Tatilde Oynanabilecek Video Oyunları 


Herkese merhaba. Bugün yine farklı bir konuyla buradayım. Evde çocuklar olunca tatilde oldukça fazla zaman kalıyor. Özellikle de yaz tatilini evde geçiriyorsanız:) Çocuklarla açık hava aktiviteleri yapıp, zaman buldukça yüzmeye götürüyoruz ama evde oldukları zaman canları sıkılıyor. Bu bizler için de geçerli değil mi? Kendimizi oyalamak için çeşitli yollara başvuruyoruz. Kimi zaman bir kitap, kimi zaman tek başına veya grupla oynanan oyunlar veya el işleri ile zamanı değerlendirmeye çalışıyoruz.

Geçenlerde onlara uygun video oyunları ararken, ikisinin de oynayabileceği farklı ve ücretsiz oyunları olan bir site buldum. Sadece çocuklar değil, video oyunları oynamayı seven yetişkinler de solitaire sitesinde kendilerine göre oyunlar bulabilecekler. 

Ücretsiz Video Oyunları

Oğlum Ada sizler için siteden sevdiği iki oyunu denedi. 


Garden secrets hidden objects oyununun ekran görüntüsü


Test edilen ilk oyun “Garden Secrets Hidden Objects” idi. Bu, temelde kısa bir süre sınırı olan bir “Tüm gizli nesneleri bul” oyunu. Amaç, ekranın her yerine gizlenmiş belirli öğeleri bulmak. İşin zor kısmı, elbette, nesneleri bulmak. Bazılarını görmek çok zor, neredeyse şeffaf, bu da nesneleri bulmayı çok daha zorlaştırıyor. Ne kadar çok seviye aşarsanız ve ne kadar çok ilerlerseniz, seviyeler o kadar zorlaşıyor. Ada sadece 4 seviye oynayabilmiş ve oldukça zorlanmış. Yine de bu çok iyi bir şey, hiç zorlayıcı olmayan bir oyun çok eğlenceli olmaz, değil mi?

Öncelikle bu oyundaki müzik seçimi iltifatı hak ediyor, severek oynanan bir oyuna bu tür bir gizem havası katıyor. Ayrıca oynamak çok rahatlatıcı. Aşırı stresli değil, sadece doğru miktarda zorlayıcı. Grafikler de çok iyi ve oyun boyunca kilidini açabileceğiniz tüm farklı seviyeler ve sahneler güzel. Sadece oyuna çeşitlilik katıyor. Sonuç olarak, canınız sıkıldığında veya uzun bir uçuştayken veya başka bir boş zamanda oynamak için güzel bir oyun. Oyunla ilgili en iyi şey, web sitesi ekranınız için çok büyük veya çok küçük olmadan cep telefonunuzda da oynayabilmenizdir. Bu da her yerde oyunu oynayabilme imkanı tanıyor.

Minesweeper classic ekran görüntüsü


Bir sonraki oyun, Windows XP veya Windows 7 zamanında bir Windows PC'niz varsa, neredeyse herkesin bilmesi gereken bir şeydi. Eski güzel Mayın Tarlası' ndan bahsediyoruz! Web sitesinde oyunun adı “Minesweeper Classic”. Elbette Windows Mayın Tarlası ile tam olarak aynı değil, ancak diğer sürümleri gibi çalışıyor.

Tahtadaki farklı karolara tıklıyorsunuz ve bombaların nereye yerleştirildiğini hesaplamanız gerekiyor. Yanlışlıkla bir bombaya tıklarsanız oyun biter ve altında bomba olan tüm taşlar gösterilir. Oyunun nasıl çalıştığını tam olarak bilmiyorsanız bile kısa süre içinde mantığını anlıyorsunuz. İşin eğlenceli kısmı da bu keşfetme bölümü zaten. Bir sonraki karoya tıklamanın ve altında bir bomba olmadığını ummanın heyecanı gerçekten eğlenceli. Oyunun tasarımı da çok güzel ve arka plan müziği oyuna hoş bir ek. Ayrıca, Kolay, Orta ve Zor gibi farklı zorlukları da seçebilirsiniz. Bu 3 arasındaki fark, panoların daha büyük olmasıdır. Yapacak başka bir şeyiniz yoksa veya sadece hızlı ve eğlenceli bir Mayın Tarlası turu oynamak istiyorsanız bu oyunu tavsiye ederim.

