Grimm Kardeşler ve Dünyada En Çok Bilinen 10 Grimm Masalı

Grimm Kardeşler Görsel: Wikipedia


Grimm Kardeşler, Alman filologlar, dilbilimciler ve kültürel araştırmacılar Jacob ve Wilhelm Grimm'dir. 19. yüzyılın başlarında yaşamışlardır. En ünlü eserleri olan "Grimm Masalları" ile tanınırlar. Bu masallar, çocuk edebiyatının klasiklerinden biri olarak kabul edilir ve dünya çapında birçok dile çevrilmiştir. Grimm Kardeşler, Alman halk masallarını derleyerek ve yayınlayarak bu masalların kaybolmasını engellediler ve Avrupa folklorunun önemli bir kısmını korudular. Ayrıca Alman dilbilgisinin gelişimi ve standardizasyonu konularında da önemli katkılarda bulundular.

Grimm Kardeşler'in en ünlü masallarından bazıları şunlardır:"Pamuk Prenses", Grimm Kardeşler tarafından derlenmiş ve dünya çapında popülerlik kazanmış bir masaldır. Masal, kötü kalpli bir kraliçenin, aynanın büyüsüne göre dünyadaki en güzel kişinin kendisi olduğunu düşündüğü genç bir kız olan Pamuk Prenses'i kıskanmasıyla başlar. Kraliçe, Pamuk Prenses'ten kurtulmak için onu öldürtmek ister, ancak Pamuk Prenses ormanda yaşayan yedi cücenin evine sığınır. Kraliçe, Pamuk Prenses'i zehirli bir elma ile zehirlemeye çalışır ve Pamuk Prenses ölümsüz bir uykuya dalar. Ancak bir prens tarafından öpülerek uyandırılır ve prensle evlenir. Bu masal, kıskançlık, iyilik ve kötülük arasındaki mücadeleyi anlatırken, sevgi ve iyilikle kazanmanın gücünü vurgular. "Kırmızı Başlıklı Kız" : Grimm Kardeşler'in ünlü masallarından biri olan bu hikaye, genellikle bir kızın ormanda büyükannesini ziyaret ettiği ve yolda bir kurtla karşılaştığı temel bir öyküdür. Ancak kurt, genellikle kızı ve büyükannesini yemek için kandırmaya çalışır.

 

"Uyuyan Güzel": Bir perinin laneti nedeniyle bir prenses ve tüm saray halkı uyuyakalır. Yüzyıl sonra, bir prens gelir ve onu öper, böylece lanet sona erer ve prenses uyanır.

 

"Cinderella" ("Külkedisi"): Zavallı bir kızın peri masalıdır. Kötü bir üvey anne ve üvey kız kardeşlerin baskısı altında yaşayan Cinderella, bir peri yardımıyla prensin düzenlediği baloya katılır ve prensle buluşur.

 

"Rapunzel": Bir cadı tarafından kuleden hapsedilen güzel bir kızın hikayesini anlatır. Bir gün, prens onu ziyaret eder ve ona aşık olur. Rapunzel'in saçını kullanarak kuleden kaçarlar.

 


"Hansel ve Gretel": Fakir bir ailenin çocukları olan Hansel ve Gretel, cadı tarafından yönlendirilen bir eve girerler ve ormanda kaybolurlar. Cadı, onları pişirmek için bir kafese kapatır ancak çocuklar akıllıca kaçarlar.

 

"Bremen Mızıkacıları": Yaşlı bir eşeğin, köpeğin, kedinin ve horozun sahibi tarafından terk edilmesinin ardından, hayvanlar birlikte Bremen şehrine gitmeye karar verirler ve müzisyen olmak için yeni bir hayat kurarlar.

 

‘’Rumpelstiltskin": Bir kralın kızı altın bir odada samanı altına dönüştürebilecek yeteneğe sahip bir cüce olan Rumpelstiltskin tarafından tehdit edilir. Kız, cüceye bu yeteneği kullanmasını sağlamak için altın bir odada bir kuleye kapatılır. Ancak kız, cüceye adını bilmediği bir anlaşma yapar ve Rumpelstiltskin'in adını öğrenir. Kız adını bilerek cüceyi altına dönüştürebilir ve özgürlüğünü kazanır."Yedi Cüceler": Bir kız, yedi cüce tarafından kurtarıldıktan sonra kötü bir cadının lanetinden kurtulur ve sonunda prensle evlenir.

 


"Bayan Holle": Dul bir kadının iki kızından biri çok tembel biri çok çalışkandı. Bir gün çalışkan ve güzel olan kız kuyuya düşer ve Bayan Holle' nin evine gelir. Yaptığı tüm yardımların karşılığında Bayan Holle, onu altınlarla ödüllendirir.

