Psycho-En Başarılı Hitchcock FilmiGörsel: prysma.de

 

Herkese merhaba. Hazır geçtiğimiz günlerde ünlü sinema klasiği Psycho filminin doğuş hikayesinden bahsetmişken, film hakkında da bir şeyler yazmak istedim.Psycho, Alfred Hitchcock'un yönettiği, Anthony Perkins ve Janet Leigh'in başrol oynadığı 1960 yapımı bir psikolojik gerilim filmidir.


Gerilimin ustası Alfred Hitchcock Psycho'yla beklentileri ve tür geleneklerini havaya uçurdu ve (zamanın standartlarına göre) eşi benzeri olmayan bir şok edici film yarattı. Bir film klasiği diyebiliriz.

Başrol oyuncuları Janet Leigh ve Antony Perkins
Görsel:https://www.syfy.com/syfy-wire/psycho-movie-hitchcock-smile-anniversary


Psyco filminin konusu (Spoiler içerir)

Güzel sekreter Marion Crane (Janet Leigh), patronunun 40.000 dolarını çaldıktan sonra, boşanmış hırdavat satıcısı Sam Loomis'in yanına gitmek üzere Kaliforniya'ya gider. Polis tarafından takip edilmekten korkan Marion, karanlıkta ve yağmurda kaybolur ve kendini küçük, uzak bir motelde bulur. Marion tek misafirdir ve motelin içine kapanık, biraz çekingen sahibi Norman Bates (Anthony Perkins) tarafından akşam yemeğine davet edilir. Açık pencereden, Bates ile Marion gibi kadınlarla ilişki kurmasını yasaklayan yaşlı, kıskanç annesi arasındaki tartışmaya istemeden kulak misafiri olur. Marion, birlikte yemek yedikten sonra çalınan parayı geri götürmeye karar verir ve bu karardan rahatlayarak duş alır. Aniden bir kişi perdeyi yırtar ve onu acımasızca defalarca bıçaklar.

Ünlü duş sahnesi
Görsel: https://www1.wdr.de/stichtag/stichtag-606.html


Psycho'nun geçmişi ve bilgiler

Yönetmen Alfred Hitchcock Psycho'yla (Türkçe bildiğimiz adıyla Sapık) yeni bir çığır açmak ve izleyiciyi beklenmedik bir şekilde şok etmek istiyordu. Hitchcock, Robert Bloch'un aynı adlı romanının haklarını satın aldıktan sonra, sürpriz sonu gizli tutmak için Psycho'nun mümkün olduğu kadar çok kopyasını satın aldı. Film ekibi ayrıca çekimlerin başında Psycho'nun konusu hakkında herhangi bir bilgi vermeyeceklerine dair yemin etmek zorunda kaldı. Oyuncuların önceden röportaj yapmasına da izin verilmedi, deneme gösterimi yapılmadı ve hatta eleştirmenler bile filmin resmi başlangıcını beklemek zorunda kaldı.


Paramount Pictures, Psycho'nun konseptinin çok acımasız olduğunu düşündü, bu yüzden Hitchcock filmi kendi yapım şirketi Shamley Productions ile finanse etmek zorunda kaldı. Yaklaşık 800.000 $ gibi nispeten mütevazı bir bütçeyle yapılması gereken çok fazla tasarruf vardı ve Psycho'nun siyah beyaz çekilmesinin nedenlerinden biri de bu. Benzer şekilde, Hitchcock daha önce olduğu gibi tanınmış aktörlere başvurmamaya, bunun yerine büyük ölçüde bilinmeyen aktörlerle çalışmaya karar verdi. Janet Leigh her zamanki ücretinin dörtte biri karşılığında sözleşme imzaladı, ancak yine de karşılığını aldı çünkü Psycho'nun başarısı kariyerini büyük ölçüde artırdı ve 1961'de En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Altın Küre Ödülü'nü kazandı. Anthony Perkins, Psycho ile Norman Bates'i kült bir figür haline getirmekle kalmadı, aynı zamanda dünya çapında bir isim yaptı.


Her ne kadar psikopat başlangıçta fazla itici ve zalim bulunarak parçalanıp sansür otoriteleri ve kilise temsilcilerinin yasak talebinde bulunmasına rağmen, o dönemde son derece acımasız ve rahatsız edici olan şok edici film, kısa sürede izleyicilerin favorisi haline geldi ve ilk psikolojik gerilim filmi olarak sinema tarihine geçti. Özellikle duş sahnesi, hem görsel hem de akustik açıdan tüm zamanların en ünlü film sahnelerinden biridir ve o zamandan beri birçok kez alıntılanmıştır. Uzun vadede Psycho, film endüstrisindeki sansürü ve tabuları hafifletti.


Psycho dünya çapında 50 milyon dolar hasılat elde etti ve bunun 15 milyon doları Hitchcock'un cebine gitti (bugünkü kazancı neredeyse 100 milyon dolara eşdeğerdi). 1998'de Gus van Sant, Vince Vaughn ve Anne Heche'nin sırasıyla Norman Bates ve Marion Crane rollerinde oynadığı Psycho'nun yeniden yapımını yönetti. Ancak bence taklitler sadece asılları yaşatır. 

Psycho da önemli bir klasik olduğu için mutlaka blog sayfamdaki film arşivinde bulunmasını istediğim filmlerdendi. 

6 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. bu filmin çekildiği eve gittim :) bencesi en başarılısı north by northwest :)

  YanıtlaSil
 2. İzlemedim bu filmi, gerilim filmleri beni geriyor :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sevmiyorum ama yıllar önce izlemiştim.

   Sil
 3. Hitchcock en sevdiğim yönetmen. Çok küçüktüm Kuşlar'ı izlemiştik Ankara'da sinemada. (O yıllar tv henüz yoktu ülkede ben 7 yaşındaydım!) bazı sahneleri o kadar etkilemişti ki, sokakta elektrik tellerinde birkaç kuş bir araya gelince aklıma geliyordu:) Sapık'ı bir tek izlemedim. Favorilerim Kuşlar'ın yanı sıra Arka Pencere, Yükseklik Korkusu, Kaybolan Kadın, Rebecca, Jamika Hanı, North by Northwest. Muhteşem bir adam ya...her filmine bayılıyorum. Eline sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kuşları izledim küçükken ve çok uzun zaman kabuslar gördüm.

   Sil
Daha yeni Daha eski