Agora-Film Tavsiyesiİzleme yaşı 12+

MS 291'de Roma İmparatorluğu açıkça zayıflama belirtileri gösteriyor. Ama İskenderiye hala Roma yönetimi altında. Orada filozof Theon (Michael Lonsdale) kızı güzel ve zeki Hypatia (Rachel Weisz) ile yaşıyor. Hypatia bir astronom olarak araştırma yapıyor ve ders veriyor. Hıristiyanlar ve putperestler arasındaki artan sokak kavgalarının arka planında, iki adam Hypatia'ya derin bir aşk duyuyor: kölesi Davus (Max Minghella) ve öğrencisi Orestes (Oscar Isaac). Aynı zamanda, Hypatia'nın İskenderiye'deki ünlü kütüphanenin müdürü olmasını istemeyen şehir lordu ile başı dertte. Nedeni: Kadın olması...

İspanyol yönetmen Alejandro Amenábar, her filminde yeni bir şey deniyor: İlk uzun metrajlı filmi olan psikolojik gerilim “Fascination”ın ardından, çok katmanlı gerilim-dram Open Your Eyes (Orijinali Vanilla Sky) ile uluslararası üne kavuştu. Bunu, her ikisi de gerçek başarılar olan, incelikli Korkunç Oyun Diğerleri ve Oscar ödüllü biyografik Das Meer in mir izledi.Alejandro Amenábar, beşinci uzun metrajlı filmiyle  tarihi bir dramaya imza atmış. "Agora - Cennetin Sütunları ", "gerçek olaylara" dayanan geç antik dönemde İskenderiye'de geçen bir özgürleşme hikayesidir. Kesinlikle  filme hakim olan Rachel Weisz (The Fountain, In Meine Himmel) güçlü bir oyunculuk sergilemiş ve her dönemde kadınların işinin zor olduğunu vurgulamayı başarmış. Ne yazık ki o yıllardan bugünlere bağlantılar kurmak ve kadınların işinin hala zor olduğunu düşünmek mümkün filmi izlerken.


Agora Film Konusu (birazcık spoiler içerir👀)MS 291'de Mısır, çözülme sürecinde olan Roma İmparatorluğu'nun egemenliği altındaydı. İskenderiye'de zeki olduğu kadar güzel olan, filozof Theon'un (Michael Lonsdale, Goya'nın Hayaletleri) kızı Hypatia (Rachel Weisz), hayatını bilime adayan ve profesör olarak ders veren yetenekli bir astronomdur. Hıristiyanlar ve putperestler arasındaki artan sokak kavgalarının arka planında, iki adam Hypatia'ya aşık olur: kölesi Davus (Max Minghella, Suriye) ve öğrencisi Orestes (Oscar Isaac, Asla Yaşamayan Adam). Aynı zamanda Hypatia, sırf kadın olduğu için İskenderiye'nin ünlü kütüphanesini yönetmesini istemeyen şehir lordlarına karşı kendini savunmak zorundadır...


"Agora"nın ana teması, din ve bilim arasındaki ebedi çatışma olsa da, kadınların önemli rollere gelmesini istemeyen bir dönemi de işaret ediyor (Hoş, o insanlar hala var ama neyse😏).Hypatia, kendini bilime adamış bir ateisttir ve öncelikle güneş sistemini inceleyen tamamen rasyonel bir bilim kadınıdır. Çok tanrılı paganlar üzerindeki üstünlüğünü genişletmek üzere olan genç Hristiyanlık bir kadının bu görevde olmasına karşı çıkar. Dini tartışmalar kanlı çatışmalara dönüşürken, Davus Hristiyanlar için bir umut ışığı olarak kendini kabul ettirir ve aşık olmasına rağmen Hypatia'ya sırtını döner


Filmin ikinci aşk hikayesinin de mutlu sonla bitmesine izin verilmiyor. Orestes, aşka değil sadece bilime inanan öğretmenine aşık olur. Hypatia ve Orestes arasındaki öğretmen-öğrenci ilişkisinde, akıllı ve bağımsız kadının üstünlüğü görülüyor. Güçlü kadın erkeği sadece küçümsemekle kalmaz, hayır, hatta ondan üstündür. Kendine özgü becerilerine rağmen toplumda direnişle karşılaşması, özgürleşme boyutunun altını daha da çiziyor. 


Alejandro Amenábar, filmini büyük bütçeli bir drama olarak sahneliyor. Büyük ölçekli arka planlar, döneme uygun hazırlanmış kostümler, birçok tarihi ayrıntı, kapsamlı izleme çekimleri (etkileyici kuşbakışı görünümler dahil) ve dramatik orkestra müziğinin kullanımı, gişe rekorları kıran bir film arzusunun altını çiziyor.

Eleştirmenlerden bazıları pahalı olmasına rağmen, filmin sahnelerinin oyuncuları ve konuyu ikinci plana attığı konusunda eleştirilerde bulunmuş. Doğrusu ben izlerken bu izlenimi edinmedim. Oyuncuları gayet iyi buldum ve rollerinin hakkını verdiklerini düşünüyorum. Her dinde aşırı yobazlığın ve cahil kesimi dini inançlarla korkutarak yönetmeyi oldukça iyi vurgulamış yönetmen ve oyuncular.

Orjinali İngilizce çekilen filmi tarihi filmleri sevenler keyifle izleyeceklerdir. İzlemeyenlere mutlaka tavsiye ederim:)

Bu filmler de ilginizi çekebilir:

Hide & Seek

Operation Finale

The Lost City of Z


6 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. severim bu filmi. weisz daniel craig in eşi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bak bunu bilmiyordum. Güzel bir çift olmuşlar 💞

   Sil
 2. Çok sevdiğim filmlerden biri...

  YanıtlaSil
 3. Bu kadına dönem dizileri yakışıyor. Sarayın Gözdesi'ni izledim, Kuzenim Rachel izleme listemde. Bunu da not aldım. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz eski zamanlara uyan bir yüz yapısı var. Çok hoş bir kadın ve mimiklerini de çok başarılı buluyorum 🙂

   Sil
Daha yeni Daha eski