika'ya göç etti.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Çocuklara Kitap Okumanız İçin Önemli Nedenler

Anne Frank'ın Hatıra Defteri

Sofie'nin Dünyası

Küçük Prens


22 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. geçen yıllarda kızımın ödevi için tekrar birliklte okuduk seyrettik ağlaya ağlaya ....

  YanıtlaSil
 2. Ne okudum ne de filmini izledim ama çok merak ediyorum.:) Bu yazıdan sonra bakmam şart oldu :)

  YanıtlaSil
 3. Adını çok sık duyduğum bir roman. Paylaşım için teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
 4. Çocukken okumuştum sanki ama şu an hiç hatırlamıyorum. Tekrar alıp okuyum bari. :) Spoiler var diye pek okumadım yazıyı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de ikinci kez okunmayı hakediyor 😊

   Sil
 5. Evet, ismi çok bilindik ama bu kitabı okumadım ben. Nedense yollarımız hiç kesişmedi. Bu yaşımda da çocuk kitabı okumayı çok sevdiğim için bir gün mutlaka okuacağımı düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de severim çocukların okuldan getirdiklerini de okuyorum 🤭🤭🤭

   Sil
 6. en sevdiğim çocuk kitabı :) burayı gidip görücem bir gün :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok görmek istiyorum. Bugün aklımdan geçtin deep nerelerde diye 😀

   Sil
  2. çarşambadan çarşambaya yoğun çeviri işim vardı evde :) geçen haftaki yazımda yorumlarda söledimdi bir hafta yokum diyene :)

   Sil
 7. O sokağı gidip görmek,güzel olurdu.

  YanıtlaSil
 8. benim de aynı şekilde çocukluğumun unutulmaz kitabı

  YanıtlaSil
 9. Kısaltılmış çocuk versiyonunu okumuştum çocukken . Şimdi kısaltılmamış versiyonunu okumayı çok istiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın ben de kütüphaneye bakayım .

   Sil
Daha yeni Daha eski