Yves Saint Laurent - Film Tavsiyesi

Ünlü modacı Yves Saint Laurent'in hayatından kesitler içeren 2014 yapımı Saint Laurent filmini geçen yıl izlemiştim. İzlediklerimi ve okuduklarımı hep unutmamak için not ediyorum ama  araya başka yazılar da girince taslaklar birikiyor da birikiyor. Zaman zaman genç arkadaşlar soruyor, Derya abla nereden aklına blog konuları geliyor diye. Aslında en iyi konu kaynağı yaşam bana kalırsa. İnsan yaşadıkça, yaşam önümüze malzemeleri sunuyor. Yazmayı seven bir insansanız yaşamda hiç konu sıkıntısı çekmezsiniz. Yani ne yazsam diye kendinizi şartlamak yerine, gözünüzü kendi yaşamınıza, hobilerinize, sevdiklerinize çevirin. İnanın bana hiç malzemesiz kalmayacaksınız.

film-tavsiyesi

 

Araya bir de tavsiye sıkıştırdıktan sonra gelelim filme:

Saint Laurent Film Konusu

Bundan kısa bir süre önce, o hala ünlü moda tanrısıydı, ancak 1974'te Yves Saint Laurent (Gaspard Ulliel) gergin. Yenilikçi kreasyonları ona yıllardır moda dünyasının başarısını ve ilgisini sağlamıştı ve bir sektör yıldızı olarak pahalı sanattan mankenlere kadar istediği her şeye sahip oldu. Ancak uzman basının onu kötü eleştirilerle cezalandırması ve ardından derin bir deliğe düşmesi üzerine çılgınlık içindeki hayatı aniden değişir. Giderek daha fazla uyuşturucu ve alkol dünyasına dalmaktadır. Bu süre zarfında menajeri ve ortağı Pierre Berge (Jeremie Renier), Yves Saint Laurent'in imparatorluğunu bir arada tutmaya çalışır. 1976'da Fransız moda tasarımcısı sadece eski güçlü yönlerine geri döndüğünde değil, aynı zamanda görülmemiş bir moda zirvesine yükseldiğinde işler başka bir yöne dönmektedir. 

Bana film ilginç geldi ama moda, modacılar konusu ilgimi çektiği için perde arkasını da merak ederim. Moda ile ilginiz yoksa ve ünlü modacılar ilginizi çekmiyorsa film sizin için pek bir anlam ifade etmeyecektir. 

Bu filmler de ilginizi çekebilir:

Glory

12 Strong 

Sinema Dünyasında Derin İzler Bırakmış 10 Büyük Yönetmen


12 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. oleey iz<lerim severim böyle filmleri :)

  YanıtlaSil
 2. Seyretmediğim bir film. Öneri için teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. bunu izlemek istiyordum ama hiç sıra gelmedi araya hep başka bir film ya da dizi giriyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok zaman geçince bazen netflix yayından kaldırıyor kaçırma bence hala duruyorsa:)

   Sil
 4. Moda, modacı hangi kadının ilgisini çekmez ki Derya :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında onların yaptığı giysiler günlük yaşama pek uymasa d a merak ediyoruz işte:)

   Sil
 5. Biyografi türünde başarı hikayelerini anlatan filmleri izlemeyi severim.Buna da bakayım bir ara emeğinize sağlık👏

  YanıtlaSil
 6. ilk fırsatta izlemek istiyorum. Daha önce duymuştum ama senin anlatımından sonra daha çok merak ettim.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski