Elif Şafak - Aşk - Kitap Önerisi

Elif Shafak

Elif Şafak kitaplarını hiç okumamıştım ve nereden başlayacağımı bilemiyordum. Biraz araştırdıktan sonra Aşk kitabından başlamaya karar verdim. Kindle ile okuduğum için resimleri kendim çekemedim tabii. Bazı Türkçe kitapları oradan okuyacağım, kitabı sipariş etmekten daha ucuza geliyor. Bazı kitaplar neredeyse yarı fiyatına, bazıları da basılı kitaptan daha indirimli.
Aşk kitabını nasıl anlatsam bilemiyorum... Mevlana ve Şems, hayranlık duyduğum saf Allah sevgisine ve güzel sözlere imza atmış olsalar da ikisi hakkında da yeterli bilgim olduğunu söyleyemem. Gerçi bu büyük insanların da hayatının detaylarına girdikçe ; hayatlarındaki kadınların hep gölgede ve ezik olduklarını görmek beni üzüyor. O dönemler için belki normal olan hayatlar ama işte insan onları gözünde çok üstün bir yere koyduğu için kusursuz davranmalarını bekliyor nedense. Tabii felsefeleri ve bizlere öğrettikleri tartışılmaz. Ama kadın haklarına önem veren bir kadın olarak bu dipnotu da eklemek istedim. Bu konular önceden sorgusuz sualsiz hayranlık duyduğum kişilerle ilgili bana ikilemler yaşatabiliyor. Arkalarını toplayan kadınlar olmasa, ütüsünü çamaşırını yemeğini kendi yapsa bu ünlü yazarlar, düşünürler, şairler bu kadar kariyerlerine yoğunlaşabilir miydi?
Hayatını eşi ve çocuklarına adayan Ella, eğitimini aldığı mesleğinde çalışma kararı alıp bir yayınevinde işe girer. Okuması ve rapor yazması için ona verilen kitap hayatını da kökten değiştirecektir.
Kitabın yazarı Mevlana ve Şems' in birbirlerini aramalarını ve bulmalarını anlatırken, öte yanda Ella yazarla mesajlaşmaya başlar. Bu mesajlaşmalar sonucu birbirlerine aşık olurlar.
Ben kitabı sevdim.  Okunmaya değer bir yazar. Doğrusu dünyada da bu kadar tanındığını bilmiyordum, utandım biraz. Gerçi ülkemizde sevmeyenler de var ben yazarlık kısmıyla ilgileniyorum, kendisini kişisel olarak tanımıyorum. Başka kitaplarını da okumayı planlıyorum.

24 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Elif Şafak'ın en sevdiğim kitabı Aşk olmuştur. Diğer okuduğum kitaplarını pek sevemedim doğrusu. Buna benzer bir de Ahmet Ümit'in Bab-ı Esrar adlı romanı var onu da okumanı tavsiye ederim �� Sevgiler canım ��

  YanıtlaSil
 2. kitabı eşim okudu ama ben konusu ile ilgili kararsız kaldığımdan okumadım, yazdıklarından sonra okumaya karar verdim.

  YanıtlaSil
 3. Yıllar önce okuduğum ve bolca notlar aldığım bir kitap.Kesinlikle okunmalı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben yeni kesfettim Elif Safak kitaplarini 😊

   Sil
 4. İçinde güzel düsturların olduğu güzel bir kitap.Ben sevmiştim.:)

  YanıtlaSil
 5. Ben de severek okumuştum bu kitabı Deryacigim. Elif Safak in en çok begendigim kitabı ise Araf olmuştu. İskender i de ilgi cekici bulabilirsin.

  YanıtlaSil
 6. Merhaba Derya :) Tatil bitti, gelen kutusunda yayınını gördüm. Hemen bakmak istedim. Benim kitaplığımda okumayı tasarladığım kitaplarım dururlar. Kızım bir iki kitap daha koymuş oraya. Biri de Elif Şafağın Aşk romanı. Haliyle merak ettim şimdi. Senin yorumunu okumam iyi oldu, hazırlıklı okurum en azından. Konu iyi. Sevgilerimle canım :)

  YanıtlaSil
 7. Valla son günlerde bütün düşünürlere gıcık kapar oldum, hep erkeklere düşünmüşler :/

  Bu kitaptaki aşk öyküsünü sevmemiştim ben. Daha doğrusu ölümsüz aşk denilen şey uzaktayken oluyor, bu hikaye onu ispatlamıyor diye düşünmüştüm. Kitabı hatırlamıyorum ama düşündüklerimi hatırlıyorum, o da başka tuhaf ya neyse :)

  YanıtlaSil
 8. Hiç Elif Şafak okumadım ama bu kitabını okuyanlarda sevenler olduğu kadar sevmeyenlerde vardı. Bende okuyacağım nasipse. Teşekkürler Derya :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuyup öyle kararini ver canim ben cok begeniyorum yazarligini 😊

   Sil
 9. Kalemini çok beğenirim yazarın, bu da güzel kitaplarından biri...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet cok sürükleyici bir kalemi var 😊

   Sil
 10. Deryacım temmuz ayında instagramda yapmış olduğun kitap paylaşımın sayesinde ben de 2. kez okuma şansı buldum Aşk'ı.. Yeniden okumama vesile olduğun için teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 11. Mahrem adli kitabini mutlaka oku en sevdigim❤

  YanıtlaSil
 12. mahrem ile baba ve piç benim favorilerim. Aşk' ı da severek okumuştum. blogda olmadığını fark edince tekrar okumak için çıkardım. okuyunca paylaşacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elimdeki kitaplar bitince okuyacagim mahremi 😊

   Sil
Daha yeni Daha eski