''Kurbağa Kral'' Masal, bir prensesin kaybettiği altın topunu kurtaran bir kurbağanın gerçek kimliğini keşfetmesini konu alır. Prenses, altın topunu suya düşürür ve kurbağa onu bulup getirmeyi teklif eder ancak karşılığında prensesin onu sarayına alması şartını koyar. Prenses başlangıçta kurbağanın teklifini kabul etmek istemese de, babasının direktifleri üzerine kurbağayı kabul eder. Ancak prenses, sözünde durmaz ve kurbağayı göz ardı eder. Sonunda kurbağa, prensesin yanında yemek yemeye ve yatağında uyumaya başlar. Prenses, kurbağanın aslında bir prens olduğunu ve onunla olan sözleşmesini yerine getirince, kurbağa büyülü bir şekilde prens haline dönüşür ve birlikte mutlu bir şekilde yaşarlar.

 

Bu masal, sadakat, sözünde durma ve önyargılarla yüzleşme gibi temaları işler. Ayrıca, dış görünüşün ötesindeki gerçek değerleri görmeyi öğütler.

Bu 10 masal, Grimm Kardeşler'in toplamda 200'ün üzerinde masalının arasından sadece birkaçı. Ancak bu masallar, dünya genelinde en çok bilinen ve sevilenler arasındadır. Pek çoğumuzun çocukken ilgiyle okuduğu veya büyüklerimizin bize okuduğu masallardan birkaçı mutlaka Grimm Masalları arasındadır. Ben çocuklarıma da okudum belki onlar da bazılarını kendi çocuklarına aktaracaklar. Büyük oğlum Ege kırmızı başlıklı kızı o kadar severdi ki, küçükken her akşam yatmadan önce bana anlattırırdı. Her gün dinlemekten bıkmazdı. Kızım Karya Rapunzel hayranıydı. Ada da pek çok Grim masalını severek dinlerdi. Hansel ve Gretel ve Bremen Mızıkacılarını özellikle severdi.

Elinizde kitaplar yoksa, masalları okuyabileceğiniz bir link de eklemek istiyorum: https://www.grimmstories.com/tr/grimm_masallari/index

 

 Masal görselleri: https://owl.museum-digital.de/

 Diğer kitap tavsiyelerine göz atmak isterseniz...

12 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Harika bir beyinden nefis bir paylaşım. Çok keyif alarak, geçmişe kısa yolculuklar yaparak adeta düşler aleminde gezindim.
  Çocuklarına tekrar tekrar okusun diye mutlaka kızımla paylaşacağım.
  Son bölüme eklenmiş link e henüz bakamadım.
  Bohça'da daha kim bilir ne güzellikler var...
  Emeğinize, yüreğinize sağlık.
  Sevgiyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel yorum için çok teşekkür ederim ☺️. Hepimizin anılarında var değil mi bu anlamlı masallar? Kimbilir kaç kez dinledik, okuduk? Bence masallar çocuk gelişiminde büyük rol oynuyor. Benden de size sevgiler 💞

   Sil
 2. Ayyy nostalji oldu bana. Ay o kibritçi kızda ne çok üzülürdüm kibritleri biterdi. Külkedisi çocukluğumun masalıdır. Halen daha okumaya doyamam. Pamuk Prenses ah o cüceler. Prens beni öpsün diye beklerdim küçükken. Ben neden prenses değilim diye hayaller kurardım. :) Prens hiç gelmedi:(((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beni de külkedisi çok etkilerdir. Kimbilir belki benim de cadı bir üvey annem olduğundandır:)

   Sil
 3. Çocukken beni en etkileyen Kibritçi Kız'dı. :) Andersen masallarını daha çok severim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kibritçi kız aslında bir Andersen masalı:) Andersen' i de hazırladığım için notlarım karışmış çok özür dilerim. Farkedince düzelttim:) Bu aralar masallar konusunda birkaç yazım olacak da bir sürü not aldım:)

   Sil
 4. rumpel en ilginç bulduğum masaldır yiaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çok ilginç. Ege tiyatroda oynamıştı 😊

   Sil
 5. Pazar günleri radyoda masal günü, o yüzden masal dünyasını artık çok iyi biliyorum :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Unutturmamalı bence masalları çocuklar çok fazla yetiskin gibi büyüyor artık.

   Sil
 6. Bayılırdım çocukken bu masallara. Hepsini çok severdim, Rumpelstilskin'i kız kardeşime anlatırdım bayılırdı. Masallar bence çok güzel bir edebiyat türü zaten öyle olmasa 2000'li yıllarda bile filmlere konu olmazdı. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rumpelstilzchen i oğlum Ege tiyatroda da oynadı. İlginç bir masal bence de. Once upon a time vardi dizi izlemiş miydiniz çok ilginçti.

   Sil
Daha yeni Daha eski