Unutulmaz Komiser Columbo ve Peter Falk

 


Bugün biraz nostalji yapalım mı? Benim yaşımda olanlar henüz çocukken izlediğimiz esprili ve zehir gibi akıllı komiser Columbo' yu hatırlayacaktır. Şimdiki polisiye diziler kadar hareketli geçmese de sevimli komiser izleyenleri ekran başına mıhlamayı başarıyordu. Doğrusu yan rolleri çok hatırlamıyorum ama Columbo dizisi, başrol oyuncusu Peter Falk ile özdeşleşmişti. 

Columbo nasıl bir diziydi?‘’Columbo" dizisi, 1971 ile 2003 yılları arasında toplam 10 sezon boyunca yayınlanmış, polisiye türünde klasikleşmiş bir Amerikan televizyon dizisidir. Dizi, yaratıcıları Richard Levinson ve William Link tarafından oluşturulmuş ve Peter Falk tarafından canlandırılan dedektif "Columbo" karakteri etrafında döner. Dizi, olağanüstü zekası ve keskin gözlem yeteneğiyle tanınan, sıradışı bir dedektif olan Columbo'nun, cinayetleri çözme sürecini anlatır. Olaylar genellikle cinayetin işlendiği başlangıç sahnesiyle başlar ve izleyiciler, Columbo'nun suçluyu yakalama sürecini izlerken cinayetin nasıl işlendiğini keşfederler. "Columbo" dizisi, karakterin alışılmadık tarzı, sıradışı detaylar ve beklenmedik sonuçlarla dolu senaryolarıyla ünlüdür. Dizi, birçok ödül kazanmış ve hayranlar tarafından hala çok sevilerek izlenmektedir.

Peter Falk Kimdir?Peki bize komiser Columbo rolü ile kendini sevdiren ve unutulmaz oyuncular arasına giren Peter Falk kimdir? Peter Falk, 16 Eylül 1927'de New York, ABD'de doğmuş ve 23 Haziran 2011'de aynı yerde hayatını kaybetmiş ünlü bir Amerikalı oyuncuydu. Falk, Hollywood'un tanınmış karakter oyuncularından biriydi. En çok, "Columbo" dizisinde canlandırdığı unutulmaz dedektif rolüyle tanınırdı.

 

Falk, New York Üniversitesi'nde siyaset bilimi eğitimi aldıktan sonra oyunculuk kariyerine yönelmiştir. Broadway'de sahne aldıktan sonra, sinemaya geçiş yapmış ve birçok filmde rol almıştır. "Murder, Inc.", "The Great Race", "Pocketful of Miracles" ve "A Woman Under the Influence" gibi filmlerde performansıyla dikkat çekti.

Ancak en tanınmış ve sevilen rolü, 1970'lerden 2000'lere kadar televizyonda yayınlanan "Columbo" dizisindeki dedektif rolüdür. Falk, bu rolüyle dört kez Emmy Ödülü kazanmış ve unutulmaz bir karaktere hayat vermiştir. Falk, uzun ve başarılı kariyeri boyunca birçok ödül kazanmış ve sayısız hayran edinmiştir.

 Kirli pardösüsü ve alnını kaşıyarak tam sorgu odasından çıkacakken geri dönüp can alıcı soruyu sorması o kadar alışkanlık yapmıştı ki, ne soracak diye beklerdik. Hollywood normlarına göre yakışıklı bir oyuncu olmasa da, sempatik kişiliği ile izleyiciye kendini kabul ettirmeyi başarmıştı.

Benim gibi diziyi severek izleyenler varsa, yorumlara katılırsa sevinirim. Doğrusu başka kimler hatırlayacak merak ediyorum:) Belki aklıma gelmeyen detayları başkaları hatırlayarak yazıya katkıda bulunur. İzlemediyseniz de internette izlemenizi tavsiye ederim. Fazla kan revan ve şiddet içermeyen polisiye dizileri seviyorsanız mutlaka bu nostaljik diziyi de keyifle izleyeceksiniz.


