Çocuklara Küfür Değil Sevgi Dilini Öğretin


 

Uzun zamandır yazmak istiyordum bu konuyu. Türkiye' de de çok sık rastlanılan bir durum ancak Avusturya' da da özellikle çocuklar arasında gözlemlediğim ve beni çok rahatsız eden küfürlü konuşma konusu. Biz evde birbirimizle nazik bir konuşma tarzını tercih ediyoruz. Teşekkür etmek, lütfen demek çocukların hayatında normal şeyler olsun istiyoruz. 

Ancak gel gör ki, evde buna alışan çocuklar her gün gittikleri okulda küfürlü ve argo konuşan çocuklarla iç içeler. Kaba saba konuşup davranan çocuklar bunun karşılarındakini rahatsız edebileceğinin veya kırabileceğinin farkında bile değiller çünkü bu onlar için normal. Komik olduklarını veya şaka yaptıklarını düşünüyorlar. Evde kendileri ile bu şekilde konuşulunca normal olarak görmelerine de şaşırmamak gerekli. 

Aman canım işte bu da çağımızın normali, tüm gençler çocuklar yapıyor diye alışmalı mıyız peki? Bence alışmamalıyız. Ben kibarca konuştuğum bir kişi bana argo bir konuşma tarzıyla cevap verirse çok rahatsız olurum. Laubali konuşulması da aynı şekilde beni rahatsız eder. Ben yine normal konuşmama devam ederim, karşımdaki de bir süre sonra kendini toplarlama ihtiyacı hisseder genelde. Ayrıca uzmanlar da küfürlü konuşmanın sakıncalarına dikkat çekiyor.

Çocuklarla küfürlü konuşmanın birçok sakıncası vardır:

 

Dil Gelişimine Zarar Verir: Küfürler genellikle kaba ve zararlı bir dil olarak kabul edilir. Çocuklar bu tür konuşmaları duyduklarında, dil becerilerini olumsuz yönde etkileyebilir ve onların uygun iletişim becerilerini geliştirmelerini engelleyebilir.

 

Sosyal Kabulü Etkiler: Küfürbazlık, toplumda hoş karşılanmayan bir davranış biçimidir. Bu tür konuşmalar, çocuğun sosyal etkileşimlerinde zorluk yaşamasına, arkadaşları tarafından dışlanmasına veya olumsuz algılanmasına yol açabilir.

 

Etik Değerlerin Zayıflaması: Küfürlerin kullanılması, çocuklara yanlış davranış örnekleri sunabilir. Empati, saygı ve hoşgörü gibi değerlerin önemi hakkında doğru bir mesaj iletmeyebilir ve onların doğru davranışları modellemelerini zorlaştırabilir.

 

Duygusal Etkiler: Küfürlerin kullanılması, çocukların duygusal sağlığını etkileyebilir. Aile içinde veya çevrede bu tür ifadelerin sıkça kullanılması, çocukların kendilerini güvensiz, rahatsız veya huzursuz hissetmelerine neden olabilir.

 

Öğrenme Ortamını Olumsuz Etkiler: Küfürlerin yaygın olduğu bir ortamda büyüyen çocuklar, eğitim ve öğrenme süreçlerinde olumsuz etkilenebilirler. Okul veya toplumda küfürlü konuşmanın kabul edilmediği durumlarda, çocuklar bu tür ifadeleri kullanmaktan kaçınarak öğrenme ortamını daha olumlu hale getirebilirler.

 

Bu nedenlerden dolayı, çocuklarla iletişimde küfürlü konuşmaktan kaçınılmalı ve onlara saygılı, hoşgörülü ve doğru davranış örnekleri sunulmalıdır. Ayrıca, çocukların iyi bir dil gelişimi, sağlıklı sosyal ilişkiler ve pozitif duygusal sağlık için olumlu bir iletişim ortamı sağlamak önemlidir.

Unutmayın ki, çocuklar sadece ev ortamında yaşamıyor. Onlarla evde konuştuğunuz her kelime ve her davranışınızı topluma taşıyorlar. Bizim aynamız olan çocuklar, sadece kendi kişiliklerini değil bizi de başkalarına yansıtıyorlar.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Siz Hitap Şeklinden Sen' e Ne Zaman Geçmeli?

Beyin ve Ruh Yoran Sosyal Medya Mesajları

22 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Demek ki sadece ülkemizin problemi değilmiş bu küfürlü argo konuşmalar. Sırf bu yüzden oğlumuzu seneye mecburen paralı özel okula yazdırıyorum ben. :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Recep bey özel okullarda da sonradan görme zenginler oluyor onların da ne kadar terbiye verdiği şüpheli. Bizim burada en çok maalesef Kosovalı Arnavutlar, Suriyeli Afgan bunlar yapıyor. Avusturyalı da yok mu var tabii ama çok azınlıkta. Suriyeli ve Afganlar birkaç yıldır burada ama Kosovalılar yıllardır aynı. Ne dil öğreniyorlar, ne terbiye. Suça karışanların en çoğu da zaten onlar.

