Şehrin Aynaları - Pinhan - Elif Şafak 

Bugün size iki Elif Şafak kitabından bahsetmek istiyorum. Genel olarak Elif Şafak kitaplarındaki masalsı anlatımı seviyorum. Her ne kadar yer yer başka eserlerden alıntı gibi görünen bölümler fark etsem de yazar bunları romanlarında ustaca kullanıyor. Ayrıca akıllıca pr çalışmalarıyla dünyada da ses getiriyor.

Ancak bu okuduğum son iki kitabını pek sevemedim. Diğerlerini merakla ve kendimi vererek okusam da, bu kitaplar bir türlü beni içine çekemedi. 

Gelelim kısaca kitapların konusuna:

Pinhan

Görsel: Wikipedia.org


Pinhan, çift cinsiyetli doğmuş bir çocuktur. Küçük yaşlarında Dürri baba tekkesine katılır ve zamanla tekkenin yaşam biçimine ayak uydurur. 

Çift cinsiyetli olması onun sakladığı büyük bir sırdır. Kendini bulma amacıyla tekkeden ayrılıp her iki cinsiyetini de yaşayacağı bir yolculuğa çıkar. Uzun maceralardan sonra tekkeye döner ancak yakılıp yıkılan tekkenin yerinde yeller esmektedir.

Şehrin Aynaları

Görsel: goodreads.com


İspanya'dan kaçıp İstanbul'a gelen Yahudi bir ailenin hikayesini anlatıyor Şehrin Aynaları. İki kardeşin rekabeti ve çatışmaları ağırlıklı olarak konuya hakim. Okuduğum bazı sayfalarda ve eleştirmen yorumlarında büyük bir araştırma romanı olarak lanse edilmiş ancak ben kitapta bunu göremedim. Evet ilginç bir hikayesi olan bir roman ancak bazen pr çalışmaları nedeniyle bazı kitaplar abartılabiliyor ve büyük beklentiler içinde giren okur hayal kırıklığına uğruyor sonuçta.

Yazarı seviyorsanız kitaplara bir şans verebilirsiniz.

Yazardan okuduğum diğer kitaplar:

Mahrem

Ustam ve Ben

Aşk

Havva'nın Üç Kızı-Baba ve Piç-Araf

13 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Derya, thank you for telling about the books you've read.

  YanıtlaSil
 2. Lisedeyken çok sevdiğim bir yazardı Elif Şafak. Çıkan tüm kitaplarını okumaya çalışırdım. :) Şehrin aynalarını okumadım ama Pinhan'ı okumuştum. :)

  YanıtlaSil
 3. Haklı olabilirsin Deryacığım. Bazı kitaplarını okudum. Araf en sevdiklerimdendi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Araf güzeldi gerçekten de. Kalemi kuvvetli bir yazar konuyu akıcı bir şekilde anlatıyor. Bu iki kitap sanırım konu olarak pek beni kendine çekemedi 😊

   Sil
 4. Yazarın Aşk adlı kitabını okumuştum ama pek sevememiştim konuyu ele alış şeklini. Pek bana hitap eden bir yazar değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aşk çok abartılan bir romanı oldu ancakben baba ve piç, havva'nın üç kızı ve araf'ı daha çok beğenmiştim. Mahrem de güzeldi.

   Sil
  2. Bazılarının pdf formatı var dilersen paylaşabilirim.

   Sil
 5. İsmini shafak diye yazmasına biraz gıcık kapsam da kitaplarının akıcılığına bir şey diyemem.

  YanıtlaSil
 6. ilk romanlarını sevdim sonrakileri okuyamıyorum :)

  YanıtlaSil
 7. Yazardan çok kitap okudum ama bu iki kitabı da henüz okumadım. Yazarın ilk dönem kitapları bunlar. Kimisi bunları seviyor, kimisi Aşk'tan sonra yazdıklarını. Ben ikinci gruba giriyorum. Sonra yazdıkları daha akıcı, keyifli geliyor bana.

  YanıtlaSil
 8. eskiden, gençken :))) ne çok severdim Elif Şafak'ı hepsini okurdum sonra bir küstüm kendi kendime artık asla okuyamıyorum :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben yazarlageç tanıştım. Birkaç yıl önce bir arkadaşım Aşk romanını gönderince, ardından birkaç romanını daha okudum.

   Sil
Daha yeni Daha eski