Dansın Birleştirici Gücü: Jerusalema İle Tüm Dünya Dansediyor

 Farkında mısınız, son zamanlarda dünyanın her ülkesinden ortak bir dansın videoları yayınlanıyor sosyal medyada. Master Kg isimli Afrika'lı şarkıcının Zulu dilinde söylediği Jerusalema şarkısı bir anda dünyayı sardı. Gospel türünde bir şarkı olan Jerusalema'yı bu kadar ünlü yapan aslında daha sonra bir dans grubunun şarkıya koreografi yapıp videoyu yayınlaması oldu. #Jerusalemachallenge etiketi ile herkes birbirine pas atarak bu koreografiyi uyguladı ve çektikleri videoları yayınladılar. Hatta bugün kızım bile okulda öğrenmiş evde dansediyordu. 

jerusalema dansı


Peki neden bu etkinlik bu kadar yayıldı sizce? Ben kendimce şöyle bir sonuca vardım. Pandemiden artık tüm dünya bunaldı. Gülümsemeyi özledik, dokunmayı özledik, insan gibi yaşamayı özledik. Bir anda bu dansı uygulayarak insanlar yeniden bir normalleşme hali yaşadı bana göre. Çok basit, çok insanca, dansın gücü ile bir anda tüm dünya tek bir duyguda birleşiverdi. Aslında sevgiyi yaymak ve birleştirmek ne kadar kolay değil mi? Müziğin ve dansın mutlaka sihirli bir etkisi ve birleştirici gücü var, bu tartışılmaz ama insanların insanca yaşamaya özlemleri burada asıl rolü oynamış.

Keşke dünyayı yönetenler de sevgiyi bu kadar basit bir şekilde yayabilseydi. Aslında insanlar buna o kadar muhtaç ki en ufak bir işarette katılım gösterebiliyorlar. 


Herkesin Dilindeki Clubhouse Nedir, Nasıl Üye Olunur?

Mutlu Çiftlerin Doğru Yaptığı 6 Şey

Umudu Canlı Tutmak İçin 8 İpucu

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Ayyy bikini mayolu denizli dans görseline bayildim

  YanıtlaSil
 2. Hiç duymamıştım. Hareketlerin hem aynı hem de her ülkede bu kadar farklı olması ne ilginç. Yalnız şarkı amma sıkıcı bir şarkıymış, daraldım dinlerken :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bayağı yayıldı aslında belki Türkiye'de ilgi görmemiştir. Şarkıyı ben de pek sevmedim ama dans sempatik geldi:)

   Sil
Daha yeni Daha eski