   Sil
  2. Merhabalar Recep bey.
   Oğlunuzu özel okula göndermekle bu sorundan uzak kalamazsınız. Maalesef aile ocağında anne ve babalar çocuklarına gereken ilgi ve ihtimamı göstermiyorlar. Ailesi tarafından iyi ve terbiyeli yetiştirilmiş bir çocuk, bu seferde okul ortamında bozuluyor. Çok zor bir durum. Allah yar ve yardımcınız olsun.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 2. Çok haklısınız. Benim de en sinir olduğum şeylerden biri. İnsanlar nedense normal karşılıyor. Filmler, sokaklar küfürden geçilmediği için çocuklar da küfretmeyi maharet sayıyor. Zaten normal görülmeye başlayan her kötü davranış toplumda hızla yayılıyor. Sadece küfürle kalsa iyi, iyice bozuldu insanlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet maalesef yetişkinlerde de oluyor nazik davranmak artık eski moda oldu. Ben de bir türlü kabullenmek istemiyorum hala rahatsızlık duyuyorum. İnsan da neyse o bu yaştan sonra kabalaşacak da değilim:)

   Sil
 3. Ben de her cümleye küfür ile başlanılması ne zaman bu kadar normalleşti anlayamıyorum. Okulda öğrenciler hiç çekinmeden küfür ediyorlar; sokakta insanlar, internette hemen hemen herkes küfür ediyor. Korkarım azalmak yerine giderek daha da artacak bu eğilim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Manxcat / Kuyruksuzkedi.
   Hele de kız öğrenciler. Adeta erkek öğrencilere benzemek için onlara taş çıkartıyorlar. Erkeklerin sohbet esnasında daha konuşma cümlesine geçmeden AMK küfrü var ya, işte kız öğrenciler de aynen o erkekler gibi o malum küfür cümlesiyle sözlerine başlıyorlar ve her paragrafta da tekrarlıyorlar. Sokakta onların yanından geçerken ben utanıyorum, ama o öğrenciler asla utanmadıkları gibi bir de çevrelerinde birileri varsa, daha da çok şımarıyorlar.
   Allah ıslah etsin, ne diyeyim.
   Selam ve saygı ile.

   Sil
  2. Ne yazık ki gençlere yeni dönem tabirle "cool" geliyor. Keşke öyle olmasa. Kaba ve küfürlü konuşmanın modern olmakla ilgisi olmadığını anlayabilseler. Dünya dilleri ne güzel, ne zengin. Birbirimize bu güzelliklerle hitap etsek ☺️

   Sil
 4. Kesinlikle doğru, çok güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık👏

  YanıtlaSil
 5. Bir de İngilizce küfür edince sanki etmemiş gibi hissediyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bir de o var sanki başkaları anlamıyor 🤣🤣🤣

   Sil
 6. Merhabalar.
  Çocuk hem aile ortamında, hem de eğitim ve öğretim ortamında sevgi dili ile eğitilecek. Bu iki ortamın birinde küfür dili ile karşı karşıya kalan çocuğun ahlakı hemen bozulur. Ben okullar bölgesinde ikamet ettiğim için, okuldan dağılan öğrencileri izliyorum. Hem de kız öğrenciler ellerinde sigara, ağızlarında bir erkek gibi küfürler. Allah ıslah etsin ve hidayet versin.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız. Dillerin güzelliğinden faydalanmak varken, bu kabalık moda oluyor. Düzelir mi bilmiyorum. Umarım düzelir 🤷

   Sil
 7. Ne eşim ne de ben küfürlü konuşmayız, ailelerimizde de hiç yoktur.Çocuklarımızda ilkokulda o zaman 8 +4 dü. İlk küfürü kızımdan duydum, oğlumdan hala hiç duymamışımdır, ediyorsa da yanımızda asla.Şok oldum , özeniyor gibiydi bu tür konuşmaya. Tepkisiz kaldık, sanırım çok tuhaf baktık bir daha hiç duymadım. Ailelerin çok dikkat etmesi çocukların yanında dikkatli konuşması gerek . gerçi şimdi her türlü medyaya açık büyüyen çocuklara bu ne kadar etkili olur denilebilir, ama yine de her şeyin ailede başladığına inanıyorum.Küfür hiç kimseye yakışmıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Medyada da var, bazen ekranlarda da. Kızımla yaşına uygun film seçip izliyoruz içinde herşey var. Pişman oluyorum bazen açtığıma.

   Sil
 8. ergenlerin küfürlerine yetişkinler yetişemez yaa :)

  YanıtlaSil
 9. çok önemli bir konu herkes dikkate almalı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke herkes bu konulara dikkat etse 🤷

   Sil
 10. Çok önemli bir konu. Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 11. Çok farkındalıklı bir yazı olmuş. Bende küfür sevmem hiç kullanmam. Yani ne kadar dikkat etsek de toplum öyle değil edenler de kendi alanlarında değil de kamuya açık alanlarda evinde gibi rahat davranması normal değil. Özellikle çocuklar bunların normal olduğuna kapılabilir. Aile kullanmasada.
  Birde açık alanda sigara içenler o dumanı gelişi güzel sallaması da yine bu konuda en büyük sıkıntım. Özellikle Türkiye de duraklarda çok içen var. Durakta bekleyebilir ama sigara içiyorsa belli bir mesafe uzaklaşmalı. İçenlerin uzaklaşması gerekirken ben uzaklaşıyorum. Üstelik çocuğumla bu duruma çok denk geldim. Bu konu da da bir yazı hazırlayabilirsiniz🙏 Bunları hatırlamalıyız her ne kadar uyan az olsa da çok kıymetli yazılarınız Derya hanım 🌼

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sigara işi beni de çok rahatsız ediyor. Açık havada içince her tarafa üfleme hakkını görüyorlar kendilerinde. Kızım zaten alerjik, suratına geldi mi öksürük nöbeti tutuyor. İnsanlar ne yazık ki sadece kendini düşünüyor.

   Sil
Daha yeni Daha eski