Epoksi Zemin Kaplama Nedir Ve Ne İçin Kullanılır?


Ankara Epoksi Zemin Kaplama
Epoksi Zemin Kaplama

Bugün size yine evlerimizi ve işyerlerimizi güzelleştirecek bir dokunuştan bahsetmek istiyorum. İster evlerde, ister iş yerlerinde kullanılsın sanatsal bir hava yaratan ve birbirinden hoş, adeta tablo gibi zeminlere kavuşmamıza yardımcı olan epoksi zemin kaplamalarını araştırdım. Dekorasyon web sayfalarına bakmayı çok seviyorum. Saatlerce bakabilirim bıkmadan, mutfaklar, banyolar, dekorasyon objeleri; evlerle ilgili herşey ilgimi çekiyor ve resimlere bakmak da hoşuma gidiyor. Farklı dekorasyon sayfalarını gezinirken, dikkatimi zemindeki üç boyutlu yunuslar çekti. Sanki ayaklarınızın altında deniz var ve canlı yunuslar yüzüyormuş gibiydi. Bu uygulamanın ne olduğunu ve nasıl yapıldığını çok merak ettim. Özellikle banyomun zeminini değiştirmeye karar verdiğimde ilk uygulayacağım şey yunuslu bir epoksi zemin yaptırmak olacak. İnanılmaz derecede insanda ferahlık hissi uyandıran bir görüntü. Banyo dışında bir havuzda da çok çok değişik durabilir bence.Epoksi Nedir, Nerelerde Kullanılır? 

Epoksi zemin kaplamaları esas olarak endüstride, üretim ve depolama salonları için kullanılmaya başlandı .  Ancak günümüzde ilginin ve talebin artması ile konut yapımında da kullanılmaktadırlar. Genellikle ek bakım ve temizlik gerektiren odalarda kullanılırlar. Örnek verecek olursak; dairelerde, garajlarda, atölyelerde, mutfaklarda, banyolarda, havuzlarda, koridorlarda vb. O kadar yaratıcı şekilde kullanılıyor ki, iyi ki evlerde de uygulamaya başlamışlar.Epoksi zemin kaplama bileşimi


Epoksi zemin kaplamaları için temel malzeme katkı maddeli epoksi reçinedir. Epoksi reçinesine bir agrega (kuvars kumu veya benzeri) ve sertleştirici ilave edilir. Reçine bir sertleştirici ile reaksiyona girer ve polimerik bir bağlayıcı oluşturur. Sertleştiriciler ve benzerleri gibi diğer katkı maddeleri genellikle epoksi reçinesine eklenir. Çevre dostu ve aynı zamanda insan dostu olan daha fazla su bazlı epoksi reçine kullanılmaktadır.

Epoksi reçine çeşitli renklerde karıştırılabilir ve böylece zeminde dilediğiniz herhangi bir renk tonu elde edersiniz. Akıllı bir tasarıma sahip zeminlerde farklı desenler de oluşturabilirsiniz. Dolgu içeriği son yüzeyleri düzenlemek için kullanılabilir. Tamamen pürüzsüz, parlak, pürüzlü veya mat bir yüzey oluşturabilirsiniz.Epoksi zeminlerin özellikleri


Epoksi zeminler, mekanik hasara, kimyasallara, çözücülere, asitlere ve temizlik maddelerine karşı çok dayanıklıdır. Ayrıca yüksek sıkıştırma ve eğilme mukavemetine sahiptirler. Her ikisi de zemin kaplamalarında yükün yüksek olasılığının olduğu alanlarda da kullanılabilir. Ayrıca başka avantajları da:

 • Fayanslar gibi aralıklı değil de düz bir zemin olduğundan hijyeniktir.
 • Temizlikleri son derece kolaydır.
 • Özel bir bakım gerektirmez.
 • Zeminin sağlamlığını arttırıp, su yalıtımını arttırır.
 • İstediğiniz bir resmi seçerek uygulatabilirsiniz.


Uygulama alanları


Epoksi zeminlerin farklı tipleri ve çeşitleri vardır. Zemin kaplaması, odalarda beklenen yüke bağlı olarak seçilir.
Örneğin, epoksi zemin kaplamaları, hem evde hem de atölyede, örneğin yaklaşık 2 mm kalınlığın tavsiye edildiği normal yüklere maruz bırakılabilir. Odada daha büyük bir yük bekliyorsanız, özellikle endüstriyel tesislerde ortaya çıkan döşeme kalınlığını arttırmamız gerekir. Bu durumda önerilen kalınlık 3 ila 4 mm arasındadır. Beklenen yük çok yüksekse, aynı oranda sağlamlık  artırılmalıdır.

Epoksi reçineleri, alt tabakayı aşınmaya karşı korudukları için sadece ince bir koruyucu tabaka olarak kullanılabilir. Betonun emprenye edilmesi için de kullanılabilirler, böylece reçinenin içine girdiği beton reçine kaplaması betonun mekanik mukavemetini arttırır.


Normal ve ağır yüklerin yüzeyinde genellikle kendiliğinden yayılan bir epoksi döşeme kullanılır. Bu durumda, reçine dolgu maddesi, bir katkı maddesidir. Bu zemin kaplamasının kalınlığı 1 ile 5 mm arasında olabilir.

Yoğun olarak kullanılan alanlarda kullanılan ve 3 ila 5 mm kalınlığında bir harç-epoksi döşeme de vardır. En büyük yükler için, kalınlığı 1 ila 2 cm arasında bir epoksi şap uygulanır.
Epoksi ve 3D epoksi uygulanan alanları maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz:

 • Zemin Kaplama
 • Depo Epoksi Zemin Kaplama
 • Fabrika Zemin Kaplama
 • Kafe ve Restoran Zemin Kaplama
 • Market Zemin Kaplama
 • Mutfak Zemin Kaplama
 • Banyo Zemin Kaplama
 • Ofis Zemin Kaplama
 • Şeffaf Masa Zemin Kaplama
 • Spor Salonu Zemin Kaplama
 • Teras Zemin Kaplama
 • Havuz Zemin KaplamaDöşemenin Uygulanması


Epoksi zemin kaplama sadece homojen, kuru, düz ve katı yüzeylere uygulanabilir. Bu taş, beton, seramik vb. olabilir. Beton zeminler en yaygın olarak kullanılır.

Beton yeterince sağlam olmalı ve % 3 ila 5 arasında doğru nem içeriğine sahip olmalıdır. Beton düzgün kuruyana kadar beklemeniz veya hızlı bir şap kullanmanız gerekir. Beton, genellikle zımparalama veya kumlama ile de uygun şekilde hazırlanmalıdır.

Zemin kaplaması daha sonra birkaç kat halinde doğrudan betona uygulanır. İlk katman çok incedir ve sadece alt tabakayı kaplar veya gözeneklerini doldurur. İkinci kat, beklenen yüke bağlı olarak 1 ila birkaç mm kalınlığa sahiptir. Gerekirse, üçüncü katman genellikle daha yüksek yüklerde uygulanır.

Epoksi zemin kaplamasının fiyatı kalınlık ve tipe göre  değişmektedir. En doğrusu bu alanda uzman firmalardan taleplerinize göre malzeme ve fiyatlar hakkında bilgi almanızdır. Zemin sıklıkla değiştirilen bir bölge olmadığı için kalite ve profesyonel çalışan firmaları seçmeniz büyük önem taşır zaman içinde sorun yaşamamak adına. Epoksi zemin nerede yaptırabilirim, veya nasıl daha fazla bilgi alabilirim derseniz Star Epoksi Zemin Kaplama sayfasını ziyaret etmenizi öneririm. Buradan hem çeşit ve fiyat bilgisi alabilir, hem de aklınızda sorulacaklar varsa sorup bilgi edinebilirsiniz. Star Epoksi, yılların verdiği deneyimle ve en son teknolojileri kullanarak zemin kaplamada alanında liderliğini korumaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Raylı Dolaplar Ve Kullanım Alanları
Stor Perde Modelleri Ve Motorlu Stor Perde Kullanmanın Avantajları

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Epoksi ile ilk tanışmam 2010 yılında fabrikanın boya atölyesinin taban kaplamasını yaptırdık. Yukarda ki resimler çok harika

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Epoksi zeminleri ben de çok beğeniyorum evin zeminini yenilerken mutlaka göz önünde bulunduracağım, özellikle de banyoda :)

   Sil
 2. Bunlardan yaptırmayı isterdim çok güzeller...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten insan evden çıkmak istemez bu zeminler çok motive eder. Epoksi zemin yeni evlerde mutlaka uygulanmalı bence.

   Sil
 3. Aynı gerçek gibi. Bayıldım,sanki masal dünyası gibi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Epoksi 3 boyutlu zemin kaplamaları gerçek gibi duruyor ben de aynı şeyi düşündüm :)

   Sil
 4. epoksi zemin kaplama modellerine bayıldım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Epoksi zemin kaplama sonsuz bir hayal gücü ile uygulanıyor. Her odada ayrı bir zemin yapma imkanı olsa keşke hemen uygularım :)

   Sil
 5. çok güzeller gerçekten bayıldım 😊 insanın içi açan resimler 😊 emeğine sağlık canım benim sevgiler 😊🌸

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Epoksi zemin kaplamalarını beğenmene sevindim canım :)

   Sil
Daha yeni Daha eski