Dünyanın En Zengin Patronlarının Alışılmadık AlışkanlıklarıMusk, Zuckerberg, Bezos, Dorsey: Teknoloji milyarderlerinin katı uyku, yeme ve egzersiz alışkanlıklarını merak ediyor musunuz? Ben başarılı insanları hep merak ederim. Mutlaka onlardan öğreneceğimiz ipuçları vardır diye düşünürüm. 
Elon Musk, Mark Zuckerberg ve Jeff Bezos gibi teknoloji milyarderlerinin hepsinin, milyarlarca dolarlık imparatorluklarını yönetmek ve bedenlerini ve zihinlerini sağlıklı tutmak için kendi benzersiz ritüelleri var. Twitter CEO'su Jack Dorsey bile, kendi yaşam tarzını bir kült haline getirdi.

İşte milyonerlerin ortalama kazananlardan farklı yaptığı şeyler


Teknolojinin üst düzey yöneticilerinin yeme, uyuma ve egzersiz alışkanlıkları zaman zaman ilginç, zaman zaman da alışılmış - Dorsey günde bir kez yemek yiyor ve hafta sonları neredeyse tamamen uzak duruyor - şaşırtıcı derecede sıradan: Bill Gates ve Jeff Bezos, her ikisi de kendi bulaşıklarını kendi yıkıyor.Jack Dorsey, Silikon Vadisi'nin ilginç yaşam tarzı trendlerinin tartışmasız kralı kabul ediliyor.
Twitter yöneticisi sık sık tuhaf yaşam tarzı ve sağlık alışkanlıkları hakkında açıklamalar yapıyor ve bu da şaşkınlıkla kaşlarını kaldırmaktan sert eleştirilere kadar çeşitli tepkilere yol açıyor. Buna ek olarak, 
Dorsey oruç tutuyor. Hafta içi günde sadece bir öğün yemek yiyor ve hafta sonları Pazar akşamı bir öğün hariç neredeyse tamamen yemekten kaçınıyor.
Twitter yöneticisi, Twitter'da aşı karşıtı içerik paylaşan bir fitness fenomeni olan Ben Greenfield ile bir podcast'te yeme alışkanlıklarıyla ilgili bu ayrıntıları paylaştı.

Eleştirmenler daha sonra Dorsey'in bu açıklamalarıyla yeme bozukluklarını desteklediğine dikkat çekti. Dorsey geçmişte veganizm ve paleo diyetleri denedi.
Dorsey, güne Salt Juice adlı bir içecekle başlıyor ve diyetini vitamin takviyeleri ile destekliyor.
Bu su, himalaya tuzu ve limon karışımıdır. New York Times'a göre, içecek dünya çapındaki Twitter ofislerinde mevcuttur.
Dorsey podcast'te "Günlük aldığım tek takviyeler multivitaminler ve C vitamini, bol miktarda C vitamini" dedi.
Ayrıca Dorsey düzenli olarak saunaya gidiyor ve buz banyosu yapıyor.
2016'dan beri Dorsey, akşamları birden fazla sauna seansının ve buz banyosunun keyfini çıkarıyor. Önce 15 dakika  saunada, ardından üç dakika buz banyosunda kalıyor. Bu işlemi üç kez tekrarlayıp bir dakikalık buz banyosuyla bitiriyor.
Dorsey ayrıca meditasyon ve yoganın bir savunucusudur. 2015 yılında meditasyon yapmak için sabah 5'te uyandığını belirtti.
2018'in başlarında, Twitter hesabından yoğun Vipassana meditasyonunda on gün geçirdiğini duyurdu. O yılın ilerleyen saatlerinde, Myanmar'daki bir meditasyon inzivası hakkında mutlu bir şekilde tweet attığında ve diğerlerini Rohingya krizinin zirvesinde ülkeye seyahat etmeye teşvik ettiğinde ciddi eleştirilerle karşılaştı.
Elon Musk, güne sabah yedide başlıyor.
Tesla, SpaceX ve Boring Company'nin CEO'sunun sabah rutini, altı saatlik uykunun ardından sabah başlıyor.
Elon Musk'ın uyku düzeni de 2018'de hararetli bir şekilde tartışılmıştı. (sebebini anlamadım ben de yıllardır 5-6 saat uyurum👀😕
Musk, 2018'de uyumak için bazen bir uyku yardımına ihtiyacı olduğunu açıkladı.
Musk sık sık kahvaltıyı atlıyor çünkü yoğun günlük programında buna zaman kalmıyor.
Auto Bild ile 2014 röportajında ​​Musk, bazen bir omlet ve kahve için zamanının olduğunu söyledi.
2014 yılında en sevdiği içeceğin şekersiz kola olduğunu belirtti.
Musk, "Nedense bundan asla bıkmıyorum" dedi. Auto Bild'e günde sekiz şişe içtiğini, ancak şimdi miktarı azaltmaya çalıştığını söyledi.
Musk kendini organize tutmak için programını beş dakikalık dilimlere bölüyor - bu onun Bill Gates ile paylaştığı bir alışkanlık.
Zaman yönetiminin doğası, Musk ve Gates'in programlarını çok dikkatli bir şekilde planlamasına olanak tanıyor.
Musk, rahatlamak için  video oyunları oynamayı seviyor.
Tim Cook, Silikon Vadisi'ndeki herkesten daha fazla spor salonuna bağımlı.
Apple CEO'su her sabah 4'ten önce uyanıp saat 5'te özel bir spor salonuna gidiyor ve kendisini "fitness manyağı" olarak tanımlıyor. Ayrıca yürüyüş ve bisiklet gibi açık hava etkinliklerine düşkün olduğu bilinmektedir.

Cook, günün ilk saatini "bizim için çok önemli olan insanlara odaklanmak" için kullanıcı yorumlarını ve e-postalarını okuyarak geçirdiğini söyledi.
Cook yedi saat uyumayı seviyor, bu da erken yattığı anlamına gelir.

Jeff Bezos, Silikon Vadisi standartlarına göre daha tembel çünkü sabah 8'e kadar kalkmıyor.
Sekiz saatlik tam uyku, Bezos'un en büyük önceliği. Amazon kurucusu ayrıca çalar saat kullanmıyor ve sabahın erken saatlerinde yapılan toplantılardan kaçınıyor.
Bezos, yemek söz konusu olduğunda alışılmadık derecede egzotik tatlara sahip.
Bezos, bazı oldukça tuhaf yemekleri tercih etmesiyle biliniyor.  Kaşifler Kulübü'nün yıllık akşam yemeğinde bir iguanayla ziyafet çekerken fotoğraflandı ve bir kahvaltı toplantısında patates, domuz pastırması, yeşil sarımsaklı yoğurt ve yumurta ile kalamar sipariş etti.
Bezos her gece bulaşıkları yıkıyor.
Bu konuda bir röportajda "Yaptığım en seksi şey olduğundan eminim" dedi.
Mark Zuckerberg de sabah sekizde kalkıyor.
Facebook'un kurucusu Jerry Seinfeld ile yaptığı bir röportajda, uyandığında yaptığı ilk şeyin telefonu olduğunu belirtti.
Uykusuzluk çeken karısı Priscilla'ya yardım etmek için, yatağının yanında durması için parlayan bir kutu şeklinde bir gece lambası yaptı.
Sabah altı ile yedi arasında kutu loş bir şekilde aydınlanıyor. Böylece uyandıklarında saate bakmadan çocuklarını uyandırma zamanının geldiğini biliyorlar.
Arnold Schwarzenegger'in bir sorusuna yanıt olarak Zuckerberg, haftada en az üç kez antrenman yaptığını söylemiş.
Zuckerberg, 2015 yılında Facebook duvarına gönderilen soruları yanıtladığı açık bir soru oturumu düzenlemişti. Schwarzenegger, antrenman yapmak için ne zaman zaman bulduğunu sormuştu.

Zuckerberg, "Haftada en az üç kez - genellikle uyandıktan hemen sonra - egzersiz yapmaya özen gösteriyorum" diye yanıtladı.
Zuckerberg, köpeği Beast'i de antrenmanlara götürmeye çalıştığını söylüyor.
Beast bir Macar çoban köpeği ve Zuckerberg onu koşuya götürmenin çok komik olduğunu çünkü bunun "temelde bir paspas koşusunu izlemek gibi" olduğunu söylüyor.
Zuckerberg' in en az 12 sosyal medya yöneticisinden oluşan bir ekibi var.
ABD portalı The Verge'in 2017'de bildirdiği gibi, sosyal medya kanallarını taramak ve spam ve tacizi kaldırmaktan en az 12 kişilik bir grup sorumluyken, yayınları ikinci bir ekip yönetiyor.
Zuckerberg sabahları kafasını karıştırmamak için neredeyse her gün aynı kıyafeti giyiyor: kot pantolon, spor ayakkabı ve gri bir tişört.
Zuckerberg 2014'te "Bu topluma en iyi nasıl hizmet edeceğimin dışında mümkün olduğunca çok karar vermek zorunda kalmamak için hayatımı olabildiğince açık tutmak istiyorum" dedi. 
Bill Gates, milyarder dostlarından daha az eksantrik zevklere sahip.
Reddit'teki bir soru-cevap oturumu sırasında Microsoft'un kurucusu çizburgerin en sevdiği yemek olduğunu açıkladı.
Bill Gates'in tatlıya düşkünlüğü de var. Gates, tenis oynamayı ve kayak yapmayı seviyor.

Bezos gibi Gates de günün sonunda bulaşıkları yıkamaya özen gösteriyor.
2014 yılında Reddit'te bir soru-cevap oturumunda Gates, neredeyse her gece ev işleri yaptığını söyledi. Gates, "Diğer insanlar bana yardım etmeyi teklif ediyor ama ben bunu kendi yöntemimle yapmayı seviyorum" dedi.
Gates ayrıca günde yedi saat uyumayı sevdiğini söylüyor.
Merak edenler için dünyanın en zengin patronlarının yaşamlarından birkaç detay vermeye çalıştım. 

7 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Zengin olma bir gibi bir hayalim olmadığı için hiç merak etmedim. 😅 7 saat uyumaya çalışırım ben de, azı da çoğu da olumsuz etkiliyor beni. Kendi bulaşıklarını yıkayanları takdir ettim. Hiçbir zaman bitmeyen bir iş ve yaptığında değer görmüyorsun. :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında sadece zenginlik olarak düşünmemek lazım. Bu insanlar iş yaşamlarında başarılı oldukları için ben hep alabileceğim minik minik ipuçları var mı diye düşünürüm. Genel olarak hepsi az uyuyup günün çoğunda çalışıyor. Bazılarının şaşırtıcı derecede ayakları yere basıyor böyle minik minik şeyler işte ilgimi çeken 😊

   Sil
  2. Günümüzün başarı kıstası da daha hırslı olmak daha çok kâr getirmekle ilgili olduğu için yine bana uymuyor. :)) Ben sevdiğim işi doğru ve sakin şekilde yapmayı tercih ederim.

   Sil
 2. 5-6 saat uyku zorunluluktan mı yoksa sana yetiyor mu? Keşke ben de o kadar az uykuyla yetinebilsem. En az 8-9 saat uyuyorum. Bu da günümü bayağı kısaltıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üç çocugum da ne yazık ki çok düzensiz uyurdu, onlara uyanmaktan 22 yıldır az uykuya alıştım artık yetiyor. Günü dolu dolu yaşamak ve birçok iş halletmek adınaçok avantajlı oluyor ☺️

   Sil
 3. Genelde spor yapıyor olmaları dikkatimi çekti. Spor iyidir.

  YanıtlaSil
 4. Her gün aynı kıyafeti giymek ve uykunu alacak kadar uyumak bana göre :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski