All The Light We Cannot See

 


2023 yılında izlediğim en güzel mini dizilerden biri All the light we cannot see (Göremediğimiz tüm ışıklar) oldu. 

Tek sezonluk mini dizi Antony Doerr in Pulitzer ödülü finalisti kitabından uyarlanmış. Kurgu kitap dalında Carnegie madalyası kazanmış. Kitabı daha önce nasıl duymadım bilmiyorum. O kadar uzun bir okuma listem oluştu ki biraz kitaplar arasında kaybolmuş gibiyim. Umarım kitabı da okuyabilirim ama dizi de çok güzel olmuş. 

Konuya geçmeden bir miktar spoiler içerdiğini söyleyeyim. Henüz izlemediyseniz bu kısmı atlayabilirsiniz. 1944 te kör bir kız olan Marie (Aria Mia Loberti), Paris'te müze müdürü olan babasıyla (Mark Ruffalo) bir kasabadaki akrabalarının yanına kaçmak zorunda kalır. Babası müzede bulunan çok değerli ve bazı güçleri olan bir taşı da yanına alır. 

Marie radyoda bir profesörün yayınlarını çok severek dinler. Başka bir ülkede Almanya'da ise bir yetimhanede iki öksüz kardeş aynı kanalı dinlemektedir. Erkek olan (Louis Hoffmann) çok akıllı, radyolardan anlayan bir gençtir. Naziler onu radyo kanallarını takip etmek üzere orduya alırlar. Marie severek dinlediği profesörün (Houge Laurie) amcası olduğunu öğrenince çok şaşırır. Savaşta radyosu aracılığıyla şifreli mesajlar göndermektedir. Bu görevi Marie üstlenir. 

Fransa da askerlik yapan genç de görevi başında gizlice Marie yi dinler. Nazi ordusu bu şifreli yayınları yapan kızı aramaktadır. 

Babası, amcası ve teyzesi ölen Marie yapayalnız kalır. Ama radyo yayınına devam eder. 

Bu arada taşın peşinde olan Nazi subayı da Marie' nin peşindedir.

All the light we cannot see, çok dramatik bir hikaye. Kurgu olan hikayede gerçek olan bölüm Saint Malo kasabasının gerçekten Nazi işgali altında oluşu ve direnen kasaba halkı. Çok beğendiğim bir oyuncu olan Mark Ruffalo rolüne tam uymuş. Louis Hoffmann' ı Dark dizisinden hatırlayacaksınız. Yine rolünü yaşayarak oynamış. Kör kızı oynayan Aria Mia Loberti de çok başarılı. Mutlaka izlenecek diziler listenizde yer verin bence. Şimdiden keyifli seyirler. 12 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Filmlerle ve kitaplarla aram o kadar da iyi olmadığı için sizin gibi blogcular sâyesinde bu alandaki eksikliğimi bir nebzede kapatmış oluyorum. Teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
 2. İzlemek için listeme almıştım ama ben bunu dizi sanıyordum:) Dikkat etmemişim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet evet mini dizi 🤭. Uyarı için teşekkürler çok yazı yazınca şaşırdım ben de film yazmışım düzeltiyorum hemen 💞

   Sil
 3. Kitabını da okudum, diziyi de izledim yakın zamanda. Dizi de mekan, filtre kullanımı renkler çok etkileyiciydi.

  YanıtlaSil
 4. Burada okuyunca film zannetmiştim, kafam karışmıştı ama düzeldi şimdi:)
  Sevgiler Derya...

  YanıtlaSil
 5. Ekledim izleyecekler listeme, spoiler olduğu için yazının hepsini okumadım. İzledikten sonra okurum öyleyse :)

  YanıtlaSil
 6. Merhaba, Mark Ruffalo ismini görünce daha bir kanım kaynadı kitabı ödüllü diziye. Tek sezonlu dizilere sıcak bakıyorum. Çok teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 7. Listeme aldım Deryacığım. Evde yatarken nasıl olsa yapacak daha iyi bir işim yok :)

  YanıtlaSil
 8. Çok severek izledim. Adamcağızın masa üstünde Paris'te oturdukları mahallenin sokak sokak, apartmanlarla minyatür maketini yapmasına hayran kaldım. Ben bu filmin devamını çok istiyorum. Sen de çok güzel tanıtmışsın Deryacığım.

  YanıtlaSil
 9. bir kimya meselesi izlersin :)

  YanıtlaSil
 10. İzledim ve çok beğendim. Bir babanın kızını korumak için yaptıkları inanılmazdı bence. Oyuncular da başarılıydı :)

  YanıtlaSil
 11. Diziyi izlemedim ama Marl Ruffalo yu çok severim 👍🏼

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski