İş Yaşamında Toksik İnsan DavranışlarıHerkese merhaba! Geçenlerde Linkedin hesabımda paylaştığım bazı gözlemlerimin blogda da olması gerektiğine karar verdim. Sonuçta çalışma hayatı ile ilgili verdiğim ipuçları ile ilgili bilgiler. Bu gözlemler uzun yıllarda edindiğim ve ne yazık ki büyük bir oranda Türkiye'de çalıştığım insanlarda gözlemlediklerim. Tabii ki herkes böyle değil ancak aşağıda saydıklarımla o kadar çok karşılaştım ki, açıkçası bir şeylerin düzeleceğine olan inancım sarsıldı. Çünkü 35 yıl önce neyse, bugün de aynı bu davranışları gösteren kişiler. Yazının devamında gözlemlerimi okuyabilirsiniz.İş Yaşamında Toksik İnsan Davranışları

 1. Siz diye hitap ettiğiniz halde ısrarla sen diye hitap edilmesi. Bu yetmezmiş gibi canım, cım, kuzucum, dıdıcım gibi hem profesyonel olmayan hem de terbiye sınırlarını aşan hitap şekilleri. Karşınızdaki kişi ısrarla siz diye iletişime devam ediyorsa, bu tarzdan hoşlanmadığını anlamalı ve ona göre iletişim tarzınızı düzenlemelisiniz.

Siz Hitap Şeklinden Sen'e Ne Zaman Geçmeli yazımda bu konuya detaylıca değinmiştim.

2. Hizmeti aldıktan sonra yaz tahtaya al haftaya tavırları. Hatırlatınca da, aman canım bende paran mı kaldı savunması veya aa görmedim bahanesi.
3. İletişim kopukluğu, mesajlara yanıt vermemek. Özellikle dijital ortamda çalıştığınızda sorabileceğiniz muhtemel sorular için iletişim yolunun açık olması gerekir. Yoksa işin tamamlanması uzar veya bir hata olabilir.
4. Kaotik, dağınık çalışma ve bunu karşı tarafa hissettirmek. Aaa unuttum, aa not almadım gibi bahaneler veya siz düzenli olduğunuz için adeta sizi suçlu hissettirecek davranışlar.
5. Zamanında bilgi verilmemesine rağmen acilen teslimat istemek.
6. Hizmetten memnun olunduğu halde, siz işbirliğine devam etmek istemediğinizde saldırgan tutum takınmak. Daha önce yaptığınız işi överken, çalışmak istemediğinizi söylediğinizde kusur bulmaya çalışmak ve adeta tüm hayatınız orada yapacağınız işe bağlıymış gibi tavırlara girmek. 
7. Siz profesyonel iletişim mesafesini korumaya çalışırken özel hayattan bahsedilmesi, eksik kalan iş için sürekli bahane uydurulması.
İlk anda aklıma gelenler bunlar oldu. Yeni birşeyler daha hatırlarsam, yazıyı güncellerim:) Bu tarz insanlara karşı ne önlem alıyorsun diye sorarsanız, tanımadığım yeni müşterilerden peşin ödeme yoluyla çalışıyorum. Telefonlaşma yerine yazışmayı tercih ediyorum. Söz uçar yazı kalır. Tüm yazışmaları sakladığım için bir sorun olduğunda hemen çıkarıp gösterebiliyorum. İletişim konusunda ise ne yazık ki karşımdaki insan düzelmiyorsa çalışmamayı tercih ediyorum.
Tabii ki işveren davranışlarını eleştirirken iş alanın da çalışma disiplinine dikkat etmesi gerektiğini belirtmeden olmaz. Bu konularda bilgi ve düşüncelerimi paylaştığım home office ve iş dünyası kategorisindeki yazılarımı okumanızı tavsiye ederim.


8 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. her iş yerinde var böyle tipler özellikle uzak durmak lazım ama anlayana kadar maalesef bir miktar samimi olmuştum birisiyle neyse ki sonradan uzaklaştım da kurtuldum..

  YanıtlaSil
 2. Her yerde değişik insanlarla karşılaşabiliyoruz. Ben de bazı konularda sıkıntılar yaşadım. İş arkadaşlarına kolaylık olsun diye bir konuda yardımcı olursun, fazla izin kullanmamaya çalışırsın ama karşıdaki ilk fırsatta uzun izinler kullanıp yoğun iş anlarında ortadan kaybolabiliyor. Bunu da izin hakkım değil mi ne zaman istersem kullanırım diye yapıyor. Bir şey diyince suçlu sen oluyorsun. Nöbetle ilgili işte büyük sıkıntı bu.
  İşinde titiz ve sorumlu olduğu için her şeyi düzgünce yapmak istersin ama işlerini başkasına yaptırıp sıyrılan senden çok daha fazla çalışmış ilan edilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef öyle uyanık çalişıyormus gibi görünmeyi bilen insan çok.

   Sil
 3. bunlar bizim ülkede oluyor, avrupada olmaz sanırımsam :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanın olduğu her yerde var deep. Buralarda hersey biraz daha sistemli o yüzden daha az ☺️

   Sil
 4. Hepsi de tanıdık, maalesef hepsi de hepimizin karşılaştığı tavırlar, davranışlar :( Velilerin gelip "canım"lı "cicim"li hatta "aşkım"lı konuşmaları da beni benden alıyor.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski