Atiye-Dizi Tavsiyesi

 


Bugün'de yaşarken bir anda geçmişle geleceği bünyesinde harmanlayan esrarengiz bir kadın, Atiye. Netflix'te geçtiğimiz kış izledim Atiye dizisini. Beren Saat, Mehmet Günsur ve diğer oyuncuları başarılı buldum. Mehmet Günsur'u uzun zamandır izlememiştim. Genel olarak Türk dizi veya filmlerinde sezilen tutukluk yoktu. Oyuncular son derece rahattı bana göre. Bu da izleyene de olumlu yansıyan bir durum. Göbeklitepe'nin esrarı, eski Şamanlık gibi ögeler ustaca kullanılmış. Hem merak uyandıran, hem esrarengiz bir dizi ortaya çıkmış.

Ülkemizde film ve dizilere konu olabilecek hem tarih hem coğrafya o kadar zengin ki...

Bittikten sonra izlediğime memnunum çünkü sezonları beklemeyi hiç sevmiyorum. Bu dizi ile en sevdiğim Türk yazarlardan sevgili Buket Uzuner'in uzun süren bir dava süreci olduğunu okudum. Yazar, dizide Hava, Toprak, Su kitaplarındaki bazı öğelerin kullanıldığını söylüyordu. Ben kitapları da severek okudum, diziyi izlerken fazla bir benzerlik göremedim. Şaman olan nine ve eski gizemler benzer olabilir ama bu konuyu bilmesem kitaplarla diziyi bağdaştırmazdım. İki ninenin kişiliklerini de birbirinden farklı buldum.

Son yıllarda Netflix'te kaliteli Türk dizileri izledim. Umarım sayıları artar. 

Bu diziler de ilginizi çekebilir:

Kulüp

Pera Palas'ta Gece Yarısı

14 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Eşim tutuldu bu diziye ne zaman baksam izliyor :)

  YanıtlaSil
 2. Çıktığı zaman çok konuşulmuştu ama ben bu diziyi bir türlü sevememiştim, devamını da getirememiştim. Bu yazıyı okuyunca izlemeye çalışsam mı diye aklım çelinmedi değil :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii herkesin beğenisi farklı oluyor ☺️

   Sil
 3. ikinci sezonu izlemedim daha :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben hepsini bitirdim bak senden hızlı çıktım 😃

   Sil
 4. Son sezonunu hala daha izlemedim ama bence 1.sezondan sonra hikayesi biraz kaydı Atiye’nin,çok içine çekemedi beni 🙈❤️

  YanıtlaSil
 5. Atiye dizisinin birinci sezonunu daha çok beğenmiştim. Kulüp ve Perapalas'ta Gece yarısı da güzeldi. Son günlerde herkes Zeytin Ağacı'nı konuşuyor Deryacığım. Ben beğendim. Vakit bulursa onu da izleyebilirsin. Sevgiler :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bakayım ona da çok teşekkür ederim canım 😍

   Sil
 6. Elbette esinlenmeler olabilir. Ama sonuçta kitabın aynısı ya da kitaptaki temel konular dizide olmadıktan sonra, kitaptan alıntı var diye ortaya çıkmak pek doğru gelmiyor bana.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii yazar kendi kitabını daha iyi bilir bir de sanırım dizi için onunla görüşülmüş sonra olmamış. Dizi yine de çekilince belki alıntılanmış olabilir. Ben fazla benzerlik bulamadım.

   Sil
 7. Beren Saat'i itici bulduğum için bu dizi hiç ilgimi çekmiyor. Buket Uzuner'in kitapları elimde. Bir ara serisini okuyacağım inşallah.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de severim şirin bir genç kadın. Fazla filmini izlemedim ama .

   Sil
Daha yeni Daha eski