Kızım Karya'nın çok sevdiği hem eğitici hem de eğlenceli bir başka site ise http://www.uptoten.com/ . Burada özellikle Boowa Kwala oyunlarını çok severek oynuyor ve puzzle yapmayı seviyor. Site dil öğrenmek için de çok faydalı.

Video oyunları oynamanın faydaları

Çocuklarımın bütün gün video oyunları oynamasına karşıyım, ancak günün belli saatlerinde oyun oynamanın hem çocuk hem de yetişkinler üzerinde bazı faydaları var.

Video oyunları, uzamsal oryantasyon, hafıza oluşumu, stratejik düşünme ve ince motor becerileri için önemli olan beyin alanlarını genişletir.  Max Planck İnsani Gelişme Enstitüsü ve St. Hedwig Hastanesi'ndeki Charité Psikiyatri Üniversitesi Kliniği tarafından yapılan  bir çalışmada bu faydalar araştırılmış. Video oyunlarının olumlu etkileri, zihinsel bozuklukların tedavisinde de devreye girebilir.


Video oyunlarının beyni nasıl etkilediğini öğrenmek için Berlinli bilim adamları, yetişkinlerden oluşan bir grubun iki ay boyunca günde 30 dakika "Süper Mario 64" video oyununu oynamasına izin verdi. Bir diğer grubun ise oynamasına izin verilmedi. Beynin yapısı manyetik rezonans görüntüleme (MRI) kullanılarak ölçüldü. İkinci grupla karşılaştırıldığında, video oyunu denekleri, beyindeki sinir hücrelerinin hücre gövdelerinin bulunduğu gri maddenin bazı alanlarında genişleme gösterdi. Genişleme, sağ hipokampus, prefrontal korteks ve beyincik kısımlarını içeriyordu. Diğer şeylerin yanı sıra, bu beyin bölgeleri, ellerde uzamsal oryantasyon, hafıza oluşumu, stratejik düşünme ve ince motor becerileri için merkezi öneme sahiptir. İlginç bir şekilde, bu değişiklikler denekler oynarken  eğlendikçe daha belirgindi.


Araştırmacılar, video oyunlarının ilgili beyin bölgelerinin değiştiği hastalıkları tedavi etmek için uygun olabileceğini de düşünüyorlar. Bu, örneğin şizofreni, travma sonrası stres bozukluğu gibi zihinsel bozukluklar veya Alzheimer demansı gibi nörodejeneratif hastalıklar için geçerli olabilir.

Aktiviteler içeren bu konular da ilginizi çekebilir:

Beyin Yakacak Kadar Zor Sorular

Corona İzolasyonu Sırasında Çocuklarla Yapılacak Etkinlikler

6 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Yanıtlar
  1. Googla ile oturum açın diyor, Aslında açık ya yeniden denesem de olmuyor. Bir türlü sıkıntıyı çözemedim. Nedense ayrı yorum yapamıyorum.

   Sil
  2. Bizde internet yavaş olunca oluyor bazen sonra düzeliyor.

   Sil
 2. 9 yaşındaki kızımı yaz kampına yazdırmıştım ama yeterli kayıt olmadığı içim kamp iptal edildi ve evde ne yapacağımızı şaşırdık artık ailecek. Oyunlar biraz nefes olabilir bize. Çok teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz de bu oyunlar sayesinde matematik calıştık iyi oldu 🙂

   Sil
Daha yeni Daha eski