Temmuz - Ağustos Okuduklarım

Herkese selam. İki aylık yaz tatilinde neler okudum? Ooo neler okumadım ki ... Bu yazıyı hazırlarken ve resimleri eklerken ben bile şaşırdım iki ayda okuduklarıma. Nasıl başardım bilmem :) Tek tek yazacaktım ama baktım hepsini detaylı yazıp bitirmem ömrümü yiyecek ; gel sen en iyisi hepsini bir yazıda özetle geç dedim. Yoksa aradan çok zaman geçince yazmak da gelmiyor içimden. Bu kez kısa kısa geçeceğim kusuruma bakmazsanız :)

blutmale-grabkammer
Tess Gerritsen hayranı olduğum artık bir sır değil. Okumadığım bir kitabını kütüphanede bulunca hemen alıyorum. Mephisto Club' u daha önce yazmıştım  Mezarlık Odası (İngilizce adını bulamadım :)) Aynı zamanda kütüphaneden almama rağmen sonradan okuyabildim. 

totenlied-totsünde
Yine iki Tess Gerritsen kitabı. Ölümcül Günah ve Ölüm Şarkısı. Kitapların Almancasını okuduğum için İngilizce veya Türkçe isimlerini bulamıyorum her zaman. Ama Tess hayranları hangi kitaplar olduğunu mutlaka anlayacaktır. 

Havva'nın Üç Kızı-Baba ve Piç-Araf
Elif Şafak' tan tam üç kitap okudum. Havva' nın Üç Kızı, Baba ve Piç ve Araf. Daha önce Aşk kitabından bahsetmiştim. Okumak isterseniz buradan kitap yorumuma bakabilirsiniz. Bu kitaplarını da çok beğendim. Şimdiye kadar okuduğum hiç bir kitabı için ah keşke okumasaydım demediğim, sevdiğim yazarlar arasına giren bir yazar oldu Elif Şafak. 

Das Glück İst Ein Vogerl- Mutluluk bir kuştur, keyifl bir yaz okumalığı oldu. Egon adlı bir adama çarpıp onun ölümüne neden olan kahramanımız ve hayalet olan Egon arasında geçen komik bir hikaye.  Avusturyalı yazarların akıcı ve keyifli bir kalemi var. Samimi buluyorum kitaplarını.    

Toscana Frühling- Toskana ilkbaharı da yaz okumalığı bir roman. Tabii içinde aşk var :) Teyzesinden kalan evi satmaya giden genç kadın, hem aşkı hem aradığı hayatı bulacaktır hiç beklemediği bu yerde.

Debbie Maccomber' den Sommersterne-Yaz Yıldızları kitabı da yazın rahat okunanlardan. Çabucak okunup bitiyor bu tarz romanlar. 

Orhan Pamuk kitapları

Orhan Pamuğun kendi hayatını anlattığı İstanbul kitabı beni ikilemde bıraktı. Kendi anılarını severek okurken, arada yazdığı tarihi bölümler kısmen fazla uzadığı için beni sıktı. Olmaydı da olurmuş o bölümler dedim okurken. Biliyorum, bu tarz tarihi gerçekleri yazmak uzun araştırmalar gerektiriyor ama anı kitabının içinde biraz gereksiz gibi geldi bana. 

Veee İstanbul' dan gelen siparişlerim. Sevgili arkadaşım Günhan' a hepsini bulup aldığı için tekrar teşekkür ederim. 

Handan' ın çekilişinde kazandığım kitap Levent Üzümcü' den Boyun Eğme oldu. Oyunculuğunu beğendiğim Levent Üzümcü' nün yazarlık yönünü de sevdim. Okunası bir kitap. Handancığım tekrar teşekkür ederim. Bloğun uzun ömürlü olsun :)İkigai-Karanlıktaki Kadınlar

Karanlıktaki Kadınlar, İstanbul' a ait eski efsaneleri günümüze uyarlayan öykülerden oluşmuş. Masalsı anlatımı olan bu kitap ne yazık ki benim yüreğime dokunamadı. Japon Yaşam Sanatı İkigai kitabını ise severek okudum. Benim hayat prensiplerimle hemen hemen örtüşen konulardan bahsetmesini sevdim :) 
En sevdiğim yazarlardan olan Orhan Pamuğun Kırmızı Saçlı Kadın romanı, oldukça dokunaklı bir hikaye. Okumadıysanız mutlaka tavsiye ederim. Uzun zamandır okuma listemdeydi. 

