Pavarotti' nin Unutulmaz 1991 Hyde Park Konseri

 

https://www.klassikkalender.de/mediathek/pavarotti-in-hyde-park/

Yağışlı bir günde, dünyaca ünlü tenor Luciano Pavarotti ilk sahneye çıkışının 30. yıldönümü için Hyde Park' ta hayranlarının karşısına çıktı. Bu konser, 1969'un yazındaki efsanevi Rolling Stones konserinden bu yana oradaki en büyük müzik etkinliğiydi. Ayrıca Prens Charles ve Lady Di sırılsıklam oldu ama tıpkı diğer seyirciler gibi yıldız tenorun her notasından keyif aldı.


Londra'da sabahın erken saatlerinden beri yağmur yağıyordu ve Luciano Pavarotti o akşamki açık hava konserini iptal etmek istedi; bu kadar yağmurda kimsenin gelmeyeceğinden korkuyordu.

Ancak hava söz konusu olduğunda İngilizler zorludur, özellikle de Kraliyet ailesi. Tahtın varisi Charles ve özellikle Leydi Diana, tüm sağanak yağışlara rağmen Hyde Park'taki Pavarotti'yi kesinlikle kaçırmak istemedi. Başbakan John Major kraliyet ailesinin yanında oturuyordu ve seyirciler arasında Andrew Lloyd Webber'den Eric Clapton'a ve efsanevi aktör Michael Caine'e kadar başka ünlüler de vardı.


Seyirciler ilk başta şemsiye denizinin altına sığındı ancak bunlar sahnenin görüşünü kapattı. Organizatör bu yüzden kapatılmasını istedi. Lady Di şemsiyesini ilk bırakanlardan biriydi ve örneği bir emsal oluşturdu. Çok geçmeden görüş netleşti ve seyirciler sağanak yağmurda sırılsıklam oldu ancak yerlerinden kalkmadılar.Bu durum konser büyüsünü bozmadı: Pavarotti, Verdi'den Puccini'ye ve "Nessun dorma!"dan "'O sole mio"ya kadar uzanan popüler bir programla karşılık verdi. Daha sonra aryasını "Donna non vidi mai" ( "Hiç böyle bir kadın görmedim") Galler Prensesi'ne ithaf etti ve muhtemelen tüm zamanların en ıslak klasik açık hava konseri olan bu konser herkes için unutulmaz bir anı oldu.

Turandot-1001 Gece Masallarının Zalim Prensesi

Van Gogh' un Başarısının Ardındaki Kadın-Johanna Van Gogh

Yaşamı ve Eserleri İle Pablo Neruda

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

Daha yeni Daha eski