Elif Şafak - Mahrem-Masal Dünyasından Bugüne Bir Yolculuk


Herkese merhaba !!! Bugün bahsedeceğim kitap Elif Şafak' tan Mahrem. Aslında bu kitabını bilmiyordum. Blogger arkadaşlarımdan birkaçı birden tavsiye edince meraklandım. İyi ki de merak edip okumuşum. Şimdiye kadar okuduğum kitaplarının içinde en beğendiğim oldu. İnternette okuduğum yorumlara bakarsam, en sevilen romanlarından biri.  Çok fazla ipucu vermeyeceğim size yine her zaman olduğu gibi; zira spoileri fazla kitap yorumlarını okumayı ben de sevmiyorum. Okuyacağım kitabı kendim keşfetmek, sonuna kadar merak etmek istiyorum. Hangi konuda olduğu, yazarı ve genel bilgiler bana yetiyor. Yoksa önceden fazla şey bilirsem tüm hevesim kaçıyor. Kendimce anlatayım işte:) Kitabı kindle ile okudum o yüzden resimler benim değil.

Bunlar da ilginizi çekebilir : Elif Şafak-Aşk


Mahrem' de geçmişten geleceğe; farklı olan, herkes gibi olmayan, herhangi bir eksikliği olan insanlar ve toplumun onlara bakışı Elif Şafağın masalsı anlatımıyla konu edilmiş. Tarihten bugüne, farklı olan hep dışlanmış, farklılıkları yüzünden sergilenmiş, alay edilmiş ve tabiri caizse toplum içinde adeta bir gölge gibi yaşamaya mahkum edilmiştir. Yaşadığımız travmalar, hayata bakışımızı kökten değiştirebiliyor.
Şişman kız karakteri kitabın başlarında farkedilmese de, kitaptaki en önemli karakterlerden. Onun çocukluğunda yaşadığı travmatik olaydan bahsederken, Elif Şafak, kitaplarında çok kullandığı geçmiş gelecek arasındaki geçişleri ustalıkla kullanmış bu kitapta da. Bir tarihte geçmişe giderken, bir dönüp şişman kızın hayatını okuyoruz.


Elif Şafağın farklı bir tarzı olduğunu düşünüyorum yazar olarak. Kitapları için uzun araştırmalar yaptığı belli ancak hayalgücünü de yabana atmamalı. Bu kadar çok detayı hayal edip, bunlardan bir de severek okunan kitaplar ortaya çıkarmak büyük başarı. Rahat okunan bir kitap olmasına rağmen, oldukça da dikkat gerektiriyor geçişler arasındaki bağlantıları kaçırmamak için. Beni kitapta tek rahatsız eden kısım kitabın ana kahramanının uğradığı taciz olayıydı. Bir anne olarak çocukların başına bu kötü olayların gelmesi beni çok üzüyor ve sarsıyor. Ancak kahramanın başına gelen bu olay tüm hayatını ve kişiliğini etkilediği için kitapta olması gerekli bir bölümdü onu da anlayabiliyorum. Belki biraz daha az detaylı anlatılabilirdi. Tabii bu benim okur olarak kişisel fikrim. Kitabın tamamını ele alıp sadece o kısmı cımbızlamamak lazım aaa ne yazmış diye.
Elimde birkaç kitabı daha var ama sırada okunmayı bekleyen kitaplarım da olduğu için bir süre farklı yazarlara yöneleceğim.


 • Resimler pinterestten alıntıdır. 


20 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Hayata farkli baktiran kitapları okumayı severim nit aldim

  YanıtlaSil
 2. I didn't know this book but I am gald to discoer it now thanks to you.
  Regards,
  Flo

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. You can find her books at many languages, you will like them 😊

   Sil
 3. Elif Şafak, Ustam ve Ben okudum bunuda notlarımın arasına alıyım.

  YanıtlaSil
 4. merak ettim...not aldım...sevgiler...

  YanıtlaSil
 5. Elif Şafak'ın hayal gücüne şapka çıkartılır gerçekten. Teşekkürler bu güzel paylaşım için.

  YanıtlaSil
 6. Geçmiş ve geleceği Aşk'ta da güzel harmanlamıştı.Bunu da not aldım sayende :)

  YanıtlaSil
 7. Elif Şafak'ın eserlerini ikiye ayırıyorum.Aşk'tan önce ve Aşk'tan sonra.İlk dönemki eserlerini daha çok seviyorum.Popülerleştikten sonra eserlerinde önceki samimiyeti fazla bulamadım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Simdiye kadar okuduklarimi sevdim, birkac kitabi daha var okudukca görecegim 😊

   Sil
 8. Merhaba Derya Hanım. Ben Elif Şafak'ın kitaplarını severim. Anlatımı çok etkiler beni. Özellikle Siyah Süt romanındaki alt karakterlerini konuşturmasını çok hoş bulmuştum. Bu kitabını okumadım. En kısa zamanda okumak isterim teşekkürler bilgi verdiğiniz için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kitabini okumadim not alayim onu da 😊

   Sil
 9. Elif Şafak senelerdir listemde ama senelerdir okumadım. Bir tane kitabıyla başlayayım bari:) Teşekkürler şekerim :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski