Corona Günlükleri 5

Doğa ne kadar güzel... Sanki insanlığın düştüğü bu perişan duruma nispet yaparcasına, her gün biraz daha güzelleşiyor. Yoksa yüzyıllardan beri onu mahvetmemizin intikamını mı alıyor içten içe? Kestiniz, söktünüz, kuruttunuz AVM yaptınız, lüks havuzlu villalar yaptınız oh olsun size mi diyor?


Eve kapanışımızın bir haftasını tamamladık. Günlerimiz artık corona rutinine girdi:) Sabahları Karya ve ben evin erkencileri olarak 7- 7.30 gibi uyanıyoruz. Ona kahvaltısını hazırlayıp biraz yazı işlerimi düzene koyuyorum evin geri kalanı uyurken. Ege sabahçıysa bu arada gitmiş oluyor.
Kahvaltı, etraf toparlama yemek faslı da bittikten sonra, genelde Karya ile ormana yürüyüşe gidiyoruz.


Sonra o ders başına oturuyor, ben de yazılarıma devam ediyorum. Akşam da zamanım ve halim kalırsa biraz okumaya çalışıyorum. Aslında günümüz dolu dolu geçiyor, aklımda kurslarım da var ama bu ara yoğunum. Durmadan yazmaya verdim kendimi.
Mental olarak ise, bu süreç uzadıkça biraz yıprandığımı hissediyorum. Her geçen gün hasta sayısı artıyor. En son baktığımda 2300' ü geçmişti. Bizim kasabayı teğet geçer diye umarken burada da 15-20 kişide çıkmış.
Gökhan' ın çalıştığı fabrika inatla açık kalmayı sürdürüyor. Güvenlik önlemi alıyorlar kendilerince ama ne kadar işe yarar bilmem.


Ege de tabii bir sürü insanla temas halinde olduğu için sinirleri yıprandı. Corona' ya yakalanmaktan çok beni Ada ve Karya' nın henüz küçük olması ve bize bir şey olursa onlara ne olacağı kaygılandırıyor. Eminim benim gibi hisseden ve benden daha kötü durumda olan birçok insan vardır. Dünyanın ortak sınavı bu.
Ne olur bir mucize olsun...
Lütfen insanlarla temastan kaçının. Her bir taşıyıcının kaç kişiye bulaştırdığına internetten bakın ve bilinçli hareket edin. Başka insanların ölümüne neden olmayın bile bile. Bir yıl gelen kandilleri, iftar yemeklerini eş, dost akraba olarak geçirmemeniz; hayat boyu size nice bayramlar yaşatacaktır. Tabii başka insanlara da.

Corona Günlükleri 4

20 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Hala olayın bilincinde olmayan insanlarla aynı ortamda yaşamak o kadar zor ki

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız, eve kapanıp dikkat edenlerin veya sağlık personeli gibi tehlike içinde çalışanların çabasını da boşa çıkarıyorlar. Ne yazık ki salgın sadece dikkatsiz kişiye etkilemiyor başkasının ölümüne de sebep oluyorlar.

   Sil
 2. mom (komedi), visavis (kadınlar hapishanesi müthişli aksiyon), killing eve (süper suç dizisi), olmazsa yine söyle, dizi söylerim :) bunnnar çok iyiler :)

  YanıtlaSil
 3. Bu süreçi maddi manevi en az zararla atlatırız diye dua ediyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bunu dilerim ama ne yazık ki corona çok can aldı ve almaya da devam ediyor.

   Sil
 4. the stranger da çok heyecanlııı :)

  YanıtlaSil
 5. Bu hafta rahattım da haftaya Bilgiç'in internet derslerini takip etmesi için vereceğim upraş şimdiden tüylerimi diken diken ediyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef her gün saatlerimiz gidiyor. Ben evdeyız çok zaman kalır diyordum ama Karya' nın dersleri günümün yarısını alıyor.

   Sil
 6. Haklısın Deryacım sürecin bir an önce bitmesi hepimizin en çok istediği şey..Umarım virüs kasabanızdan bir an önce gider.
  Biz de hep evdeyiz hiç çıkmıyoruz.Ben de günlerimi nefes,yoga,dua ve yazı yazma faaliyetleri ile geçiriyorum ve tabii sürekli yemek yaparak :)
  Tüm dünyanın aydınlık günler görmesi yakındır tüm kalbimle inanıyorum buna..Kendine iyi bak canım 💖

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de zamanı en iyi şekilde kullanmaya çalışıyorum. Okul olmadığı için geceleri yazı yazıp kitap okuyabiliyorum. Kızımın dersleri ile ilgileniyorum. Evimle ilgileniyorum. Yapacak bir şey yok.

   Sil
 7. Dünyayı insanın bilinci kurtaracak, dünya insanları olarak başarısız geçtiğimiz ilk günlerden sonra aklımızı başımıza toplayıp biraz bilim temelli düşünmenin gerekli olduğu günlerden geçeriz. Bu günlerde ayıp olmamasının karşılığı bir çok kişinin ölümüne sabebiyet vermek olabilir, ayıp, olmaz gibi kavramlar bu günlerde kul hakkıdır artık. Dini bir görüşe tutunmak istiyorsak illa ki Allahın bize verdiği beyne tutunalım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım bilim yolunda gidilip bu salgından kurtulunur.

   Sil
 8. İnsan iyi bende yok diyemiyor. Okuduğu haberler, seyredilenler ciddi moral bozukluğu. Evde kalmak sanırım bizim gibi bahçeli evlerde çok sorun değil. Ama apartmanlara tıkılı kalanlar için ciddi travma diye düşünüyorum. Üstüne haberler ide izlemek....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz pek şikayet edemeyiz haklısın. Apartmanda ve dar alanda çocuklu aileler zorlanıyordur.

   Sil
 9. Corona günlükleri yazmanız çok iyi oluyor bence Derya Hanım. Hem yaşadıklarınızı paylaşmak size iyi geliyordur. Hem de bizler sayenizde oralarda durum nedir, öğrenmiş oluyoruz. Bizde vaka sayısı yedi binlere ulaşmış. Sağlık bakanı açıkladı akşam. Ama milletin büyük bölümü takmıyor. Daha dün alttakiler mangal partisi veriyordu bahçede. Çocuklar top oynamaya çıkıyor sokağa. Böyle giderse durum ciddileşecek. İlla devletin sokağa çıkma yasağı ilan etmesini bekliyorlar. Ki eğer bu olursa, durumun daha da ağırlaşacağını kimse farkında değil. Haklısınız doğa intikam alıyor olmalı. Bu süreçte önlem almayanlar hastalanmaya mahkum. Benim asıl üzüntüm, önlem alan dikkatli olan insanlara da diğerleri yüzünden bulaşıyor olması. Bu süreç daha çok uzayacak gibi geliyor. Eğer tedavi bulunmazsa, halimiz vahim. Dikkatle takip edeceğim yazdıklarınızı. Lütfen iyi bakın kendinize. Sevgiyle kalın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önlem alanlar da almayanlar yüzünden riske giriyor. İnsanları anlamak mümkün değil. Biz biraz bu düzene alıştık ama halk da dikkat ediyor etmese önlemler hiç bir işe yaramaz.

   Sil
 10. Bu seri çok aydınlatıcı olmuş Derya. Emeğine sağlık... İnşallah bir an önce atlatırız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaşadıklarımı ve hissettiklerimi unutmamak için yazıyorum Ece ablacığım. Umarım ileride sadece yaşanmışlık olarak kalır.

   Sil
Daha yeni Daha eski