News Of The World - Film Tavsiyesi


 News Of The World Filmi

Captain Kidd (Tom Hanks), vahşi batıda kasaba kasaba gezip insanlara gazete okumaktadır. Günün birinde ormanda küçük bir kız bulur. Kız kızılderili kıyafeti giymekte ve o dili konuşmaktadır. Ancak Captain Kidd kızın belgelerini de bulur ve Alman asıllı Johanna olduğunu öğrenir. Zenci bir adam Johanna'yı teyzesi ve amcasına götürürken saldırıya uğrayıp asılmıştır. 

Captain Kidd kızı yanına alır ve ailesine götürecek başka birini bulamadığından kendi götürmeye karar verir. 600 km uzaklıktaki kasabaya giderlerken yolda başlarına çeşitli tehlikeli durumlar gelir. Bu arada Kaptain Kidd ve Johanna birbirlerine alışırlar.12 yaşındaki Helena Zengel'i yılların oyuncusu Tom Hanks ile başrolde oynaması bir anda yıldızı parlayan genç bir oyuncu durumuna getirdi. Golden Globe ve Sag Award ödülleri için aday gösterilen şirin oyuncu, aslında Almanya'da birkaç yıldan beri oynadığı filmler nedeniyle oldukça tanınıyordu. Tom Hanks ile başrolleri oynadığı News Of The World filminde, az konuşmasına rağmen, mimikleri ile bile çok başarılı bir rol çıkardığı eleştirmenlerce de kabul ediliyor. Alman filmi Systemsprenger ile dikkatleri çekmiş ve Hollywood'da rol kapmayı başarmış. Genç oyuncu hiç oyunculuk dersi almamış, rollerinin kimliğine bürünmenin onun için hiç zor olmadığını ifade ediyor.

Bazı eleştirmenler filmi oldukça vasat bulmuşlar ve Helena olmasaydı hiç izlenmeye değer olmayacağını belirtmişler. Bazı sahneler bana da oldukça ağır geçiyor gibi geldi, özellikle ikili konuşmalar olan bir iki sahne. Ama onun dışında film o dönemin vahşi batısına, Amerika'ya yerleşenlerin oranın yerli halkına yaptıklarına ve hayat şartlarının kötü ve tehlikeli oluşuna ışık tutuyor bence. Son yıllarda bu konuda çekilmiş filmlerde kızılderili demeye alıştığımız Indigen, yani oranın yerli halkının elinden topraklarını aldıklarını kabul eder bir çizgi var, herhalde bir anlamda bir günah çıkarma olsa gerek. Daha önce yerli halk hep barbar, saldırgan ve tehlikeli olarak empoze edilirdi. Ne yazık ki gerçekte insanların elinden toprakları gasp edildi ve yerlerinden yurtlarından sürüldüler, öldüler veya asimile oldular. 

Kıssadan hisse, film izlenmeye değer. Macera ve duygusallık filmde dengeli bir şekilde kaynaşmış.


Bu filmler de ilginizi çekebilir:

Lawless

The Dark Tower

Grindelwald'in Suçları

Jobs

13 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Seyrettim ve bayıldım ben bu filme ...

  YanıtlaSil
 2. Tom Hanks oyuncu olarak beni hep çok etkilemistir

  YanıtlaSil
 3. Bu film izlenecekler arasındabekliyor benim de. Tom Hanks'i çok severim ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka izle canım çok seveceğine eminim :)

   Sil
 4. Ben de listeme eklemiştim bu filmi, izleyeceğim bir ara.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka izle seveceğini düşünüyorum:)

   Sil
 5. Tom Hanks'in filmlerini severim. Bu filmine de bakacağım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka bir şans verilmesi gereken filmlerden biri news of the world:)

   Sil
  2. Mutlaka şans verilmesi gereken filmlerden biri news of the world:)

   Sil
 6. İzlerim bu filmi Deryacığım.
  Dediğin çok doğru, kızılderililer Amerika'nın gerçek sahipleriydi, maalesef silah kimdeyse, güç kimdeyse, silahsız, güçsüz (üstelik bir de aralarında birlik olmuyorlardı) toplulukları yok ediyor. İşte Avustralya....onlar da Aborjinleri yok ettiler. Bunlar da öyle. Şimdi de Orta Doğu'yu yok ediyorlar bakalım ne zaman duracaklar? :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kızılderililer kendi aralarında da savaşıyordu bu çok iyi bir tespit. Birlik olanı kimse yıkamaz. Maalesef sömürgecilik ve yağmacılık zihniyeti dünyanın sonunu getirecek.

   Sil
Daha yeni Daha eski