The Midnight Library-Geceyarısı kütüphanesi-Hayatta İkinci Bir Şansın Olsa Ne Yapardın?


Geceyarısı Kütüphanesi (Spoiler İçerir!!!) 

Başka bir hayatım olsa nasıl olurdu? Hayatta farklı kararlar alsaydım şu an nasıl bir yaşamım olurdu? İtiraf edelim hangimiz bunu hayatında bir kez olsun içinden geçirmedi ki... Zamanda geriye dönebilseydik neleri değiştirirdik kimbilir. Hayatımız kendi verdiğimiz kararlardan oluştuğu kadar, tesadüflerle de şekillenir. Peki verdiğimiz yanlış kararlardan dönebilsek, kendimiz için en mükemmel hayatı seçebilsek nasıl olurdu? İşte Geceyarısı Kütüphanesi-The Midnight Library kahramanına bu fırsatı sunuyor.

Orta yaşlarında, artık hayattan beklentisi kalmamış depresyonda, faturalarını dahi ödeyemeyen Nora işinden de kovulur. O gece çok sevgili kedisi de ölünce intihar etmeye karar verir. Babası çok istemesine rağmen, çok başarılı olduğu yüzmeyi bırakmış, tam bir sözleşme yapmak üzereyken kardeşiyle çaldıkları müzik grubundan da ayrılmıştır. Geçen yıllarda ise hiçbirşey istediği gibi gitmemiştir. Antidepresan ilaçlarını içer ve ölümü bekler. İşte o anda garip bir şey olur. Kendisini bir kütüphanede bulur, orada da okulda ona çok destek olan kütüphaneci Mrs. Elm vardır. Nora pişmanlık kitabını okumalı ve diğer kitaplardaki farklı yaşamlardan istediğini seçmelidir. Ölümle yaşam arasında bir yerdedir. Bir anda hayatını bambaşka bir şekilde yaşama şansını yakalamıştır. Yüzlerce hayata girip çıkar ancak bir türlü kendisi için mükemmel olan hayatta karar kılamaz. Sonuç mu? Sonuç bir sürpriz olur. Hem Nora, hem de okur için. 

Geceyarısı Kütüphanesini uzunca bir süre bekledim doğrusu. Bizim buradaki kütüphanede uzun bir bekleme sırası vardı, online kütüphane de aynı durumdaydı. İki yere de adımı yazdırdım ve haftalarca bekledim. Nihayet online kütüphaneden okuyabildim. Bitene kadar elimden bırakamadım desem yalan olmaz. İki günde bitiverdi. Ah keşke daha uzun olsaydı dedirten kitaplardan biri oldu benim için. Sadece Nora' nın yaşadıklarını heyecanla okumakla kalmadım, bolca da kendi hayatımı düşündüm. Böyle bir şansım olsa mutlaka değiştirmek istediğim hatalarım olurdu ama şu andaki hayatımı kaybetmeyi göze alabilir miydim? Zor bir karar gerçekten. Ama Nora kadar depresyonda ve hayatımdan bezmiş olsam belki karar vermem daha kolay olurdu. 

Kitap boşuna uzun zamandır en çok satanlar listesinde değil, bunu söyleyebilirim sizlere. Mutlaka tavsiye ederim tabii. Çok şükür Türkçe çevirisi de var:) Tam 42 dile çevrilmiş ve her ülkede çok satanlar listesinde yerini almış.

Amazon' da Gece Yarısı Kütüphanesi

Matt Haig HakkındaMatt Haig, 1975 doğumlu İngiliz bir yazar (Doğrusu bu kadar genç olmasını beklemiyordum). Depresyon ve anksiyete bozukluklarıyla ilgili deneyimleri her zaman kitaplarının ana temasını oluşturuyor. Son zamanlarda “Ben ve İnsanlar” ve çok satan “Gece Yarısı Kütüphanesi” romanlarının yanı sıra kurgu olmayan “Rahatlık Kitabı” kitabını yayımladı. Matt Haig, ailesiyle birlikte Brighton'da yaşıyor.

Bu kitaplar da ilginizi çekebilir:

Kya' nın Şarkı Söylediği Yer

Allein Kann İch Die Welt Nicht Retten

Utopia-Thomas Moore' un İdeal Toplumu

8 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. eğlenceli romandı :) bu yazar belli ki bir formülle yazıyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuduğum ilk kitaptı bu yazardan ama çok sevdim ☺️

   Sil
 2. Gece Yarısı Kütüphanesi, sağlam bir kitap.

  YanıtlaSil
 3. Hepimizin aklındaki, eğer şartlar başka türlü gelişseydi hayatımız ne olurdu, sorusuna yanıt arıyor. Benim de çok beğendiğim bir romandı. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düşündürücü bir kitap ben zorlandım ne yapardım sorusunda ☺️

   Sil
 4. Ben de sevmiştim bu kitabı .

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski