Corona Günlüğü 1

Ev sessiz sakin, günlük işlerimi tamamladım balkonun açık kapısından kuş seslerini dinleyerek yazılarımı yazıyorum. Sabah dinlediğim haberler bunaltınca televizyonu kapattım. Kuş sesleri ruhuma iyi geldi.

corona virüsü-corona salgını

Dün akşam Avusturya Başbakanı bir açıklama yaptı ve önümüzdeki Çarşamba tüm okullarda eğitimin duracağını; evde olan ailelerin çocuklarını evde tutabileceğini söyledi. Çalışanlar için ise okullarda görevliler olacak ve aileler gün içinde çocukları okullara bırakabilecekler. Dün Ada' nın okulundaydık. E-learning, yani dijital eğitim sistemi denenecek bu dönemde çocuklar ders yapabilsin diye.
Yeni dönemler, yeni yaşam şekilleri. Buna da alışmak zorundayız. Sabah kızım Karya çok tedirgindi. Onun yanında konuşmamaya çalışsak da heryerde corona konusu konuşuluyor. Ne olduğunu tam anlayamıyor. Salgın bir hastalık nedir, karantina nedir, okullar neden kapanacak konuları ona biraz fazla geldi.
Ancak bugün okuldan geldiğinde, belli ki öğretmenleri konuşmuş, biraz daha sakindi.
Oğlum Ege başka şehirde yaşayan kız arkadaşının yanında. Bir yandan aklım onda. Ya aniden bir karantina olur ve onu göremezsem diye düşündükçe bir el kalbimi sıkıştırıyor nefessiz kalıyorum. Kendimi sakinleştirmeye çalışıyorum.


Yine en çok sakinleşebildiğim yöntemi yazmayı seçtim. Bu dönemde yaşadıklarımızı, hissettiklerimi yazmak istiyorum. İleride tüm bu felaketler geçip birileri okursa, yaşananlardan ders alınsın ve insanlar daha iyi bir dünya için mücadele etsin istiyorum. Bu felaketi atlatabilirsek, geçmişe dönüp bu yazılarımı okuyup hayatın ne kadar pamuk ipliğine bağlı olduğunu kendime bir kez daha hatırlatmak istiyorum.
Oysa ki doğa ne kadar güzel... Erken gelen bahar güneşi, kardelenler, krokuslar, altın çanaklar misler gibi açtı, kuşlar ötüyor. Karıncalar bile yuvalarından çıktı. Sanki insanların şu an yaşadıklarından bihaberler. Kendi dünyalarında yaşıyorlar. Bugün onları çok kıskandım.
İlerleyen günlerdeki gelişmeleri yazmaya devam edeceğim.

22 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Biz de tatile başlıyoruz Pazartesi okullarda bakalım neler olacak

  YanıtlaSil
 2. Alınan önlemler sayesinde umarım kayıplar yaşanmaz. Bizde dikkat edelim elimizden geldiğince. Baharı doyasıya yaşayabilmek için tedbir şart...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım insanlar dikkatli davranır. En iyisi bireysel izolasyon.

   Sil
 3. Pazartesi Türkiye'de de okullar tatil edildi umarım en kısa zamanda bu günleri geride bırakıp mutlulukla geçirdiğimiz günler gelir, endişe verici bir 2020 başlangıcı oldu...

  YanıtlaSil
 4. Pazartesi itibariyle bizde de okullar tatil karaborsacılara gün doğdu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evde ders zor oluyor ama başka çare yok.

   Sil
 5. Yaa durum Avusturya'da da bu kadar ilerledi demek. Ben takip etmiyorum haberleri, sinirlerim kaldırmıyor. Ne salgınlar yaşadık, kuş gribi, domuz gribi, ebola, sars vs... Bunu da umarım atlatırız diye umut ediyorum. Lütfen karamsarlığa kapılmayın. Elbette geçecek bu günler. Bir süre evinizde kalıp, dinlenme fırsatı bulursunuz belki. Böyle düşünün bence daha iyi hissedersiniz. Önlemlerinizi alın ve kendinize çok dikkat edin. Yazılarınızı takip ediyor olacağım. Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dikkat ediyoruz elden geldiğince izole olduk. Sizler de kendinize dikkat edin 💞

   Sil
 6. umarım önlemler işe yarar da bu salgın daha fazla yayılmadan biter..

  YanıtlaSil
 7. Türkiye'de de tatil başladı. Açıkçası burada bilinçsiz ebeveynler muhtemelen bunu tatil olarak algılayacak ve gereken önlem alınmayacak. İnşallah oğlun bir an önce döner yanınıza canım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oğlum döndü ama süpermarketteçalıştığı için içim hiç rahat değil ☹️

   Sil
 8. Benimde oğlum başka şehirde,gel diyoruz bakalım.Kız dersen yeni staja başlamıştı,ne yapacaklar bilemiyorum.Hiç böyle bir salgın yaşamadık.

  YanıtlaSil
 9. Bizde de okullar tatil oldu, Mert toplu ulaşım aracı kullandığı için tedirgindim. Evde daha güvenli olduğunu bilmek bir nebze rahatlatıyor. Umarım bu günler geçer ve biz geçmişe, senin dediğin gibi bakar ve hayatın ne kadar pamuk ipliğine bağlı olduğunu hissederiz. Ne kadar sakin kalmaya çalışsak da endişelenmemek mümkün değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef endişe duymamak zor. Zamanı en iyi şekilde değerlendirip kendimizi korumaktan başka yapacak bir şey yok.

   Sil
 10. Canım yaaa çok zorlu bir süreçten geçiyoruz

  YanıtlaSil
 11. Yazdıkların, ileride dönüp bakılacak kayıtlar olacak Derya'cığım. Çok yararlı bir paylaşım olmuş. Biraz geç kaldığım için sırasıyla okuyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Ece ablacığım 💞

   Sil
Daha yeni Daha eski