Bungalov Evler: Tarihi Dokusu ve Modern Konforun Buluştuğu Yaşam Alanları

Bungalov evleri sever misiniz? Tek katlı minik evler keyifli tatiller veya haftasonu tatili için sizce de ideal değil mi? Son zamanlarda Facebook' da takip ettiğim Tiny House sayfasının birbirinden güzel evleri bu konuda bir yazı hazırlama fikrini doğurdu. Meraklıyım ya 👀 . İşte bulduğum bilgiler:

Bungalov' un tarihiBungalov kelimesi Kuzey Hint dillerinden gelir ve 'Bengal tarzında ev' anlamına gelir. Bu geleneksel köy evleri tek katlıdır.


Ahşap çerçeve bungalovlar yıllardan beri Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en yaygın ev türlerinden biri olmuştur. Tabii her zaman tek katlı olmasa da, inşaa tarzı bungalovları örnek alır. Almanya'da bungalovlar 1960'larda altın çağını yaşadı. Bu bungalovlar genellikle çok lüks bir şekilde döşenmiştir, çok ünlü bir örnek, Şansölye'nin Bonn'daki bungalovudur.

Bonn' daki Şansölye Bungalovu

Görsel: https://wuestenrot-stiftung.de/kanzlerbungalow-sep-ruf-bonn/


Bungalovların özel bir formu, şekli açılı veya kıvrımlı olan açılı bungalovlardır. Bu biçim, büyük ölçüde yaratıcı özgürlüğe ve buna karşılık gelen engellerden kurtulmaya izin verir.Bungalov terimi nereden geliyor?


Bungalov, kelime anlamı olarak "Bengalce" anlamına gelen Hintçe "bangla" kelimesinden gelir. Kastedilen bir Bengalce evidir. 18. yüzyıldaki sömürge döneminde, İngiliz sömürgeciler bu tarzda kendi evlerini inşa etmek için Bengal stilini model aldılar.

Bungalovu kim icat etti?

Bungalov' u kim icat etti diye merak ettim. Bu tür bir evin mucidi yokmuş. Konut binalarının zemin seviyesindeki inşaatının 18. yüzyılda Hindistan'daki İngiliz sömürgeciler tarafından uyarlandığı söyleniyor.

Bungalov evlerin özelliği nedir?

Bungalovlar, tek katta engelsiz yaşam, oturma ve diğer odaların yan yana düzenlenmesi gibi avantajlara sahiptir. Ancak birçok bungalovun bodrum katı vardır. Ayrıca, taşıyıcı duvarların statiğine daha az önem verilmesi gerekir.Bir ev ile bir bungalov arasındaki fark nedir?


Bungalov tarzı, tek katlı bir bina anlamına gelirken, tipik müstakil ev 1,5 katlı olanı temsil eder. Birinci ayrım bu iki seçenekten kaynaklanmaktadır çünkü bungalov tek katta yaşamak demektir, kat alanı ve yaşam alanı aynıdır.

Bungalovlar neden normal evlerden daha pahalı?

Tüm odalar tek katta olduğu için, pahalı bir merdivene yalnızca bir bodrum inşa edildiğinde ihtiyaç duyulur. Bununla birlikte, bir bungalovdaki tüm yaşam alanı tek katta olduğu için, odaları birkaç kata dağıtan aynı büyüklükteki bir binadan daha fazla taban alanı gerektirir.

120 metre karelik bir Bungalov fiyatı yaklaşık 200.000 €' dan başlamaktadır.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

6 Şehir, 6 Mimari Tarz

Dünyanın En Ünlü 8 Şehri ve Takma İsimleri

Cornwall' in 5 Ünlü Bahçesi ve Özellikleri

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Evet tek katlı bu tarz evleri sade yaşama da davet ettiği için seviyorum. Kelimenin kökenine inmeni de sevdim. Radyoda konuk edebilirim izninle tabi. :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ki edebilirsin çok teşekkür ederim ☺️

   Sil
 2. Bu tarz mimariye çok ilgi duyuyorum. Çevresi de çok önemli tabii. Yemyeşil çimlerle birlikte minik bir bahçe, su sesi, kuş sesleri arasında sade, sakin bir yaşam.
  İlginç fotoğraflarla ne güzel bir yazı olmuş.
  Sevgiyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim teşekkürler 😊. Ben de doğa içinde bir yaşamı çok seviyorum.

   Sil
 3. akyaka akbükte var çok güzeeel :)

  YanıtlaSil
 4. Ahşah görünümü ile ben çok seviyorum. Ama bakımı zordur sanırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normal bir evden daha zor değildir sanırım. Tabii müstakilin işi daireye göre daha çok oluyor.

   Sil
 5. İzmir Dikili Bademli köyü bungalov deneyimi yaşadığım ilk yerdi. Çok güzeldi. Ev genişliği yok ama doğanın kalbinde gibi hissettiriyor. Konfor alanından çıkamayanlar için zorlayıcı olabilir. Son zamanlarda sosyal medya gücüyle bu tarz tatillik mimariler arttı Türkiye de. Hepsi birbirinden güzel 😍 şimdi tarihinide öğrenmiş oldum. Teşekkürler 🏖️🏡

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski