İş Hayatında Kadınlar:Profesyonel Davranışların Önemi ve EtkileriHerkese merhaba. Devamlı okurlarım benim kadın özgürlüğünün koyu bir savunucusu olduğumu bilirler. Toplumda özgür olmanın bir yolu da iş dünyasında yer almaktan geçiyor. Hangi işi yaptığınız önemli değil, bu ister büyük bir şirkette, ister evinizin dört duvarında veya başka bir iş alanında olsun mutlaka maddi bağımsızlığınız olmalı. Maddi bağımsızlığı olmayan insan özgür olamaz.

Bu düşünceye sahip kadınlar yıllardan beri iş yaşamında var oluş mücadelesi veriyor. Erkek meslektaşları arasında kendilerine bir yer bulmaya ve kabul görmeye çalışıyor. Bunun en iyi yolu da bence işini iyi yapmak ve profesyonel olmak.Peki iş yaşamında profesyonel olmak neleri gerektirir? 

İş yaşamında profesyonellik, belirli bir işi yapma sürecinde gösterilen kalite ve yetenekleri ifade eder. İş yerinde profesyonellik, aşağıdaki nitelikleri gerektirir:

 

Mesleki bilgi ve tecrübe: İş yerinde profesyonel olmak, kendi mesleki alanınızda iyi bir bilgi birikimine ve deneyime sahip olmanızı gerektirir. İşinizle ilgili güncel bilgi ve teknolojilere hakim olmak, işinizi daha iyi yapmanıza yardımcı olur.

 

Dürüstlük ve saygı: İş yerinde dürüstlük ve saygı, profesyonellik için olmazsa olmaz niteliklerdir. İş arkadaşlarınıza saygılı davranmak, dürüstlük ve açık iletişim, iş yerinde olumlu bir ortam yaratır ve işinizi daha etkili hale getirir.

 

Güvenilirlik ve sorumluluk: İş yerinde güvenilir ve sorumlu olmak, profesyonellik için gereklidir. İşverenler, çalışanlarından işlerini zamanında ve hatasız bir şekilde yapmalarını beklerler. Sorumluluk sahibi olmak ve işinizde tutarlı bir şekilde başarılı olmak, iş yerinde güven ve saygı kazanmanıza yardımcı olur.

 

İletişim ve işbirliği: İş yerinde iyi iletişim becerilerine sahip olmak ve işbirliği yapmak, profesyonel olmanın bir diğer önemli yönüdür. İş arkadaşlarınızla ve müşterilerinizle açık, anlaşılır ve olumlu bir şekilde iletişim kurmak, işinizi daha verimli ve başarılı hale getirir.

 

Problem çözme becerisi: İş yaşamında her zaman problemlerle karşılaşılır. Bu nedenle, profesyonel bir iş arkadaşı olarak, sorunları çözmek için yaratıcı ve pratik çözümler sunabilmeniz gereklidir. Sorunlarla başa çıkma yeteneği, iş yerinde başarılı olmanın önemli bir unsuru olarak kabul edilir.

 

Kendini geliştirme: İş yaşamında profesyonel olmak, kendinizi sürekli olarak geliştirme ve ilerletme sürecini de gerektirir. Yeni teknolojileri öğrenmek, eğitim ve gelişim fırsatlarına katılmak, kendinizi geliştirerek daha iyi bir iş arkadaşı ve profesyonel olmanıza yardımcı olur.

Dijital ortamda çalışmak artık tüm dünyayla iletişimi kolaylaştırdı ve farklı ülkelerden insanlarla çalışma olanağını sağladı. Bu yıllar içinde ne yazık ki ülkemizdeki kadınlarda gözlemlediğim profesyonellik dışı bir davranış var : İş dünyasında kadınlar reddedilmeyi hazmedemiyor!!!

 Örneğin daha önce yaptığım işleri gönderdiğim bir kadın çok beğendiğini ve benimle çalışmak istediğini belirtti ancak talebini yerine getirmem için pek çok video izlemem ve detaylı isteklerini incelemem gerekiyordu. Zamansızlıktan bu işi alamayacağımı söyledim. Cevabı: tahmin etmiştim siz zaten yetersizsiniz oldu. 

E kardeşim yetersizsem niye işimi inceledikten sonra beğendiğini ve çalışmak istediğini söylüyorsun? Ben yılların verdiği tecrübe ile bir işin yaklaşık olarak ne kadar zamanımı alacağını öngörebiliyorum. Araştırma için belirli bir zaman payı da hesaplayıp ona göre kararımı veriyorum. Her işi kabul edeceğiz diye bir kural yok. Hayır yanıtını kişiselleştirmek, işi profesyonelliğin dışına çıkarıyor. Ergen çocuk davranışları ile iş yapılmaz. Hayır önceden verdiğim örnekleri inceleyip yok tarzınız bize uygun değil dese anlayacağım. Bir başka müşterimle de farklı sebeplerden çalışmayı bıraktım. İletişimi son derece profesyonellik dışı idi. Ben sürekli üstüne basa basa siz diye hitap etmeme rağmen Deryacım Deryacım demesi sinirime dokunuyordu. Ayrıca sürekli özel yaşamından gereksiz detaylar veriyordu iş görüşmeleri sırasında.  Of dün çok yoruldum pertim, akrabam vefat etti (çalıştığımız süre boyunca epeyce bir akrabası vefat etti), hastam var v.s samimiyetimin iş dışında hiç olmadığı biri sonuçta ve bu bilgiler beni hiç ilgilendirmiyor. Bir süre çalıştıktan sonra zamanımın olmadığını ve devam edemeyeceğimi söyledim. Tabii hemen kötüleme ve hakaretler başladı.

