Corona Günlükleri 4

Corona günlüklerime devam ediyorum. Günden güne hasta sayısı katlanarak artıyor. Bir kişi ile başladık, 1300' ü geçmiş durumda. Sosyetik tatil bölgesi Ischgl' da kayak merkezinde hastalananlar olduğu ancak yetkililerin bildirmekte geciktiği için, evlerine dönen turistlerin tüm Avusturya' ya yaydığı söyleniyor iki gündür ve insanlar haklı olarak isyanda.


Birkaç iyileşen olmuş ancak birkaç yaşlı ve başka hastalıklardan da muzdarip insanlar ne yazık ki hayatını kaybetti.
Haftasonunda yapılan açıklamada rahat rahat alışverişinizi yapabilirsiniz denirken, bugün her evden bir veya iki kişi gidilmesi, sabah saatlerinin sadece yaşlılara ayrılması ve gerekmedikçe evden çıkılmaması söyleniyor sürekli olarak. Şehirlerde polisler geziyor. Bizim burada polis görmedim, sarı yelekli görevliler var ama polis mi bilmem. Kibar ve güleryüzlü de olsalar, insanda garip bir gözetleniyormuş hissi doğuyor. Zaten yemeklik alışveriş dışında şehrin içine girmiyoruz. Normalde ev kedisi olan ben bile, mecburen evde kalınca sanki mutlaka bir yerlere gitmek zorundaymışım da gidemiyorum gibi bir hisse kapıldım :)
Hastalıktan ziyade, insan temel gıda ve ihtiyaç maddeleri tükenir mi, insanlar paniğe kapılır mı gibi şeylerden endişe duyuyor. Örneğin yedek olsun diye online dezenfektan alayım dedim eller için, bize Almanya' dan geldiği için yok. Almanya dezenfektan, tıbbi malzemeler gibi hayati şeylerin ülke dışına çıkışını durdurmuş.
Bugün yürüyüş yapmak bile içimizden gelmedi. Bahçede oyalandık. Çocuklarla ders yaptık. Karya iki günde öğretmenden mail ile dersi alıp, evde yapıp göndermeyi öğrendi. Ada'ya da her dersin öğretmeni aynı şekilde gönderiyor. Okulların bu konuda bu kadar çabuk organize olması hem olumlu, hem de düşündürücü. Sanki bu sistem üzerinde önceden hazırlanmışlar gibi.
Hala garip bir filmin içine düşmüş gibi hissediyorum.

Corona Günlükleri 3
Corona Günlükleri 2
Corona Günlükleri 1

33 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. All people are scared! Nobody knows what will happen in the nearest future. The alive envy the dead.

  YanıtlaSil
 2. Burada da sıkı önlemler alınmaya başladı. Bugün ilk ölüm haberi geldi. Vaka sayısı artıyor. Tedbirli olmak gerekiyor. Umarım aşı bir an önce bulunur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aşı bulunması zaman alacak gibi, umarım bulunur bir an önce.

   Sil
 3. Youtuberlar, influencerlar geziyor, yurt dışından gelen ünlüler karantinaya uymuyor, doktorlar giysimiz maskemiz yok diye isyan ediyor twitterdan. Dün karantinadakileri engelleyen polisin yüzüne tükürdü biri sen de hasta ol diye. Bu bilinçsizlik bizi virüsten daha hızlı öldürür.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Paketleri iki saat bekletmek gerekiyormuş bulaşıcı olmaması için ben birkaç saat bekletiyorum postadan bir şey gelince. Blinçsizlik salgınlarda öldürücü olabiliyor bu çok doğru.

   Sil
 4. Bütün ülkeler nasılda birbirine bağlanmış.Dezenfektanı dışardan alıyorsun, vermeyince yok.Hadi bu dezenfektan,ya yiyecek,enerji bağlanmaları. Böyle bir durumda ,daha da devam ederse ne yokluklar göreceğiz kimbilir. Aşıya uğraşıyorlar ama önce bir tedavisini bulsalar daha iyi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hepsi birbirine bağlı. Avrupa birliği bu konuda ülkeleri zor duruma düşürdü. Tüm ülkeler iş yapsın diye örneğin domates şu ülkeden alınsın, mısır şurdan diye o ülkelere yardım fonları yaptılar. O yüzden sadece yardım alınan konularda üretim yapıyor ülkeler de birbirinden alıp ticaret yapmak için. Şimdi alkol fabrikaları dezenfektan üretebiliriz demiş sanırım başka ülkelerde de parfüm firmaları aynı öneriyi yaptı. Bence en doğrusu her ülkenin kendine yetebilmesi hem tarım hem sanayi olarak. Bu işsizliği de önler. GLoballik fakirlik getirdi galiba.

   Sil
 5. Buralarda henüz hayat normal. Yani sokaklar boş falan ama görevli falan yok. Hoş okullar tatil olunca İzmir'in sahilleri dolmuş. Umarım oralara da taşınmamıştır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef ben bu yorumu yanıtlarken Türkiye'de de corona oldukça yayılmış durumda.

   Sil
 6. Ben arada dışarı çıkıyorum gece 11:00 park bahçe kimse olmuyor bu vakitte en azından biraz oksijen alıyorum bu arada evin pencereleri açık bırakıyorum.. Evde sürekli kalmak da hasta eder.Temassiz şekilde dışarı çıkmak iyi olur.Dedigim gibi geniş park bahçemiz var burada gece kimse olmuyor..
  Ileride ne olur bilmiyorum.Sokaga çıkma vs olursa durum burada italya dan daha hızlı yayılma var...Ülkemizde kontrollü ve yavaş bulaşma hedeflenmiş gibi...kitlesel bağışıklık çözüm görüyorlar.. Allah hepimizin yardımcısı olsun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizim de şansımız bahçe ve ormanın yanında olmamız ama ne yazık ki herkes için geçerli değil. Kapalı dairede insanların bunalmasını anlayabiliyorum, hele de çocuklu ailelerin.

   Sil
 7. nasıl bitecek bitecek mi düşünür oldum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Corona salgını daha biraz sürecek gibi.

   Sil
 8. içinde bulunduğumuz durum korku filmini andırıyor. Sanki bir filmde figüranmışım hissi oluyor bende. İnşallah biran evvel düzelir bu ortam. Sürekli evde olmak zormuş can sıkıntısından sürekli ne yesek modundayız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı dediğin gibi canım bir korku filminin içinde gibiyiz. Hani vampire filan dönüşmüyoruz ama film sahnelerinin bazılarını da yaşıyoruz. Hele de hastaneler corona dolayısıyla korku filmlerini aratmıyor.

   Sil
 9. İnsanın inanası gelmiyor . Ben de körlük adlı kitaptaki insanların arasındaymışım gibi hissediyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Körlük kitabını okumadım ama film ve kitabın içindeymiş gibi hissettiriyor corona salgını.

   Sil
 10. Gerçekten çok zor bir süreç. Sürekli bir belirsizlik ve endişe var. Allah hepinizin yardımcısı olsun. Umarım bir an önce daha çok yayılmadan ve kayıp vermeden biter gider.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2020 yılı felaketler yılı oldu. Başladığında çok sevinmiştim ama artık bitsin istiyorum.

   Sil
 11. Ben de ev kedisigillerdenim :) Yine de çıkabilme ihtimalin kısıtlanınca iyi gelmiyor pek. Sağlık ve sevgiyle canim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kısıtlanınca insan rahatsız oluyor ama buna da şükür. Sağlıklı kalalım da...

   Sil
 12. Açıkçası ne olacak bilmiyoruz. Her gün tedirginiz. İşe gidip geliyoruz ama malzeme aldığımız yerlerden malzeme gelmiyor. Bir süre sonra üretim de duracak. Hakkımızda hayırlısı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef o yön her ülkede var bazı hayati şeylerin ülkelerde olmadığını yeni farkettik. Çin' e de ne kadar bağımlıymışız.

   Sil
 13. Okullarda bu tür sistem baştan kurulmuş ise, kullanması kolay. Bizim burada çocuklar ne yapıyor hiç bilmiyorum. Bir şekilde onlar da internetten derslerini alıyordur herhalde. Amerikada Harvard ve MIT üniversitelerinin yaz sonuna kadar tatil verdiğini öğrendim dün. Haber vardı bunun hakkında. Eğitim online devam edecekmiş. Bütün akademisyenlerine de ücretli izin vermişler. Bu yıl erken tatile girilmiş görünüyor yani. Gerçekten olayların bu kadar büyümesi şaşırtıcı. Bir de insanlar konunun ciddiyetini anlayıp, evinden çıkmasa daha iyi olacak....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bizim için de tamamen yeniydi. Öğretmenler ve okullara göre değişiyor sanırım. Neyse bizim öğretmenler çabuk toparladı bir aydır iyi gidiyor.

   Sil
 14. Buralardada artık önlemler alınmaya başladı halkımız uyarda bir an evvel bu sıkıntıdan kurtuluruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buradan bakınca pek uymuyorlar gibi duruyor umarım bir an önce corona hakkında bilinçlenirler.

   Sil
 15. Market alışverişi ve gıda ilaç stoğu böyle zamanlarda daha da önemli oluyor gerçekten.Sizin orada da epey önlem alınmış canım..Umarım virüs geldiği hızla gider ve normal rutinlerimize bir an önce döneriz Deryacım..Sevgiler💖

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz önlemlerin faydasını gördük gibi ama normal hayate dönünce ve ülkeler arası yolculuklar başlayınca yeniden hortlar mı bilmem.

   Sil
 16. Hiçbir şeyden tam emin değiliz. En kötüsü de bu Derya...

  YanıtlaSil
 17. Gerçekten başından beri bu film konusunu hissediyorum ben de. Salgını duyduğumdan ve önlemler başladığından beri bir filmi yaşıyor gibiyim.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski