Küçük Kadınlar - Little Women - Film Tavsiyesi


 March ailesinden dört kız kardeş Jo (Saoirse Ronan), Meg (Emma Watson), Amy (Florence Pugh) ve Beth (Eliza Scanlen), 19. yüzyılın ortalarında katı cinsiyet rollerinin hakim olduğu Amerika' da büyüyorlar. Babaları iç savaşta görev yapıyor, anneleri (Laura Dern) aileyle ilgileniyor, çalışıyor ve elinden geldiğince köyde yardım ediyor. Dört kız kardeş büyüdükçe, kendilerini kadın olarak öne çıkarmanın önünde duran engelleri daha net bir şekilde fark ediyorlar. Aynı zamanda birbirlerinden ne kadar farklı olduklarını da görüyorlar. Gururlu Jo bir yazar olmak isterken ve toplumun eş ve anne olarak dayattığı rolü reddederken Meg, kalbinin peşinden giderek evliliğe yönelir. Amy ise benzersizliğini resim yoluyla ifade etmek istiyor ve Fransa'da okuyor.  Jo ve March ailesine aşık olan komşu çocuğu Laurie (Timothée Chalamet), March'ların arasında hızla kendine yer bulmayı başarıyor.

Louisa May Alcott' un romanından esinlenerek Gillian Armstrong' un senaryosunu yazıp yönettiği 1994 yapımı Küçük Kadınlar kadınların o dönem toplumdaki yeri ve bir şeyleri elde edebilmek adına verdikleri savaşlar hakkında önemli mesajlar veriyor. Henüz genç bir kızken okuduğum romanı belki benim yaşımda birçok kişi okumuştur. Filmi ve oyuncuları da oldukça başarılı buldum. Başrollerde Wynona Ryder, Kirsten Dunst, Christian Bale, Susan Sarandon, Trini Alvarado, Claire Danes, Gabriel Byrne, Samantha Matis, Eric Stoltz var. 

Film, Louisa May Alcott' un da yaşadığı ve pek çok romanını yazdığı Boston' da geçiyor. Her ne kadar 1800' lü yıllarda yaşansa da, hala dünyanın pek çok yerinde kadınlar haklarını elde etmiş değiller ve pek çok hak için savaş vermek zorundalar.
2019 yılında filmin daha yeni bir uyarlaması da çekildi. Ben kitabı da çok severek okumuştum. Yeni uyarlamada kitaba ne kadar sadık kalındığını bilmiyorum, henüz izlemedim ama onda da Emma Watson, Florence Pugh, Timotee Chalamet, Laura Dern, Meryl Steep gibi tanınmış oyuncular var. 

Bu filmleri izlediniz mi:

3 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

  1. Bu filmi uzun zaman önce izlemiştim. Seviyorum bu tarz filmleri :))

    YanıtlaSil
  2. çok sevdiklerimden tabisideee :)

    YanıtlaSil
  3. Kitabını okumuş sonra filmini izlemiştim. Kitabı daha çok sevdiğimi hatırlıyorum. Hediye olarak verdiğim kitaplar arasında ilk üç sırayı alır. İnsana umut veren, iyi duygular yaratan bir kitaptır.

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski