Dünyanın En Ünlü 8 Şehri ve Takma İsimleri


Dünya da takma isimleri ile ünlenen ve dillerden düşmeyen o kadar çok şehir var ki! Hazır corona dolayısıyla seyahatler iyice kısıtlanmışken biraz buralardan bahsedip hayallere dalalım istedim. 

New York: Büyük Elma

new york city

New York, “Asla Uyumayan Şehir” veya “Gotham” gibi birçok takma adla biliniyor, ancak en popüler olanı “Büyük Elma” dır. Peki bu takma ad nasıl ortaya çıktı? Bu adın kullanımı 1900'lerin başlarında belgelenmesine rağmen, ilk olarak 1920'lerde, bir spor yazarı olan John J. Fitz Gerald, “Büyük Elma Etrafında” adlı at yarışı konulu bir köşe yazısına başladığında popüler oldu. 1970'lerde yapılan bir turizm kampanyasından sonra bu lakap, New York ile eşanlamlı hale geldi.

Cenevre: Barış Başkenti

cenevre

İsviçre'nin en kalabalık ikinci şehri olan Cenevre, diplomasisiyle tanınan bir şehir. Cenevre yalnızca Birleşmiş Milletler’in Avrupa’daki genel merkezine ev sahipliği yapmakla kalmıyor, aynı zamanda Kızılhaç gibi uluslararası örgütlerin de kurulduğu ve savaşın askerlere ve sivillere olan etkilerini iyileştirmeye yönelik Cenevre Sözleşmelerinin de imzalandığı yer. Öyleyse, Cenevre'nin “Barış Başkenti” olarak bilinmesi oldukça uygun.

Toronto: Çamurlu Şehir

toronto

Çamurlu şehir, yağmur yağarken New York için daha uygun bir lakap gibi geliyor. Ama aslında Kanada'daki Toronto şehri için bir takma ad. “Çamurlu Şehir” artık eskisi kadar popüler bir yer değil ama isim Toronto’nun drenaj sistemi veya lağımların olmadığı bir zamandan günümüze geliyor. Yani ismin “çamurlu” kısmı oldukça gerçek. “Şehir” kısmı, aslında Toronto'nun ilk sömürgeleştirildiği zamana kadar uzanır ve adı şehrin Dükü Prens Frederick' onuruna kullanılır. Artık Çamurlu Şehir denildiği zaman Toronto şehrinin ilk zamanları hatırlanmakta.

Ushuaia: Dünyanın Sonu

ushuaia

Güneye doğru seyahat ederseniz, sonunda Güney Kutbu'na ev sahipliği yapan Antarktika'ya ulaşırsınız. Bununla birlikte, oraya varmadan önce, Arjantin’in Patagonya bölgesinde, genellikle dünyanın en güney şehri olarak kabul edilen ve “El Fin del Mundo” (“Dünyanın Sonu”) takma adını alan bir şehir olan Ushuaia’ya ulaşabilirsiniz. Her ne kadar daha küçük bir Şili yerleşimi olan Puerto Williams, teknik olarak daha güneyde olsa da, takma ad, Arjantin hükümeti tarafından Güney Amerika'nın ucundaki bu şehir için slogan olarak kullanılıyor.

Las Vegas : Günah Şehri

las vegas

Las Vegas, ünlü gece hayatı ve kumarhaneleri ile tanınan bir şehirdir. Her yıl 40 milyondan fazla kişi kumar, içki ve göz kamaştırıcı şovlara katılmak için burayı ziyaret ediyor. Hatta bazıları Nevada’nın yasal olarak işletilen genelevlerini ziyaret etmek için buraya geliyorlar. Las Vegas ayrıca, düğünler ve kutlamalar için üst düzey bir mekanıdır. Bu şehre “Günah Şehri” denmesi şaşırtıcı değil çünkü “Vegas'ta olan şey Vegas'ta kalıyor.”

Mumbai: Hayaller Şehri

mumbai

Tahmini 18,4 milyon nüfusuyla Mumbai, Hindistan'ın en kalabalık şehirlerinden biridir. Mumbai sadece Hindistan'ın finans merkezi değil, aynı zamanda popüler Hint sinema endüstrisi olan Bollywood'un evi ve bu durum kenti çok çekici bir yer haline getiriyor. Buradaki fırsatlar sınırsız, bu yüzden Mumbai'ye sık sık “Hayaller Şehri” deniyor.

Sydney: Liman Şehri

sydney

Avustralya'nın güneydoğu kıyısında bulunan Sydney, bulunduğu konumdan yararlanan bir şehirdir. Bir zamanlar büyük bir liman kenti olan Sidney, bunun şerefine bazen “Liman Şehri” olarak adlandırılıyor. İnsanlar sörf yapmak veya şnorkelle yüzmek için sahile gitmekten hoşlanıyor ve en tanınmış binalardan biri olan Sydney Opera Binası da tam limanda yer almakta.

Kahire: Minareler Şehri

kahire

Kahire, sadece Mısır'daki en büyük şehir değil aynı zamanda Orta Doğu'daki en büyük şehirlerden biri. Zengin tarihi ile bilinir ve bölgedeki film ve müzik endüstrisi için bir merkez olarak hizmet vermektedir. Kahire aynı zamanda İslami mimari zenginliğine de sahiptir. Bu yüzden “Minareler Şehri” olarak adlandırıldığını duyabilirsiniz. Minareler geleneksel olarak Müslümanların namaza çağrıldığı kuleler oldukları için İslam'da benzersiz bir rolü vardır. Her gün beş kez namaz bu minarelerden okunur.

Paris: Aşk Şehri

paris

Fransızca’nın “sevginin dili” olduğuna inanılır. Ayrıca Seine Nehri boyunca yapılan romantik yürüyüşler nedeniyle de Paris “Aşk Şehri” olarak nitelendirilir. Aşk, rahat kafelerinden, şair ve yazarlarına kadar her yerde bulunabilir. 2000'li yılların başından itibaren çiftler, birbirlerine olan bağlılıklarını göstermek için Sanat Köprüsü’ne asma kilit takıyorlar.

Bunlar da ilginizi çekebilir:


11 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Hiç bilmiyordum bunları.Las Vegas ve Paris'e çok yakıştırdım isimleri...

  YanıtlaSil

 2. Bazılarını bilmiyordum. Teşekkürler Deryacığım 😊🤚

  YanıtlaSil
 3. Ne güzel bir içerik olmuş, severek ve ilgiyle okudum teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 4. Las Vegas ve Parisi daha önce duymuştum bir yerlerden ama diğerlerini hiç duymamıştım :)

  YanıtlaSil
 5. Bu ilginç bir yazı ve dünyadaki ünlü şehirlerin takma adı hakkındaki bilgileri artırın. Bilgi için teşekkürler.

  Endonezya selamlar.

  YanıtlaSil
 6. bu ünlü şehirlerin takma isimlerini bilmiyordum canım

  YanıtlaSil
 7. Las Vegas ve Paris' i biliyordum ama diğerlerini duymamıştım.

  YanıtlaSil
 8. dünyanın sonu şehrini hiç duymadım :)

  YanıtlaSil
 9. bu tarz şeyler ilgimi çeker ama araştırmaya üşenirim ya da vaktim olmaz dersler bolca var ya bende ;) öğrendiğim iyi oldu çok sağ ol :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski