Corona İzolasyonu Sırasında Çocuklarla Yapılacak Etkinlikler


Bu aralar malum zor zamanlardan geçiyoruz. Coronavirus, COVİD-19 Çin'de Wuhan'da göründüğünden beri birçok ülkeye yayıldı ve yayılmaya devam ediyor.
Okullar dünyanın birçok ülkesinde tatilde. Bu da demek oluyor ki, her yaştan okul çocuğu muhtemelen eve kapanmak zorunda kaldı. Bazen annelerle, bazen babalarla veya diğer aile üyeleriyle. Büyükanne ve büyükbaba şimdi çok akıllıca bir seçenek değil, çünkü korona için tehlikeli bir yaş grubundalar. Birçok ebeveyn mümkünse evden çalışmayı tercih ediyor. Bu tarz işleri olanlar şanslı, en azından çocuklara bakıcı aramak zorunda kalınmıyor.
Ama yine de onları bir şekilde oyalamamız gerekiyor. İlkokul çağındaki çocukları günlerce ve haftalarca evde tutmak hiç de kolay değil. Size kendi çocuklarımla, özellikle 8 yaşındaki kızım Karya'yla da uyguladığım bazı yöntemlerden bahsetmek istedim. Belki sizin de işinize yarar.


Günlük okul programı

Mutlaka çocuklar, öğretmenlerinden bu uzun ve zorunlu tatil sırasında yapmak üzere yeterince ödev almışlardır. Okul ödevlerini günlük olarak inceleyin ya da yalnız çalışmalarına izin verin. Her gün belirli bir zaman ayırın ve bu zamanda ödevlerini yapmalarını şart koşun. Daha sonra diğer aktivitelere zaman ayırabilirler.

Evde çocuklarla yapabileceğiniz diğer aktiviteler:


Temiz havaya çıkın

Tabii ki, bu sadece doğaya yakın yerlerde çok insanın olmadığı yerlerde mümkündür. En azından evinizde bahçe veya balkon varsa, çocukların her gün temiz hava almasını sağlayın. Temiz havanın sağlık ve bağışıklık sistemi için de çok yararlı olduğunu unutmayın.Top açık havada bahçede oynanabilir. Alanınız çok darsa veya balkonda küçük bir oyun alanı varsa, çocuklarınız hula hoop veya ip atlama gibi oyunlarla uzun süre eğlenebilir. Benim çocuklarım hula hoop, ip atlamak veya kay kay kaymakla saatlerce oyalanabiliyorlar.


Kitap okuyun

Evinizde yeterince kitap yoksa, çocukların okuyabilmesi için e-kitapları indirebilirsiniz. Her yaştan çocuğa uygun güzel çocuk kitapları bulmak mümkündür. Bazı ülkelerde internet üzerinden halk kütüphanelerine ücretsiz giriş var. Bizim eyalet kütüphanemiz de bu sisteme geçmiş şu anda ücretsiz erişim var.


Birlikte resim çizin

Çocuklar tek başınada severek resim çizip, boyama yapar. Ancak birlikte renkli, neşeli resimler çizince daha çok eğlenebilirsiniz. . Çocuklarınızın konuşamadığı duyguları hakkında çok fazla bilgiyi tablolarından öğrenebilirsiniz.

Topluluk oyunları oynayın

Yüzlerce olasılıkta kart oyunları, satranç, monopoly vb. oynayabilir ve ailenizle iyi vakit geçirebilirsiniz. Hemen her evde bu tarz oyunlar bulunur.

Evde egzersiz yapın

Çocuklarınızla birlikte evde de egzersiz yapabilirsiniz. Böylece hem siz hem de onlar hareketsiz kalmaz ve sağlıklı bir şekilde aktivite yapmış olursunuz. Özellikle apartmanda yaşayanlar ve açık havada hareket edemeyenler için bu iyi bir alternatiftir.


Sabun köpüğü yapın

Küçük çocuklarınız varsa, cam veya balkonda sabun köpüğü yapabilirsiniz.

Araba oyunu

Yine küçük çocuklarla camdan oynayabileceğiniz bir oyun. Yoldan geçen arabaların renkleri konusunda iddiaya girebilirsiniz. Örneğin herkes bir renk seçebilir ve en çok hangi renkte araba geçerse o puan alır. 

Kek veya kurabiye yapın

Çocuklar mutfakta vakit geçirmekten hoşlanırlar. Kolay tarifler ve malzemeler kullanarak, çeşitli kalıplar yardımıyla onlarla kurabiye yapabilirsiniz. Kek yapmak da çok kolaydır.


Şarkı söyleyin ve dans edin

Bunun için bir pop yıldızının sesine sahip olmanız veya profesyonel dansçı olmanız gerekmez. Sadece müziği açın ve çocuklarınızla  dans edin. Tüm negatif enerjinin sizi terk ettiğini ve mutlu olduğunuzu fark edeceksiniz.

Mutlaka evde doğaçlama olarak aklınıza gelecek sayısız oyun bulmak mümkün. Bu kriz döneminin üstesinden gelmek için hem bizim, hem çocuklarımızın beden ve ruh sağlığı ile mümkündür.  Mutlu ve sağlıklı kalın.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Boşanmak Ebeveynlikten Ayrılmayı Gerektirir Mi?
Zamane Kızları Ve Anneleri
Sarılma Ülkesi-Lolipop Ülkesi-Havuz Ülkesi
Eşinizle Aynı İşyerinde Çalışmak İster Misiniz?

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Конечно, с детьми надо заниматься, играть.

  YanıtlaSil
 2. These are really great suggestions! I am going to pass them along to a friend of mine who is trying desperately to entertain her child right now.

  YanıtlaSil
 3. Corona virüsü tüm dünyada kabus haline geldi me yazık ki. Bizde Türkiye’de elimizden geldiğince evlerimize kapandık ve haliyle bu da bizim olduğu kadar çocuklarımızında sıkılmasına yol açıyor. Evde çocuklarla yapılacak etkinlikleri tek tek yazman çok güzel canım. Bizde çocuklarımızla bolca oyunlar oynuyoruz . Bu sıkıntılı dönemin bir an önce geçmesi dileği ile .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En güzeli çocuklarla bol zaman geçirmeye çalışmak tabii evde olabilen anneler için geçerli. Corona salgını sırasında zamanı iyi değerlendirmekten başka yapacak bir şey yok.

   Sil
 4. Çok güzel öneriler umarım bu zamanlar bir an önce geçer gider. Aslında özellikle çalışan anneler için bi fırsat bu günler çocuklarıyla paylaşım yapabilmek için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evde kalabilmek bir şans gerçekten. O yüzden çalışmak zorunda olanlara müteşekkir olup elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız.

   Sil
 5. Çok zor bir yerden geldi soru ama cevabı detaylı vermişsiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Soru değildi aslında ama yapılabilecekleri listelemeye çalıştım. Yine de yorumunuz için teşekkürler :)

   Sil
Daha yeni Daha eski