Ünlü Fabergé Yumurtasının Hikayesi


 

Faberge yumurtaları, dünyanın en ünlü sanat eserlerinden biridir. Bir Rus kuyumcu olan Faberge Evi tarafından yaratıldılar ve başlangıçta Çar III.Alexander ve karısı Maria Feodorovna için Paskalya hediyesi olarak tasarlandılar. Bu yumurtalar, onları zenginlik ve lüksün sembolü yapan güzel değerli taşlar ve karmaşık ayrıntılarla işlenmiştir. Her bir yumurtayı bu kadar özel ve aranan yapan şey, her bir yumurtanın işlenmesindeki ayrıntıdır Ayrıca, sınırlı mevcudiyetleri de ünlerine katkıda bulunur - toplamda sadece 50 yumurta yapılmıştır! Faberge yumurtaları, güzelliklerinden veya seçkinliklerinden dolayı, sanat tarihinin en ikonik sembollerinden biri olmaya devam ediyor.

Fabergé Yumurtasının Hikayesi
-Carl Fabergé 1885'te çığır açtı. Çarın sarayı kuyumcuyu olağanüstü kalitede bir Paskalya yumurtası üretmesi için görevlendirdi. İlk bakışta sıradan bir tavuk yumurtası gibi görünüyordu. Bu tavuk yumurtası altından yapılmış ve emaye ile kaplanmıştır. İçinde tüyleri sarı, kırmızı ve yeşil altından ve gözleri yakuttan olan bir civciv oturuyordu.

Fabergé' nin kariyeri

- Çar III. Alexander bu mücevheri karısı Maria Fyodorovna' ya hediye olarak verdi. Bu hediye sarayda büyük heyecan yarattı. Sonuçta, babası tarafından 1842'de St. Petersburg'da kurulan atölyeyi yöneten Carl Fabergé, saray kuyumcusu unvanını aldı. Fabergé, Çar'ın kuyumcusu oldu.


50 yumurta, 500 çalışan

- Çarın Ortodoks Paskalyası için ailesine Fabergé yumurtaları vermesi geleneği 1916 yılına kadar devam edecekti. Fabergé bu imparatorluk yumurtalarından toplam 50 tane yaptı. Carl ve kardeşi Agathon'un yürüttüğü atölye, bu telkari hazinelerle kendisini birinci lige çıkardı. "Fabergé objets d'art" bir ticari marka haline geldi. Kendisi de girişimci bir ruha sahip olan Fabergé' nin 500 çalışanı vardı. Moskova, Odessa ve Londra'da şubeler açtı.


-Carl Fabergé zirvedeydi. Stockholm'deki bir sergiden sonra, Carl Fabergé' nin kendisini İsveç ve Norveç'in saray kuyumcusu olarak adlandırmasına izin verildi ve 1900'de Paris'teki dünya sergisinden sonra Onur Lejyonu şövalyesi yapıldı. Başyapıt

- Fabergé' nin şimdiye kadar yaptığı en pahalı parça Taç Giyme Yumurtasıdır. Sotheby's, Nicholas II' nin 1897'de Alman eşi Alexandra'ya hediye ettiği başyapıtı 24 milyon dolar olarak değerlendirdi. Çariçe' nin Moskova'ya girdiği muhteşem vagonun en küçük ayrıntısına kadar çoğaltılmış minyatür versiyonunu içerir.


Altın çağın sonu

-Kremlin, Cephanelik Müzesi için orijinal arabayı yeniden inşa etmek için Fabergé'nin ayrıntılı çizimlerini bile kullandı.


Komünistler iktidarı ele geçirdiğinde altın günler sona ermişti. 1917 Ekim Devrimi sırasında Fabergé kaçmak zorunda kaldı. 1920'de Lozan'da öldü.Vekselberg'in Hazinesi

-Bolşevikler ellerine geçen tüm lüks paskalya yumurtalarına el koydular. 14 tanesini yurt dışına sattılar. Rus sanayi patronu Viktor Vekselberg tarafından Forbes ailesinden satın alınan koleksiyon, dokuz Fabergé yumurtası içeriyor.


Kültürel Miras

- Maria Fyodorovna'nın sürgün yolculuğunda el bagajında ​​bir Fabergé yumurtası vardı. Böylece "Aziz George Nişanı" mücevherini ülke dışına çıkardı. 1928'de Danimarka doğumlu Prenses Maria Sophia Frederica Dagmar anavatanında öldü.


Vekselberg satın almasının ardından verdiği demeçte "Fabergé yumurtaları insanlarımızın ruhuna dokunuyor. Bu mücevherler kültürel mirasımızın olağanüstü bir örneğidirler." dedi.

Not: Piyasada örneğin amazon gibi siteler üzerinden Fabergé diye satılan yumurtalar orjinal değil. Dünyada Fabergé Evi tarafından sadece 50 yumurta üretilmiştir ve Vekselberg dışındaki sahipler bilinmemektedir. Bir kitapta çariçenin akrabalarına bu yumurtalardan hediye ettiğini okumuştum ama şu anki durumları nedir bilmiyorum.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Vivaldi ve İlk Kadın Orkestrası

Vincent Van Gogh Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilinmeyenler

Salzburg Sanat Festivali'nin Hikayesi ve En Önemli Detaylar

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

  1. Estetik olarak çok güzel olsalar bile bazen bu kadar aşırı şatafat ve lüksün anlamsızlığı daha ağır basıyor bende. Cidden işe yarar olmayan şeylerden uzaklaşma eğilimi var bende artık

    YanıtlaSil
  2. Çok sanatsal ve şahane görünüyorlar, yumurtaların hikayesini bilmiyordum, bir döneme ait ve içinde o dönemin ögelerini barındırıyor...Çarlık dönemi bitince bu harika yumurtaların da sonu olmuş sanırım.

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski