Unutulmaz Bir Şarkı: Med Cezir ve Levent Yüksel ile Göztepe Taraftarı Yorumu
Görsel: Spotify


Dökülür yediverenler, teninden rengarenk

Açarsın mevsimli, mevsimsiz birtanem

Değişir kokun, ısınır kanın beni yakarsın

Vazgeçilir gibi değil, bu med cezirler

Fırtınam, felaketim hasretim

Yetmiyor, sevişmeler yetmiyor

Şiddetin ne hoş, ne güzel şefkatin

Sevdikçe, sevesim geliyor

Ölene kadar peşindeyim bırakmam

Tutuşur, geceler yanar, geceler söner

Bedenim altüst, sarhoş başım döner

Karışır tenime karışır teninin tuzu bir tanem

Vazgeçilir gibi değil, bu med cezirler

Fırtınam, felaketim hasretim

Yetmiyor, sevişmeler yetmiyor

Şiddetin ne hoş, ne güzel şefkatin

Sevdikçe, sevesim geliyor

Fırtınam, felaketim hasretim

Yetmiyor, sevişmeler yetmiyor

Şiddetin ne hoş, ne güzel şefkatin

Sevdikçe, sevesim geliyor

Ölene kadar peşindeyim bırakmam

 Bugün bambaşka bir yazı yazacakken bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Blog yazarlığının sürpriz taraflarından biri de bu herhalde:) Başka şeyler planlarken, birden başka alemlere dalıyoruz. Levent Yüksel gençliğimizde çok dinlediğimiz sanatçılardan biriydi. Müzikal yeteneğinin de üzerinde iyi bir ozan olduğunu da düşündüm her zaman. Med Cezir şarkısı da en güzel şarkılarından biriydi bana göre. 1993'te sözlerini Sezen Aksu ile birlikte yazdığı şarkının aradan yıllar geçmesine rağmen unutulmaması da bunun en güzel kanıtıdır herhalde. Bana sorarsanız Sezen Aksu' nun da en verimli, en keyifli dönemlerinden biriydi Onno Tunç, Levent Yüksel, Sertap Erener, Aşkın Nur Yengi ve Harun Kolçak ile çalıştığı zamanlar.

Türkiye' de olmadığım için bazı haberleri geç görebiliyorum. Bu sabah kahvemi içerken Twitter'da geziniyordum. Göztepe maçında taraftarların Med Cezir şarkısını hep bir ağızdan söyledikleri videoyu izleyince hem duygulandım hem de mutlu oldum. Sanatçılar çoğu zaman hakettikleri değeri bulmuyor ülkemizde. Boş magazinsel işler yapanlar hep göz önünde oluyor. Bu yüzden bu güzel şarkının tüm futbol stadında yankılandığını duymak beni mutlu etti. Türk Pop Müziğinin çok önemli isimlerinden biri olduğunu düşünüyorum Levent Yüksel' in. Çabucak unutulup tükenen günümüz şarkıları ile 90' lı yıllarda yapılan pek çok şarkının hala akıllarda olması da bu dönem sanatçılarının işlerine verdikleri özenden ve kalitelerinden geliyor. Tabii ben pekçok yeni şarkıcı ve şarkıyı takip edemiyorum. Dolayısıyla yeni dönemlerde bu tarz unutulmaz şarkılar çıktıysa da bilmiyorum. Ama internetten takip ettiğim kadarıyla bunu bir 20 yıl sonra da dinlerim diyebileceğim fazla bir şarkıyla karşılaşmadım.


1964 doğumlu Levent Yüksel basgitar, kontrbas, bağlama, cümbüş gibi pek çok müzik aleti çalıyor. Antalya lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservaturarının kontrbas bölümünü bitirmiş. Fatih Erkoç orkestrasında çalıştı. Daha sonra Aysel Gürel aracılığıyla Sezen Aksu ile tanışınca kariyerinin doruk noktasına ulaştı. Çeşitli albümlerde çalıştıktan sonra kendi albümü Med Cezir' i çıkardı. 1996 yılındaki Bi Daha single' i ile yılın en çok satan şarkıcısı seçildi. Müzik yaşamına hala aktif olarak devam ediyor.
Bu güzel şarkının orjinalini de buraya bırakıp keyifli dinlemeler dileyerek yazımı bitirmek istiyorum.Bu konular da ilginizi çekebilir:

1 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

Daha yeni Daha eski