Avusturya'da Gönüllülük Esasına Dayanan Sivil Toplum İşleri

 

Görsel: https://www.samariterbund.net/mitwirken-und-spenden/freiwilliges-soziales-jahr/

Avusturya Avrupa' nın en fazla gönüllü sivil toplum çalışanına sahipmiş. Milyonlarca insan kendi mesleklerinin yanı sıra gönüllü işlere katılarak toplum düzeninin işlemesine katkıda bulunuyor.

Sadece Kızıl Haç' ta 70bin üzeri gönüllü var. Gönüllü itfaiyecilerin sayısı 5bin üzeri, Çeşitli vakıflar ve yardım kuruluşlarını da eklediğimizde ülke genelinde tüm gönüllülerin sayısı ise 4milyon civarında. Bu sayı size az gelebilir ancak 8milyonluk nüfusu olan bir ülke için hiç de azımsanacak bir sayı değil. 

Peki hangi görevlerde gönüllü insanlar çalışabiliyor? Bu sivil toplum görevlerinin başında ambulans sürücülüğü geliyor. Huzurevleri, yaz kampları, yabancıların entegrasyonu, itfaiye görevleri, yardım kuruluşları ( aşevleri, ikinci el kıyafet veren yerler), çocuklara gönüllü bakıcılık veya okuma arkadaşlığı yapan yaşlılar, engelli kişilerin hobi veya meslek edindikleri kuruluşar gibi pek çok yer gönüllü olarak katılım yapmak isteyenlere açık. Ayrıca felaket yardımlaşma ekipleri, arama kurtarma ekiplerinde de gönüllüler var. Sık sık sel baskınlarına uğrayan ve çığ felaketleri yaşayan bir ülkede hayati tehlike altında canla başla çalışıyorlar.

Bunun dışında askerlik görevini orduda yapmak istemeyen kadın veya erkek (askerlik kadınlar için zorunlu değil ama isteyen gidebiliyor) gençler sivil toplum kuruluşlarında bu görevlerini tamamlayabiliyor. Ambulans sürücülüğü, itfaiye, engelli bakımı gibi görevler bu amaçla en çok tercih edilenler arasında.

Peki neden bu kadar çok insan gönüllü işlere ilgi gösteriyor? Araştırmalarda sorulanların büyük bir kısmı başkalarına yardım etmenin onları mutlu ettiği yanıtını vermiş. Bir diğer çoğunluk da o mesleğe ilgi duyduğunu ve kendi mesleğinin yanı sıra gönüllü olarak yapmayı sevdiğini belirtmiş. Soru sorulanların küçük bir kısmı ise, o mesleğe ilgi duyduklarını ve bir süre gönüllü yapıp o alanda çalışmak isteyip istemediklerine karar vermek istediklerini söylemiş.

Buraya geldiğimde beni şaşırtan ancak artık kanıksadığım bu gönüllü işlere olan ilgi bence gerçekten hem takdiri hak ediyor, hem de toplumun işleyişine büyük katkıda bulunuyor. İtfaiye gönüllüsü olan arkadaşımın oğlundan biliyorum. Asıl işi vinç şöförlüğü, ancak gece gündüz hiç farketmeden itfaiye sirenini duyar duymaz koşuyor. Uzun zamandır aklımda olan bu konuyu, Avusturya' da yaşam yazılarıma eklemek ve sizlerle de paylaşmak istedim 😊

Diğer Avusturya' da Yaşam yazılarını da okumak isterseniz:)


6 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Ne güzel bir şey. Bizde de yaygın olsa keşke. İtfaiye konusu ilginçmiş, gönüllüsü olduğunu duymamıştım hiç.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de buraya gelince gördüm ilk kez. Hatta ilkokul yaşındaki ilgi duyan çocukları eğitiyorlar belirli bir yaştan sonra da itfaiye gönüllüsü olabiliyorlar. Özellikle çok dağınık bir yerleşimde olan dağ köyleri ve küçük kasabalarda bu çok yaygın. Profesyonel itfaiye araçları gelene kadar gönüllüler müdahale ediyor.

   Sil
 2. itfaiye görmüştüm evet yaaa mahalleli gidiyor gönüllü, avrupada :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet hem de daha çabuk yangın veya felaket bölgesine ulaşılıyor yakın yerlerde olan gönüllüler sayesinde.

   Sil
 3. Askerlik yapmak istemeyenlerin gönüllü olarak sivil toplum görevlerinde çalışması fikrine bayıldım. Askerlik yapmak istemeyenleri haklı bulurum ve bu konuda nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini düşünürüm. Demek ki bunun düzgün bir çaresi varmış:)
  Teşekürler Derya, bugün öğrendiğim en faydalı bilgilerden biri oldu bu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de ilk geldiğimde hem şaşırmış hem de takdir etmiştim. Topluma da faydalı bir uygulama. Keşke Türkiye'de de olabilse.

   Sil
Daha yeni Daha eski