Bu dizileri izlediniz mi:

All The Light We Cannot See

Die Therapie

Liebeskind

Terzi

15 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Ya geçen senelerde bir kanalda rastlayıp izlemeye başladım ama dayanamadım . Yani yeni dönem artık insanların tükürüğünden 5 gün önce ne yediğini tahmin eden polisiyelerden sonra kolombo'nun uzun uzun bir sigara izmaritine bakıp bunda ruj var demek ki bir kadın buradaydı demesi artık sıkıcı gelmeye başlamış ,çok komikti :D

  YanıtlaSil
 2. Ya geçen senelerde bir kanalda rastlayıp izlemeye başladım ama dayanamadım . Yani yeni dönem artık insanların tükürüğünden 5 gün önce ne yediğini tahmin eden polisiyelerden sonra kolombo'nun uzun uzun bir sigara izmaritine bakıp bunda ruj var demek ki bir kadın buradaydı demesi artık sıkıcı gelmeye başlamış ,çok komikti :D

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar.
  İlk televizyon yayınları ile 1972 yılında tanıştık. 1972 yılında Almanya'dan getirdiğimiz Nordmende marka siyah beyaz televizyonun antenini çatıya kurduk. Direk kaç metre yüksekliğindeydi hatırlamıyorum ama 6 metre kadar olduğunu hatırlar gibiyim. 1977 yılı sonuna kadar Türkiye'de değildim. Türkiye'de iken, Columbo dizisini seyrettiğimi hatırlıyorum ama yıl olarak tam bir rakam veremeyeceğim.

  O günler gerçekten bir başka güzeldi. Ya da bugün içinde bulunduğumuz durumlar, bize o günleri güzel hatırlatıyor. Ama gerçekten o günlerin insanları adam gibi adamlardı. Samimi, güvenilir, hatır gönül sayılır ve ahde vefa gösteren bir toplumduk.
  Selam ve saygılarımla birlikte hayırlı bayramlar dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence o günler gerçekten güzeldi. Arkadaşlıklar saf ve çıkarsızdı. Komşuluklar başkaydı. Toplum tamamen değişti o yüzden o günlere ôzlem duyuyoruz. Size de iyi bayramlar ☺️

   Sil
 4. Komiser Columbo o yıllarda çok severek, merakla izlediğimiz bir dizi idi. Sanırım onu sevdiren; sade, biraz eski giysileri, mütevazi halleri, dürüstlüğü, hak- hukuk arayışı idi temelde. Oyunculuk performansı da etkiliydi elbette.
  "Küçük Ev " dizisi de ne güzeldi. Dallaslarla birlikte toplumsal bozulmalar da başladı.
  Gerçek değerlerin geçerli olduğu günlere, yıllara...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eski diziler gerçekten de çok farklıydı ☺️

   Sil
 5. columbo var internette yaa bütün eski yeni diziler var nette yutupta :)

  YanıtlaSil
 6. Hiç kaçırmazdık o zamanlar. Zaten o dönemler biliyorsun bugünkü gibi yerli dizi bolluğu yoktu. Benim favorim Cehennem Sıcağı ismiyle gösterilen The Long, Hot Summer'dı, Uzay Yolu'nu da çok severdim, bir de Kaptan Onedin, Charlie'nin Melekleri, Küçük Ev, arada BBC'nin mini dizileri olurdu, Gurur ve Önyargı'yı ilk kez yine o zamanların siyah-beyaz tek kanallı TRT'sinde izlemiş ve çok beğenmiştim. Makbule blogdaşımın yazdığı üzere Dallas ile bozuldu. Komşum - kulağı çınlasın- bayılırdı, ülkede de bayağı tutuldu ama ilk bölümden beri hiç ısınamamıştım o diziye zoraki izlerdim başka kanal yokluğunda...daha sonra çıkan Yalan Rüzgarı'nı bile sevdim ama Dallas ı- ıh. Çok itici gelmişti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hepsini de izledik zamanında. Dallas zamanla biraz sapıttı.

   Sil
 7. Ya ben bu diziyi eskiden çok izlerdim. Not alayım da bir ara netten bulup izleyeyim:) Teşekkürler şekerim:)

  YanıtlaSil
 8. As a girl, this was my favourite tv show! It was so stimulating and brilliant that I couldn't stop watching it. I rewatched all the seasons a few years ago and I found them thrilling and so well written and thought.
  I am sorry for what happened to Peter Falk, bad diseases can hit anybody but exploit them like his family did, was very low...
  We all know what dementia is, it is not necessary to publish pics and videos of that great man in such low moments...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I didn't know about his illness. It's very sad 😢

   Sil
Daha yeni Daha eski