17 Mar 2020

Corona Günlükleri 4

Corona günlüklerime devam ediyorum. Günden güne hasta sayısı katlanarak artıyor. Bir kişi ile başladık, 1300' ü geçmiş durumda. Sosyetik tatil bölgesi Ischgl' da kayak merkezinde hastalananlar olduğu ancak yetkililerin bildirmekte geciktiği için, evlerine dönen turistlerin tüm Avusturya' ya yaydığı söyleniyor iki gündür ve insanlar haklı olarak isyanda.


Birkaç iyileşen olmuş ancak birkaç yaşlı ve başka hastalıklardan da muzdarip insanlar ne yazık ki hayatını kaybetti.
Haftasonunda yapılan açıklamada rahat rahat alışverişinizi yapabilirsiniz denirken, bugün her evden bir veya iki kişi gidilmesi, sabah saatlerinin sadece yaşlılara ayrılması ve gerekmedikçe evden çıkılmaması söyleniyor sürekli olarak. Şehirlerde polisler geziyor. Bizim burada polis görmedim, sarı yelekli görevliler var ama polis mi bilmem. Kibar ve güleryüzlü de olsalar, insanda garip bir gözetleniyormuş hissi doğuyor. Zaten yemeklik alışveriş dışında şehrin içine girmiyoruz. Normalde ev kedisi olan ben bile, mecburen evde kalınca sanki mutlaka bir yerlere gitmek zorundaymışım da gidemiyorum gibi bir hisse kapıldım :)
Hastalıktan ziyade, insan temel gıda ve ihtiyaç maddeleri tükenir mi, insanlar paniğe kapılır mı gibi şeylerden endişe duyuyor. Örneğin yedek olsun diye online dezenfektan alayım dedim eller için, bize Almanya' dan geldiği için yok. Almanya dezenfektan, tıbbi malzemeler gibi hayati şeylerin ülke dışına çıkışını durdurmuş.
Bugün yürüyüş yapmak bile içimizden gelmedi. Bahçede oyalandık. Çocuklarla ders yaptık. Karya iki günde öğretmenden mail ile dersi alıp, evde yapıp göndermeyi öğrendi. Ada'ya da her dersin öğretmeni aynı şekilde gönderiyor. Okulların bu konuda bu kadar çabuk organize olması hem olumlu, hem de düşündürücü. Sanki bu sistem üzerinde önceden hazırlanmışlar gibi.
Hala garip bir filmin içine düşmüş gibi hissediyorum.

Corona Günlükleri 3
Corona Günlükleri 2
Corona Günlükleri 1

17 yorum:

 1. All people are scared! Nobody knows what will happen in the nearest future. The alive envy the dead.

  YanıtlaSil
 2. Kesinlikle garip bir filmin içine düşmüş gibiyiz ama türü distopya mı olmalıydı yani :)

  YanıtlaSil
 3. Burada da sıkı önlemler alınmaya başladı. Bugün ilk ölüm haberi geldi. Vaka sayısı artıyor. Tedbirli olmak gerekiyor. Umarım aşı bir an önce bulunur.

  YanıtlaSil
 4. Youtuberlar, influencerlar geziyor, yurt dışından gelen ünlüler karantinaya uymuyor, doktorlar giysimiz maskemiz yok diye isyan ediyor twitterdan. Dün karantinadakileri engelleyen polisin yüzüne tükürdü biri sen de hasta ol diye. Bu bilinçsizlik bizi virüsten daha hızlı öldürür.

  YanıtlaSil
 5. Bütün ülkeler nasılda birbirine bağlanmış.Dezenfektanı dışardan alıyorsun, vermeyince yok.Hadi bu dezenfektan,ya yiyecek,enerji bağlanmaları. Böyle bir durumda ,daha da devam ederse ne yokluklar göreceğiz kimbilir. Aşıya uğraşıyorlar ama önce bir tedavisini bulsalar daha iyi.

  YanıtlaSil
 6. Buralarda henüz hayat normal. Yani sokaklar boş falan ama görevli falan yok. Hoş okullar tatil olunca İzmir'in sahilleri dolmuş. Umarım oralara da taşınmamıştır.

  YanıtlaSil
 7. Ben arada dışarı çıkıyorum gece 11:00 park bahçe kimse olmuyor bu vakitte en azından biraz oksijen alıyorum bu arada evin pencereleri açık bırakıyorum.. Evde sürekli kalmak da hasta eder.Temassiz şekilde dışarı çıkmak iyi olur.Dedigim gibi geniş park bahçemiz var burada gece kimse olmuyor..
  Ileride ne olur bilmiyorum.Sokaga çıkma vs olursa durum burada italya dan daha hızlı yayılma var...Ülkemizde kontrollü ve yavaş bulaşma hedeflenmiş gibi...kitlesel bağışıklık çözüm görüyorlar.. Allah hepimizin yardımcısı olsun...

  YanıtlaSil
 8. nasıl bitecek bitecek mi düşünür oldum...

  YanıtlaSil
 9. içinde bulunduğumuz durum korku filmini andırıyor. Sanki bir filmde figüranmışım hissi oluyor bende. İnşallah biran evvel düzelir bu ortam. Sürekli evde olmak zormuş can sıkıntısından sürekli ne yesek modundayız

  YanıtlaSil
 10. İnsanın inanası gelmiyor . Ben de körlük adlı kitaptaki insanların arasındaymışım gibi hissediyorum

  YanıtlaSil
 11. Gerçekten çok zor bir süreç. Sürekli bir belirsizlik ve endişe var. Allah hepinizin yardımcısı olsun. Umarım bir an önce daha çok yayılmadan ve kayıp vermeden biter gider.

  YanıtlaSil
 12. Ben de ev kedisigillerdenim :) Yine de çıkabilme ihtimalin kısıtlanınca iyi gelmiyor pek. Sağlık ve sevgiyle canim...

  YanıtlaSil
 13. Açıkçası ne olacak bilmiyoruz. Her gün tedirginiz. İşe gidip geliyoruz ama malzeme aldığımız yerlerden malzeme gelmiyor. Bir süre sonra üretim de duracak. Hakkımızda hayırlısı.

  YanıtlaSil
 14. Okullarda bu tür sistem baştan kurulmuş ise, kullanması kolay. Bizim burada çocuklar ne yapıyor hiç bilmiyorum. Bir şekilde onlar da internetten derslerini alıyordur herhalde. Amerikada Harvard ve MIT üniversitelerinin yaz sonuna kadar tatil verdiğini öğrendim dün. Haber vardı bunun hakkında. Eğitim online devam edecekmiş. Bütün akademisyenlerine de ücretli izin vermişler. Bu yıl erken tatile girilmiş görünüyor yani. Gerçekten olayların bu kadar büyümesi şaşırtıcı. Bir de insanlar konunun ciddiyetini anlayıp, evinden çıkmasa daha iyi olacak....

  YanıtlaSil
 15. Buralardada artık önlemler alınmaya başladı halkımız uyarda bir an evvel bu sıkıntıdan kurtuluruz

  YanıtlaSil
 16. Market alışverişi ve gıda ilaç stoğu böyle zamanlarda daha da önemli oluyor gerçekten.Sizin orada da epey önlem alınmış canım..Umarım virüs geldiği hızla gider ve normal rutinlerimize bir an önce döneriz Deryacım..Sevgiler💖

  YanıtlaSil
 17. Hiçbir şeyden tam emin değiliz. En kötüsü de bu Derya...

  YanıtlaSil

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

Whatsapp Düğmesi yalnızca Mobil Cihazda çalışır

Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazın ve Enter Tuşuna Basın