Hücre-Q Departmanı Serisi İlk Kitabı

 

Jussi Adler Olsen kitaplarıyla tanışmam Selfies kitabı ile oldu. Bu kitabın Q Departmanı serisine ait olduğunu fatkettiğimde tabii ki tüm seriyi okumalıyım dedim. Ancak yine karmakarışık bir düzende başladım 👀. Neyse nihayet kitapların sırasını not etmeyi akıl ettim de ilk kitaba ulaştım 😝. Aslında her kitap farklı bir macera içeriyor, ama Q departmanı ekibinin de olaylarla paralel ilerleyen hikayeleri var ve okudukça tüm detayları merak ediyorsunuz.

Q Departmanı serisi, Danimarka' da kurulan çözüme ulaşmadan unutulmuş kriminal vakaları çözmek için kurulur başına da asi polis Carl Mork getirilir. Zamanla ekip genişler. İlk kitapta önce Assad, sonraki maceralarda da Rose ekibe katılıyor. Hepsi de birbirinden çılgın, garip tipler ama çözülmesi imkansız olayları başarıyla çözmeleri Q Departmanını Danimarka polisi için vazgeçilmez hale getiriyor. Kitabın konusuna gelirsek:

Hücre (Spoiler içerir)

Danimarka' da parlak bir siyasetçi olan Merete Lynggaard özürlü erkek kardeşi ile yaşamaktadır. Gittikleri bir tatilde feribotlarının önünden kaybolur ve 5 yıl boyunca cesedi bulunamaz. Denize düşüp öldüğü düşünülür ve dosya kapanır. Ancak Q departmanı ekibi farklı ipuçları bulur ve Merete' nin hala hayatta olabileceğini düşünürler. Merete gerçekten de ölmemiş, bir hücreye kapatılmıştır. Orada insanlık dışı koşullarda yaşama tutunmaya çalışmakta ve onu kimin kaçırdığını bilmemektedir. 

Arabesk severlerin gözde deyimi vardır ya damardan girmek diye, işte Q departmanının ilk kitabı da damardan bir giriş yapmış. Serinin pek çok kitabını okuduğum için en heyecanlısının bu ilk kitap olduğunu söyleyebilirim. İnanılmaz bir hikaye, soluksuz okunacak bir kitap. Q Departmanı serisinin diğer kitapları

Kırmızı kitap başlıklarına tıklayarak okuduğum diğer kitapların yorumlarına ulaşabilirsiniz. Sadece ilk 2 kitabın Türkçe çevirisini buldum o yüzden Almanya ve Avusturya' daki okurlarım için Almanca isimlerini de yazıyorum.

Hücre-Erbarmen

Sülün Katilleri-Schändung

Erlösung

Verachtung

Erwartung

Verheissung-The Hanging Girl

Selfies

Opfer 2117

Natrium Chlorid

Verraten


6 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Ben kütüphaneden alıyorum kitapları. Bu ara yeni kitaplar (yeni dediğim de o kadar bile değil) gelmiyor malesef. çok kitabı bulamıyorum artık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neyse ki bizim kütüphaneye oldukça yeni kitap geliyor, bir de ikinci el aldığım bir yer var çok ucuza geliyor.

   Sil
 2. Kitabı merak ettim, not alıyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serinin en güzel kitabı diyebilirim ☺️

   Sil
 3. olsen soyadı ne çok var :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski