Vivaldi ve ilk kadın orkestrası


 

Venedikli besteci Antonio Vivaldi döneminde sıkıcı bulunduğu için itibar görmedi. Barok uzmanı Andrea Marcon ise, "Hiç de değil" diyor, "aksine, o düpedüz bir müzikal devrimciydi." Şimdiye kadarki ilk kadın orkestralarından birini kurmasını da onun devrimci yönünü kanıtlıyor.

Meslektaşı Igor Stravinsky onunla aynı konçertoyu 500 defa yazdı diye alay etse de, ondan sonra gelen besteciler Bach, Handel ve Telemann ve daha niceleri Vivaldi'nin müziğini incelediler, yazdılar ve uyarladılar.


İlk minimalist besteci

Ancak Andrea Marcon, Vivaldi'nin estetiğinin benzer olduğu konusunda hemfikir. Bunun nedeni kompozisyon tekniği: "Çok az teknik ve ritmik araçla Vivaldi, konçertolar ve senfoniler için düzinelerce melodi yarattı."


Bunu da farklı şekillerde, neredeyse takıntılı bir şekilde defalarca tekrarladığı küçük tematik ve ritmik hücreleri kullanarak yaptı. Marcon, bu kompozisyon tarzını 1960'larda ortaya çıkan "minimal müzik" ile karşılaştırır: "Bence Vivaldi, müzik tarihindeki ilk minimalist besteciydi."
Bach ve Vivaldi arasındaki fark

Andrea Marcon, Vivaldi'nin müziğindeki monotonluk izlenimini de anlayabilir: "Vivaldi eserlerini düzgün çalmazsanız kulağa çok sıkıcı gelebilir." Müziği notayı okur okumaz canlanan diğer bestecilerin aksine Vivaldi'nin zenginliği notalarda görünmüyor. Sadece çalarken ortaya çıkıyor.


Ve onun için Johann Sebastian Bach'tan farkı şu: "Ne kadar kötü çalarsan çal, Bach'ı mahvedemezsin. Hangi tempoyu seçtiğiniz veya hangi enstrümanlarla çaldığınız önemli değil, kötü olanlar da olsa her zaman başarılı olur. Öte yandan Vivaldi, dilini anlamazsanız tamamen mahvolur."


Vivaldi müziğini her zaman bir çırpıda yazdı, içinden bir kaynaktan su gibi fışkırdı. Daha sonra kendisine fazla gelenleri sildi” Bu, orijinal notalarını inceleyerek de görülebilir. Vivaldi bir konçertoyu bile hızlıca besteleme kabiliyetindeydi.


Bu yüzden onun tekniği, bir heykeltıraşınkine benzer, yalnızca bir temel kalana kadar indirgeme tekniğidir. Marcon, "Ama bu her zaman çok spontane ve canlıdır" diyor. Ve Vivaldi'yi tam olarak böyle çalmak gerekir: taze, tam o anda, her zaman biraz doğaçlama - tabiri caizse "mükemmel bir kusur" olarak. Ya da başka bir deyişle: "Fırından yeni çıkmış ekmek gibi çıtır çıtır."


Ancak Andrea Marcon' a göre, Vivaldi'nin büyüklüğü yalnızca yaratıcı ateşin bu ivmesinde yatmıyor: "Benim için Vivaldi bir öncüydü. Konser edebiyatı alanında solistlere çok fazla özgürlük veren ilk kişiydi.»


Solistleri orkestranın önüne yerleştirdi ve solo pasajları için onlara net bir tempo işareti vermedi. Yani o zamanlar yeni olan doğaçlama yapmakta özgürlerdi. Ve daha sonra Bach, Mozart ve Romantikler gibi diğer besteciler tarafından benimsenen bir şey oldu bu.
Vivaldi İlk Kadın Orkestrasını Kurdu

Vivaldi bir kemancının oğlu olarak dünyaya geldi ve erken yaşta keman dersleri aldı. Ancak babası,  önce Vivaldi'nin dini itibar kazanmasını istedi. 25 yaşında rahip olarak atandı, ancak “sağlık nedenleriyle” yalnızca kısa bir süre görev yaptı.


Aynı yıl genç kızlar için bir yetimhane olan Ospedale della Pietà'da müzik öğretmeni oldu. Orada öğrencilerine küçük yaşlardan itibaren günlük müzik dersleri verdi. Kızların çoğu iki ya da üç enstrüman çalabiliyordu ve solo şarkı söylerken de aynı derecede rahattı. 

Vivaldi'nin zamanında Avrupa'nın en ünlü orkestrası sadece kadınlardan oluşuyordu. Bir Katolik yetimhanesinde parmaklıkların arkasına gizlenmiş kadınların yeteneklerini farkeden ünlü sanatçı onları çalıştırmakta bir sakınca görmedi ve çok da başarılı oldu. O kadar ilahi çaldılar ki, dinleyenleri adeta büyülediler. Vivaldi onların profesörüydü, yeteneklerini biliyordu ve kızlar ve kadınlar için en parlak oyunları yazdı.


O zamanlar kadınların pek bir şey yapmasına izin verilmiyordu, ancak bu yetimhanelerde mükemmel bir müzik eğitimi ve bazen de bir müzisyen olarak kariyer yapmaları garanti ediliyordu. Müzisyenlik, şarkıcılık gibi meslekler sadece erkeklerin tekelindeydi zira.

Vivaldi^yi fazla bilmeyenler bile ünlü dört mevsim eserini bir yerlerde duymuşlardır. Ne zaman dinlesem bana huzur veren ve mutlu eden bir eserdir.


Bu konular da ilginizi çekebilir:

12 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. bu yazıyı çok sevdim faydalandım saol :)

  YanıtlaSil
 2. Vivaldi bana göre duygu olarak derin besteler yapmış. Onu dinlerken çok etkilenirim. Eline sağlık yayın için. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana da mutluluk verir müziği hep baharı hatırlatır:)

   Sil
 3. Vivaldi muhteşem bir müzisyenmiş, İlk kadın orkestralarından birini kurmuş. Bestelerini yanı sıra üstlendiği misyon da övgüyü hak ediyor. Klasik müzik dinlemeyi seviyorum ben. Bana çok sihirli geliyor. Emeğine sağlık Deryacığım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene sevindim canım. Ben de çocukluğumdan beri çok severim klasik müziği. Okulda müzik öğretmenimizin bu sevgiyi bize aşılamasından dolayı çok mutluyum:)

   Sil
 4. Ben ilk defa burada öğrendim. Bu aydınlatıcı bilgiler için çok teşekkür ederim :D

  YanıtlaSil
 5. Vivaldi'yi nasıl sıkıcı bulmuşlar anlayamadım. Dinlerken insanın içinde kelebekler uçuşuyor sanki! Yani en azından bendeki etkisi öyle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O dönemdeki rakipleri bulmuş 🤩🤩🤩. Ben de çok severim müziği beni mutlu eder dinledikçe.

   Sil
Daha yeni Daha eski