Opus-Avusturya'dan Dünyaya

 Life is life la la la la la 

Benim yaşıtım olup bu şarkıyı hatırlamayan yoktur sanırım. 80'li yıllarda ortalığı kasıp kavuruyordu.Görsel: wikipedia.at 


Peki bu şarkıyı seslendiren Opus grubu üyelerinin Avusturya'lı olduğunu biliyor muydunuz? 1973 yılında kurulan grubun üyeleri Kurt Rene Plisnier (keyb.), Ewald Pfleger (guit.) und Exsängerknabe Walter Bachkönig (bass). 1974'te Günter Grasmuck da gruba katıldı.

İlk zamanlar kendi garajlarında amatörce çalıp söyleyen Opus üyeleri, zamanla Avusturya'da tanınmaya başladı. 1978'de Avusturya Rock Festivali'ne katıldılar. Herwig Rüdisser de şarkıcıları olarak o günden beri grubun önemli bir üyesi.

Görsel: opus.at


1980'de ilk albümleri 'Daydreams' çıktı. Aynı yıl gruptan ayrılan Walter Bachkönig yerine Niki Gruber katıldı.

Daha sonraki yıllarda Eleven, Flyin High, Opusition, Up and Down, Life is Life, Solo, Opus, Jubilee, Love God and Radio, The Beat Goed On gibi albümler; sayısız konser, altın plaklar, sanatçılarla yapılan çalışmalar izledi. Kısa sürede Avusturya'da bir garajda başlayan müzik maceraları dünyaya yayıldı ve albümleri listelerde üst sıralara çıktı. Yılların eskitemediği grup hala müzikle haşır neşir. Son yıllarda oldukça fazla yardım amaçlı konserler de veriyorlar. Opus hayranları grubun web sayfasını: https://opus.at/home/ ziyaret edip daha detaylı bilgi alabilir.

Şarkıyı bilmeyenler için videosunu da ekliyorum:)Bu konular da ilginizi çekebilir:

Vivaldi ve İlk Kadın Orkestrası

Salzburg Sanat Festivali

Imagine-John Lennon


6 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

Daha yeni Daha eski