1899 - Netflix Dizisi
 

Gizemli dizi 1899'da, göçmenlerle dolu bir okyanus gemisi bir hayalet gemiyle karşılaşır ve esrarengiz olaylar olmaya başlar.

Set yapımcılarının harcadığı çabaya, pazarlama çabasına rağmen "Dark" yaratıcıları Jantje'nin yeni dizisi "1899" bana kalırsa son yılların en çok izlenen dizilerinden Dark'ın yanına bile yaklaşamamış. Ahşap panelli lüks kabinler, şık bir şekilde aydınlatılmış koridorlar, zarif bir şekilde döşenmiş yemek odaları ve bir Atlantik kruvazörünün yanan makine daireleri biraz Titanic havasında. 


Ancak bunların hiçbiri yardımcı olmuyor: Göçmenlerle dolu bir gemideki tuhaf olayları anlatan, gösterişli bir şekilde tanıtılan gizem dizisi "1899", tüm çabalara rağmen sizi taburenizden gerçekten hoplatmıyor.


Kayalık bir arazide perili bir kale ve açık denizde bir vapur görüyoruz, kamera dikey olarak bir hastane koridoruna götüren bir girdaba doğru eğiliyor. "Baba!" diye haykırıyor terli bir kadın: "Gördüm. Ben deli değilim!” Ve kadın güçlü kollar tarafından gemi kamarasıyla aynı numarayı taşıyan bir hücreye kapatılır ve Maura Franklin (Emily Beecham) daha sonra göz açıp kapayıncaya kadar uyanır.


Şimdi o, Cehennemin girişindeki üç başlı köpek gibi Kerberos adlı bir okyanus gemisinde. Elindeki bir gazete sayfası, yılın başlarında başka bir geminin ortadan kaybolmasını yazıyor. Bir mektup, Maura' nın erkek kardeşinin çözdüğü bir sırrı işaret eder. Pitoresk bir şekilde düzenlenmiş kitaplar, onun ticari olarak bir sinirbilimci olduğunu gösteriyor. 

Andreas Pietschmann Dark dizisindeki aktif rolünden sonra pek mıymıy bir kaptan karakteri ile harcanmış.

Dizi devamının da geleceğini haber verir bir yerde bitti. Devamı gelir mi bilemiyorum ama izlemem sanırım.


Jantje Friese ve Baran bo Odar, 2017'de gizemli mucize “Dark” dizisi ile çok fazla alkış aldı. O zamanlar, bizi kesinlikle zor bir hikayenin içine daha derine çektiler ve farklı zaman seviyelerinde çok perspektifli hikaye anlattılar. Öte yandan "1899" gizemli öğeleri ve konusu ile kurgulanmış olsa da aynı etkiyi yaratmıyor. İlla esrarengiz ögeleri bir mantık çerçevesinde kurgulanmış bir hikayede kullanmak başarılı olacak diye bir şey yok.

İlginizi çektiyse bir şans verebilirsiniz. Benim anlamadığım, aslında dizinin başarılı olduğunu gösteren bir şeyler bulursanız bana da yazın:)

3 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

  1. dark tarzıymış eveet :) yellowstone 1923 ve 1883 western dizileri de güzeel :)

    YanıtlaSil
  2. Sen öyle diyorsan öyledir :))

    YanıtlaSil
  3. Görmüştüm, seyredeyim diye düşünmüştüm arada kaynadı. İyi anımsatma oldu.

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski