Yaya Geçidinin Hikayesi

 Hemen her gün kullandığımız yaya geçidinin hikayesini hiç merak ettiniz mi? Ben ettim:) Her ne kadar her geçişimiz Beatles kadar sansasyonel olmasa da, hayatımızda önemli bir yer tuttukları bir gerçek.

Beatles-Abbey Road
Görsel:amazon


Yaya geçidini İngilizler, 1948'de icat etmiş. 1930'lardan itibaren büyük şehirlerde giderek daha fazla araç vardı. Kalabalık bir caddeyi güvenli bir şekilde geçmek bir piyango oyununa dönüştü. Karayolunu geçmeyi daha güvenli hale getirmek için İngiliz hükümeti, 1948'de Londra'daki kavşaklara deneme amacıyla iki paralel noktalı çizgi şeklinde yol işaretleri yerleştirdi. Efsaneye göre geleceğin İngiltere Başbakanı James Callaghan zebrayı oyuna dahil etti. Asfalttaki işaretler kendisine zebrayı hatırlattığı için bunlara "zebra geçişi" adını verdiği söyleniyor. 19 Eylül 1949'da yeni geçişlerin ilk kez ortaya çıktığı uluslararası karayolu trafik anlaşması imzalandı. Bu çizgili geçitlerden önce de yayaların yolu rahat geçmesini sağlamak için köprü veya başka işaretler kullanılıyordu ancak en çok benimsenen şekli bu oldu.

Münih şehri, Neuhauser Strasse'deki geçiş örneğini temel alarak 1952 yazında on bir "yaya geçidi" daha kurdu. Kastedilen, siyah zemin üzerine beyazla işaretlenmiş yer seviyesindeki yollardı. Bir yıl sonra Batı Almanya yollarında resmi "yaya geçitleri" haline geldiler. Almanya'da Hamburg' lular "zebra çizgileri" teriminin onlar tarafından bulunduğunu iddia ediyor. Ancak 1996'dan bu yana, bir yaya açıkça yaya geçidini kullanmak istediğinde sürücüler durmak zorunda kalıyor. Ancak tecrübeyle sabitti, tüm sürücüler buna uymadığından yaya geçidine girmeden önce her zaman dikkatli olmalısınız.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Bungalow Evler Tarihin Dokusu ve Modern Konforun Buluştuğu Yaşam Alanları

Ücretsiz Çeviri Programları ve Bunları Kullanırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Ünlü Faberge Yumurtasının Hikayesi

9 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Fransa'da falan yaya geçidi olmasa da duruyor arabalar anında , bizim burada ışıklı geçitte yeşil yansa bile bakmadan geçemezsin.

  Hiç merak etmek aklıma gelmemiş, teşekkürler bilgi için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Avusturya'da yaşı ileri olan ve durmayan çok sürücü var maalesef. En azından kasabalarda.

   Sil
 2. Hikayesini bilmiyordum, bizde pek işe yaramıyor orası ayrı. Işıkta bile güvenemiyorum arabalara. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef ben de güvenemiyorum yol verirse geçiyorum 🙈🙈🙈

   Sil
  2. Hatta bugün başımıza geldi az daha eziliyorduk kızımla.

   Sil
 3. Deryacığım bu güzel bilgiyi radyoda kullanmak isterim, onayın olursa senin adınla. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ki kullanabilirsin çok sevinirim 🙂😻

   Sil
Daha yeni Daha eski