Ancak şunu da eklemeliyim, özel yaşamda yaşanan problemler veya hastalık nedeni ile işe ara vereceğinizi devamlı çalıştığınız kişilere ve iş yerinize bildirmek de profesyonelliğin bir gereğidir ve sorumlu bir davranıştır. İki durumu birbirinden ayırmak gerekir. Bunlar sadece iki örnek. Genel olarak erkeklere zamanım olmadığını söylediğimde hemen teşekkür edip görüşmeyi sonlandırırken kadınlar karşı saldırıya geçiyor. Hayır yanıtı kendi kişiliklerine yapılmış gibi algılıyorlar. Mesela bu mentalite biraz Uzak Doğulu kadınlarda var, İngiliz, Amerikan, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda'dan çalıştığım insanlar oldu asla bu ergen davranışları görmedim. Tamamen iş iletişimi çerçevesinde kalıyorlar ve nezaketlerini bozmuyorlar. Ha erkeklerle çalışırken sorunlar olmuyor mu, tabii ki oluyor ama bunlardan başka yazılarda bahsedeceğim:) Ancak bu kişiselleştirme konusunu ben hep kadınlarda gördüm.

Çalıştığımız insanların samimi arkadaşı değiliz. Zaman içinde aynı işi yapan insanlar arasında bir arkadaşlık ilişkisi olabilir bu da çok doğal ancak iş yaparken bu arkadaşlık unutulmalı bence. İş neyi gerektiriyorsa o şekilde davranılmalı. Yoksa biz artık samimiyiz diye ayrıcalık talep edilebiliyor. 

Bu tarz davranışlar iş yaşamındaki profesyonelliği zedelediği gibi, işin aksamasına da yol açabiliyor. Demem o ki, çalışma hayatında var olmak isteyen kadınlar bu tarz davranışlardan acilen vazgeçmeli. İş hakkında eleştiri veya hayır yanıtlarını kişiselleştirmemeli. İnsanız hepimizin başına bir şey gelebilir, rahatsızlanabiliriz, bir aile problemi yaşayabiliriz. Ancak işteki bir gecikmeyi dahi açıklarken profesyonel davranmalıyız. Özele indirgemeden profesyonel bir dille: beklenmedik şekilde işin uzadığını ve en kısa sürede bitirileceğini belirtmeliyiz. Müşterinize kocamla kavga ettim, akrabam şöyle oldu, çocuğum ateşlendi şeklinde açıklamalarla giderseniz iş yaşamınızın geleceği sallantıya girer benden söylemesi:)

Kadınların profesyonel yaşamda başarılı olmasını benden daha fazla isteyen biri olamaz. Ancak bu tarz anti profesyonel davranışlar gösteren kadınlardan da hemen uzaklaşıyorum. Bunun nedenleri ne olabilir diye biraz düşünüp araştırınca, ataerkil toplumlarda kendini kanıtlama ve başarılı olma çabası olduğu nu görüyoruz. Dünyada da kadınlar erkeklerle yaptıkları aynı işlerden %30 daha az kazanıyor. Bizim ülkemizde bu profesyonelleşmenin biraz geriden geldiğini düşünürsek henüz alacağımız çok yol var gibi görünüyor. 

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Blog sayfamı okuyan kadınların çoğunun iş yaşamında olduğunu biliyorum ve yorumları gerçekten merak ediyorum.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

İş Yaşamında Toksik İnsan Davranışları

Dünyanın En Zengin Patronlarının Alışılmadık Alışkanlıkları

Bak Şu Çalışana, Bak Şu Konuşana

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Ben %85'ini kadınların oluşturduğu bir kurumda çalışıyorum. Ve bazen sizin yaptığınızı kimse yapmaz yahu diye isyan ediyorum. Kadının kadına zulmü demek istemiyorum ama kadınlarında ilk önce erkekler gibi aynı statü ve yetenekte olabileceğini kabul etmesi lazım. Ve evet çok cahilce ama hepsinde bir Hürrem sultam sendromu mevcut. En iyisi benim, benim dediğim olcak, ben ben ben...
  Bu tavırlar ve güvensizlikler çok yoruyor beni.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu da kadınların toplumda karşılaştığı zorluklardan kaynaklanıyor olabilir. Bir yere gelmiş bir kadın erkek rakipleri ile mücadele ede ede zorlukla elde ettiği yeri korumak istiyor ve bu zamanla onu bir çeşit diktatöre dönüştürüyor. Yurtdışında bir adım daha ilerdeler çünkü biraz daha tolere edilebiliyor kadınlar ama ülkemizde henüz öğrenmemiz gereken çok şey var.

   Sil
Daha yeni Daha eski