Sabahattin Ali

Yine yıllardır okumak istediğim Sebahattin Ali' nin Kürk Mantolu Madonna' sını nihayet okuyabildim. İyi ki de okumuşum. Çok duygulu ve akıcı bir roman. Mutlaka ve mutlaka okuyun derim. 
Eveeet eskileri bitirelim de yeni kitapları yazacak zaman kalsın değil mi ama? Siz bu yaz neler okudunuz? 16 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Ben hala sıfırla gidiyorum, yaz mevsiminde kitap okuyamıyorum galiba onu farkettim. Şimdi de sonbahar hüznü yüzünden okuyamıyorum :)) Bahaneler çok geçerli geliyor bu aralar bana.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okumadan duramam ben. Artik telefona da yükleniyor, cok rahat oluyor 😊

   Sil
 2. Tebrikler. Bol okumalı bir yaz olmuş. Bir çoğu okumadığım hatta bilgim olmayan kitaplardı. Kitaplar hakkındaki paylaşımınız için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Oh, dolu dolu geçmiş yaz ayı, onu anlıyoruz buradan :) Tess Gerritsen baktım özellikle, daha önce hiç okumadım. Bu ara onun yorumlarına bakıyorum, başlamak için eğer güzelse diyerek... Değişik ve özgün eserler hep bir güzel oluyor. IKIGAI okumuşsun, okunmaya değer değil miydi ama? :)

  Kalemine sağlık arkadaşım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tess güzeldir polisiye cinayet türü sevenler icin. Ikigai cok güzeldi gercekten de 😊

   Sil
 4. Ne çok kitap okumuşsunuz, tebrik ederim! Kürk Mantolu Madonna Türk edebiyatında en sevdiğim yapıtlardan biridir. Kırmızı Saçlı Kadın'ı da çok severek okumuştum. Ikigai'yi ben de merak ediyorum, okuma listemde:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkürler. Ikigaiyi mutlaka tavsiye ederim 😍

   Sil
 5. Ne güzel bol bol okumuşsun. Havva'nın üç kızını ben de bu yaz okudum. Kürk Mantolu Madonna ve Araf'ı daha önce okumuş ve çok beğenmiştim. Tercihlerinin hepsi de çok güzel.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Begenmene sevindim canim. Arastiriyorum hep listeler yapiyorum kendimce 😊

   Sil
 6. Elif Şafağın kalemini çok beğenirim ben de, evde okumadığım bir kitabı var, ona bakacağım ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende de daha birkac kitabi var bu kis okurum artik 😊

   Sil
 7. Bayağı çok kitap okumuşsun, ne güzel, Toskana İlkbaharı'nı çok merak ettim, böyle konuları severim oldumolası hatta benzer bir film izlemiştim Netflix'te. Ben not alıyorum şimdilik, maalesef kitap alamıyorum malum kitaba vereceğim para apt. bahçesindeki kedişlerin mamasına gidiyor, yetişemiyorum çünkü:( umarım kimse ayıplamaz.....:(
  Sevgiler Derya'cığım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayiplamak ne demek pdf okuyan cok arkadasimiz var istediginiz zaman göndeririz 😊

   Sil
 8. Bol okumalı güzel bir yaz geride kalmış. Orhan Pamuk okurken ben de bazen aynı duygulara kapılıyorum, keşke bazı bölümler bu kadar uzamasa diyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kitabinda öyle oldu. Sadece hayati da olsa yeterdi bana 😊

   Sil
Daha yeni Daha eski