Bir Varmış Bir Yokmuş- Masalların Çocuk Gelişimindeki Önemi

 “Bir varmış bir yokmuş…” – Çocukların yüzyıllardır dinlediği, yetişkinlere de hâlâ ilham verebilen masallar genellikle böyle başlardı. Masal hikayelerine her kültürde rastlamak mümkün ve dünya sürekli değişse de aile, aşk, korkular gibi bazı sorunlar aynı kalıyor. Hangi kültürden olursa olsun, masallar yaşamla ilgili önemli mesajlar ve dersler veriyor. Masallarla ilgili uzun zamandır yazmayı düşünüyordum. Küçükken masalların sihirli dünyasında büyüyen bir çocuktum, sonra da kendi çocuklarıma çok masal okudum ve anlattım. Anaokulu öğretmenliğim sırasında da masal kitabı okumanın çocuklar üzerindeki yatıştırıcı etkisini çok gözlemledim. Çocuklar eve dönmeden bir masal saati ile onların rahatlamasına yardımcı olabiliyordum.

Edebiyata ilgi duyup masalları sevmeyen yoktur herhalde. Masallar adeta edebi dünyaya bir giriş kapısı gibi. 

Masalların Çocuk Gelişimindeki Önemi Nedir?

Dili tanımak

Peri masalları iyiyle kötünün mücadelesini anlatan kısa öykülerdir. Genelde pek çok masalda doğaüstü güçler çok yaygın; konuşan hayvanlar ve bitkiler ya da hayvanlara dönüşen insanlar hikayelere fantastik bir karakter kazandırıyor. Ve elbette iyiler için çoğu zaman mutlu son vardır; o okurken veya dinlerken heyecanla beklenen mutlu son...


Bu “büyülü” özellikleri sayesinde masallar çocuklar arasında oldukça popülerdir. Kafalarında konuşan kurbağaların ve insana dönüşen denizkızlarının görüntüleri belirir. Bu nedenle peri masalları, hayal dünyalarını büyülü fikirlerin süslediği çocukların düşüncelerine uyarlanır. Bu, çocuklara erişimin daha kolay olmasını sağlar ve bu da onların dil konusunda heyecanlanmalarına yardımcı olur. Etkileyici görüntüler ve sihir, diğer şeylerin yanı sıra mutlu sondan kaynaklanan olumlu duygularla birleştiğinde öğrenme üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.


Metnin basit içerik yapısı çocukların hikayeyi takip etmesini kolaylaştırır. Çoğu zaman aynı olay örgüsü örüntüsü (örneğin birçok eylemin her zaman üç kez gerçekleşmesi) ve dilsel tekrarlar (örneğin başlangıçta “Bir varmış bir yokmuş” ve sonunda “Ve eğer ölmedilerse, o zaman bugün hala yaşıyorlar) vardır. ).


Örnek olarak Grimm masalları, üslup oluşturan dil modelleri olarak kabul edilir ve bu nedenle çocuklara dili tanıtmak için mükemmeldir. Grimm Kardeşlerin Çocuk ve Ev Masalları kitabı, Almanca dilinde en çok bilinen ve en çok tercüme edilen kitaplardan biridir. Kısmen eskimiş ve sık kullanılmayan kelimeler aynı zamanda çocukların kelime dağarcığını genişletme fırsatı da sunuyor.

Geleneksel Türk masallarında da, belirsiz yer ve zamanda geçen doğaüstü olaylar, sihirli güçleri olan cinler, periler sıklıkla yer alır. Sonuçta da ahlaklı olmaya ve iyi ve dürüst bir insan olmaya yönelik önemli mesajlar verilir.

Masallar sadece kendi dilinizi öğrenmenize yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda yabancı dil öğrenmenizi de kolaylaştırıyor. Olumlu mesajlar burada da bir rol oynuyor, çünkü ergenlik veya yetişkinlik döneminde peri masalları yoluyla yabancı bir dil öğrendiğinizde, bu genellikle kendi çocukluğunuzdaki anılarla bağlantılıdır. Bir güvenlik hissi oluşur ve öğrendikleriniz, kelimeleri inatla ezberlemekten daha iyi hatırlanır.

Avusturya' ya ilk geldiğimizde, bildiğimiz masalları Ege ile Almanca okumaya çalışmak bize çok yardımcı olmuştu. Daha sonra çizgi filmlerden de pek çok kelime öğrendik. 


Bağlar kurmak, güven kazanmak

Çocuklara masallar yoluyla olumlu deneyimler yaşatmak istiyorsanız, orada kendiniz olmalısınız. Peri masalları rahatlatabilir, güven sağlayabilir ve teşvik edebilir, ancak çocuğun yanında biri varsa... Yani burada ebeveynlere büyük rol düşüyor. Kendi okumayı öğrenmiş bile olsa, çocuklar uzun yıllar ebeveynlerin masal okumasını severler.


Sıcak bir battaniyenin altında anne babanıza sarıldığınızda temel güven güçlenir; bu deneyim genellikle bir ömür boyu hatırlanır. Bu durumda çocuğa güven ve kendi gücüne güven verilir. Bir çocuğa kitap okunduğunda oluşan bağ, onun zihinsel ve fiziksel sağlığı açısından önemlidir. Bir kişiye yakın olmanın yerini hiç bir şey alamaz. Bu nedenle peri masalları çocukların başkalarıyla ilişki kurma yeteneğini etkileyebilecek bir araçtır.


Anlatıcının hikâyelere heyecanla yaklaşması ve duygulanarak okuması da aynı derecede önemlidir. Çocuk anlatıcının duygularından etkilenir ve kendini hikayenin içine kaptırabilir. Endişeyi ve coşkuyu hissedebilirsiniz. Çocuğa okurken göz teması da kurulursa duygular daha iyi aktarılabilir.


Çözüm bulmak, korkuların üstesinden gelmek

Peri masalları özellikle çocukların güncel konularını ele alıyorsa gelişime katkı sağlayabilir. Örneğin bir çocuk hayaletlerden korkuyorsa, içinde sevimli bir hayaletin yer aldığı bir peri masalını seçebilir. Olumlu son, çocuğun bir çözüm bulmasını ve korkusunu yenmesini sağlar. Peri masalının mesajı, tüm zulme ve dehşete rağmen iyi bir sonucun mümkün olduğudur. Çocuk rahatlık ve güven bulur, çünkü her şey başlangıçta umutsuz görünseydi hayata adım atmaya cesaret edemezdi. Ancak ayrılış, felç edici korkudan kurtulmanın önemli bir adımıdır. Bu, peri masallarını özellikle yönelim bozukluğu zamanlarında uygun kılar çünkü bir rehber sunarlar. Korkudan kurtulmak için masalın bölerek okunmaması önemlidir. Bu şekilde çocuk korkusunu yenebilir . Peri masalının birkaç kez yüksek sesle okunması da yardımcı olur.


Peri masallarındaki şiddet tasvirlerinin çocuklarda korku yaratma potansiyeli olduğu konusunda çok fazla tartışma var. Ancak çocukların genellikle zaten peri masallarına yansıyan bazı korkuları vardır. . Peri masalları aracılığıyla çocuklar korkularıyla baş etmeyi öğrenebilir ve yavaş yavaş bağımsızlığa giden yolu bulabilirler. İyi ve kötünün ahlaki kavramlarıyla karşı karşıya kalırlar ve birini diğerinden ayırmayı öğrenirler. Sorunlarını çocuk dostu bir şekilde çözebilirler. Peri masalı, hain cadılar ya da aç kurtlar biçiminde ortaya çıkan tekinsizliklerle başa çıkmak için yeterli mesafeyi sunuyor. Kötülüğe karşı kazanılan masalsı zafer sayesinde çocuğun korkuları eninde sonunda yenilir.


Sonuç

Peri masalları çocuklara birçok yönden yardımcı olur. Dil bilgisi öğretilir ve okumaya ve hikaye dünyasına ilk giriş sağlanır. Sevdikleri kişilerin okuduğu kitaplarla onların temel güveni artar ve hayata güvenle bakarlar. Masal karakterlerinin kendilerine sunduğu sorunlar sayesinde çocuklar kendi sorunları ve korkularıyla baş etmeyi öğrenebilirler.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Hans Christian Andersen ve En Sevilen Masalları

Tintenherz-Tintenblut-Tintentod Heyecanlı Bir Üçleme

Çocuklara Kitap Okumanız İçin Önemli Nedenler

Biblioterapi Nedir, Hangi Amaçla Kullanılır?

6 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

Daha yeni Daha eski