Beyin Yakacak Kadar Zor Sorularbeyin yakacak kadar zor sorula


Çocukların; zihinsel ve bilişsel gelişimleri açısından kritik dönemleri vardır. Bu dönemlerde çocukların gerekli mental bilgileri edinmeleri ilerleyen yaşantılarında büyük bir avantaj sağlar. Temel çerçevede zor sorular olarak bilinen gerek matematik ve mantık soruları gerek zor zeka soruları ile çocukların potansiyellerinin gün yüzüne çıkması sağlanır. Özellikle belli bir bilgi birikimi olan çocuklar için zor sorular; eleştirel düşünme, problem çözme, inovatif düşünme, kavrama, anlama, stratejik düşünme gibi yetilerin kazanılmasını hızlandırır, bu yetilere bağlı becerilerin gelişimini pekiştirir.

Zor Soruların Seviyesi Ne Olmalı? 

Okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklar için hazırlanan mantık, matematik ve zeka soruları hazırlanırken temel alınması gereken ilk nokta elbette çocukların gelişim seviyeleridir. Her yaş grubunun içinde olduğu belli bir bilişsel süreç söz konusudur. Örneğin henüz soyut kavramları algılayamayan bir çocuk için somut olmayan kavramlar içeren zeka geliştirici sorular çocuklar üzerinde, herhangi bir zihinsel gelişime fayda sağlamayıp, tam aksine kafa karıştırıcı bir etki yaratabilmektedir. Bu açıdan çocuklar için hazırlanan zor sorular, çocukların zeka seviyeleri temel alınarak aşama aşama hazırlanmalıdır.

Zor Sorular Çocukların Zeka Gelişiminde Olumlu Etkiye Sahip 

Çocukların, merak ve algı düzeyleri yetişkinlere oranla daha yüksektir. Ancak bilgi birikimlerinin olmaması ya da yetersiz olması, karşılaştıkları problemleri kavrama ve çözme becerilerini etkilemektedir. Çocuklarda öğrenme, basamaklar şeklinde gerçekleşir. Bu yüzden onlara verilen bilgilerin kademeli şekilde olması gerekmektedir. Çocuklar için zor mantık soruları, onların zihinsel gelişimlerini ve mental aktivitelerini hızlandırıcı; kavrama ve anlama yetilerini destekleyici etkiye sahiptir.

Her ebeveyn elbette çocuğunun mental gelişimini destekleyici aktivitelere başvurmakta; çocuklarının akademik anlamda gelişmesini istemektedir. Ama bu süreç yukarıda da bahsettiğimiz gibi basamak basamak gerçekleştirilmelidir. Çocuklar, her ne kadar hızlı öğrenseler, algıları açık olsa da, öğrendiklerini sindirmeleri için zamana ihtiyaç duyarlar. Bu bağlamda çocuklarda öğrenme kolaydan zora olacak şekilde gerçekleştirilmelidir. Adımlar halinde yapılan öğrenme, ilerleyen aşamalarda çocuklar için zor sorular ve zeka oyunları ile desteklenerek, öğrenmenin kalıcı hale gelmesi sağlanır.

Çocuklar için Zor Sorular

Soru 1: Doktorunuz, yarımşar saat arayla almanız için size 3 hap verir. İlaçların tamamını almanız toplamda ne kadar sürer?

Cevap 1: ilk hapı aldıktan sonra yarım saat geçer ve ikinci hap alınır. İkinci hapı aldıktan sonra da yarım saat geçer ve üçüncü hap alınır. Böylece toplamda bir saat içerisinde üç hap alınmış olur.

Soru 2: 3 arkadaş bir otele gider. Her biri 100’er lira vererek, toplamda 300 lira verip bir oda tutarlar. Ancak daha sonra otel müdürü indirim yapmak ister. Otel görevlisi ile birlikte 50 lirayı geri gönderir. Üç arkadaş, otel görevlisine bahşiş olarak 20 lirayı verip, 30 lirayı paylaşırlar. Böylece her biri 10 lira geri aldığı için kişi başı 90 lira ödemiş olurlar. 3x90 lira = 270 lira yapar. 20 lira otel görevlisine bahşiş verdiklerini de düşünürsek 270+20 = 290 lira yapar ama girişte 300 lira vermişlerdi. Peki, kalan 10 lira nereye gitti?

Cevap 2: Bu soruda meydana gelen kafa karışıklığının sebebi, hesap esnasında yapılan yönlendirmelerdir. Esasında otel görevlisine verilen 20 lira, 270 liraya dahildir. Yani toplamda 3 arkadaş 30 lira geri alınca 300 lira olur.

 

zor sorularla zeka gelişimi


Soru 3: Şubat ayında, pazartesi günü saat 10.00'da kar yağmaktadır; 86 saat sonra havanın güneşli olma ihtimali yüzde kaçtır?

Cevap 3: Bazı zeka sorularında verilen bilgiler yanıltmaca yaratmak içindir. 86 saat sonra gece vakti olacağından, havanın güneşli olması mümkün değildir.

Soru 4: Evde beş kardeş var. Ahmet, müzik dinlerken, Neşe, resim yapıyor. Bu sırada Hakan kitap okuyor. Mehmet ise masa tenisi oynuyor. Peki, beşinci kardeş olan Necla ne yapıyor?

Cevap 4: Masa tenisi tek başına oynanamayan bir oyundur. Bu yüzden Necla ve Mehmet'in birlikte masa tenisi oynadığını söyleyebiliriz.

Çocukların zihinsel becerilerini hızlı ve dengeli biçimde geliştirmeleri, hayatlarının kalanını inşa etme sürecinde epey önemlidir. Bunun için de zihin sürekli olarak aktif tutulmalı ve “işleyen demir ışıldar” mantığı ile tembelliğe yer verilmemelidir. Düzenli kullanımda zihinsel becerileri geliştirdiği kanıtlanmış olan MentalUP gibi uygulamalardan yardım alınabilir.

Çocukların zihinlerini diri tutmalarını sağlayan zor sorular ile onların gelişimine basamak olan zeka oyunu MentalUP’ı ücretsiz deneyebilirsiniz.


Bu yazı da ilginizi çekebilir:

Corona İzolasyonu Sırasında Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlikler

  

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Mental Up uygulamasını oğlum çok severek kullanıyor. Mutlaka ücretsiz deneyerek satın alınması gereken bir uygulama.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her yaşta insanın zeka oyunlarına zaman ayırması gerekli ☺️

   Sil
 2. Mental up uygulamasini cok merak ettim sorularida kizima soracagim💖

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beyin jimnastiği çok önemli. Mentalup da bu fırsatı uygun koşullarda sunuyor ☺️

   Sil
 3. Bu uygulamayı hiç bilmiyordum Derya, tavsiyen için teşekkürler ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu tarz zeka oyunlari ve zeka gelistirici etkinlikleri seviyorum. Mentalup ı o yüzden beğendim ☺️

   Sil
 4. Bizimkiler bakıyorlardı bir ara, unutmuşum. Seviyorum bu tarz soruları :)

  YanıtlaSil
 5. Güzelmiş bu uygulama, bilmiyordum ben

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski