Pasif Gelir Nedir, Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir?

 


Pasif Gelir İle Para Kazanmak

 

Pasif Gelir, kişinin çok fazla bir çaba sarf etmeden para kazanmasıdır. İyi bir hayat sürmek herkes için güzel bir hayaldir. Bu hayalin gerçekleşmesi içinse gelir sahibi olmak zorunludur. Bu durumda da gelir elde etmenin yolları bilinmelidir. Yaşamın sürdürülebilmesi için gerekli olan nakit akışı aktif ya da pasif gelir olarak elde edilebilir.

 

Pasif Gelir elde eden kişilerin aktif gelirde olduğu gibi belirli bir iş yerine gitmesi gibi zorunluluğu olmaz. Çeşitli şekillerde elde edilebilen bu tür gelirler için ilk akla gelenlerden biri de kira geliridir. Bunun yanı sıra; telif hakları, temettü, online olarak satılabilen eğitimler, dijital olarak çok kez satılabilen programlar, basılı bir kitap sahibi olmak, kendi aracını ya da gayrimenkulünü kiralamak ve diğer örnekler de pasif gelir türlerindendir.Kişi aktif olarak çalışmadığı dönemlerde de yaşamak için bir gelire ihtiyaç duyar. Pasif gelir sahibi olunduğunda ise yaşamın zorlukları karşısında daha dirençli olunabilir. Bunun içinse aktif gelir dışında pasif gelir elde etmenin yolları merak edilir.

 

Günümüzde birçok şekilde para kazanılabilir. Ürün ve hizmet satışları söz konusu olduğunda bilgisayar uygulamaları aracılığı ile bu çalışmalar yapılabilir. Dijitalleşmenin getirdiği olanaklar sayesinde de yeni platformlar üzerinden farklı para kazanma yöntemleri ile gelir elde edilebilir. Bunlardan biri de e-ticaret uygulamalarıdır. E-ticaretin uygulama süreçlerinde ise farklı metotlardan yararlanılır.

 

Dropshipping uygulaması da e-ticarette kullanılan yöntemlerden biridir. Stoksuz satış olarak da bilinen dropshipping ticari faaliyetler sırasında aracı firma ile tedarikçi firmanın iş ortaklığı yapmasını sağlar. Bu sayede satıcı firmanın depolama, müşteri ilişkileri yönetimi, lojistik gibi birçok ihtiyacı tedarikçi firma tarafından karşılanır. Bu ortaklığın doğal bir sonucu olarak da satıcı firma tedarikçi firmaya belirli oranlarda komisyon öder. 

Pasif Gelir Nedir?

 

Pasif Gelir sayesinde finansal kazançlar artırılabilir. Birçok kişi tarafından bilinmeyen bu gelir elde etme yöntemi sayesinde rahat bir yaşam sürmek, kendine yeterince zaman ayırabilmek, hayatın güzel yanlarını keşfetmek kolaylaşır.

 

Pasif Gelir Nedir? Sorusu birçok kişi için yanıtı merak edilen konular arasındadır. Aktif gelirle pasif gelir arasında belirgin bir fark vardır. Aktif gelirde kişi belirli bir zaman aralığını çalışmaya ayırmak zorundadır. Pasif gelirde ise böyle bir durum söz konusu olmaz.

 

Pasif Gelir elde eden kişinin para kazanmak için zamanının büyük bir kısmını iş yerinde geçirmesine gerek kalmaz. Başlangıç aşamasında pasif gelire ulaşmak isteyenlerin aktif bir çalışma hayatı olması gerekebilir. Bu durum zaman içerisinde kişinin nakde kavuşmasına ve bunu doğru değerlendirdiğinde de pasif gelire dönüştürmesine giden sürecin ilk aşamasıdır.

 

Kişi minimum aktivite ile ve az çaba sarf ederek pasif gelir sahibi olabilir. Bunun içinse ne yapacağını bilmesi gerekir. Pasif gelir elde eden kişi zamanının büyük bir kısmını kendisine ayırabilir. Gelir elde etmek için harcanması gereken zaman, pasif gelir sahibi olunduğunda kişiye kalır.

 

Günlük yaşamda çalışma yolu ile elde edilen nakit akışı aktif geliri tanımlar. Her birey yaşamını istediği koşullarda sürdürebilmek için çalışmak zorundadır. Çalışmanın karşılığında elde edilen gelir aktif gelirdir. Yatırım yapıldığında, çalışarak maaş alındığında kişi gelir elde eder.

 

Para kazanmak için bir zaman harcanır. Bu zaman aktif gelir elde edileceği zaman kişi için gününün büyük bir kısmını işe ayırması anlamına gelir. Pasif gelirde ise durum bundan farklıdır. Gelir akışı ile ilgili olarak bilinmesi gerekenlerden biri de pasif gelire sahip olmak için harcanacak zamanın çok az olmasıdır.

 

Pasif Gelir elde eden kişi neredeyse zamanın büyük bir kısmını kendine ayırabilir. Ayırdığı bu zaman aralığında ise yapmak istediği her şey için kendisine yeterli bir vakit kalır. Para kazanmanın pek çok yolu bulunur ve bu sayede gelir akışı elde edilir. Gelir akışının pasif hale getirilebilmesi için harcanan zamanın en aza indirilmesi zorunludur.

 


Pasif Gelir Nasıl Kazanılır?

 

Pasif Gelir çeşitli şekillerde elde edilebilir. Başlangıç aşamasında pasif gelire sahip olmadan aktif gelir yolu ile birikim yapmak gerekebilir. Zamanın doğrudan paraya çevrilmesi gerçekleşmesi imkânsız olan bir hayaldir. Fakat kişinin akıllıca davranması pasif gelir elde ederek hayatını kolaylaştırmasına imkân tanır.

 

Pasif Gelir Nasıl Kazanılır? Bu nedenle merak edilir. Pasif gelir elde etmenin yolları da çeşitlidir. Kişi sürekli bir arayış içerisinde olduğunda, dünyada olup bitenleri yakından takip ettiğinde, yeniliklere açık ve gelişmelerden haberdar olduğunda çeşitli fikirler üretebilir.

 

Pasif Gelir elde edebilmek için araştırma yapmaya da gerek duyulur. Bunun için dış dünyaya karşı açık olmak gerekir. Belirli bir fikre sahip olan kişilerin bu fikri besleyebilecek araştırmalar yapması lüzumlu olurken aynı zamanda becerilerini de doğru tanıması gerekir.

 

İş planına sahip olmak, yatırım enstrümanlarından anlamak, kendini doğru tanımak ve becerilerini kullanarak uygun kanallara yönelmek pasif gelir elde edebilmek açısından yol göstericidir. Günümüzde yaşanan değişmeler gelecek vadeden işlerin pasif gelir elde etme konusunda kaynak yarattığını göstermektedir. Bu nedenle de yeni nesil işler hakkında da fikir sahibi olmak önemlidir. 

Pasif Gelir Türleri Nelerdir?

 

Pasif Gelir sayesinde kişinin yaşamını daha rahat sürdürmesi kolaylaşır. Bu nedenle de birçok kişi pasif gelir elde etmenin yollarını merak eder. Birçok pasif gelir türü bulunur. Öncelikli olarak bu seçenekler arasın da karar vermek gerekebilir.

 

Pasif Gelir Türleri Nelerdir? Merak edildiğinde ise bir araştırma yapılması gerekir. Pasif gelir elde etmeye giden süreçte kişi başlangıç aşamasında aktif gelirini doğru değerlendirmelidir. Ayrıca fikren de kendisini sürekli geliştirmelidir.

 

Kişinin aktif gelir elde ederken bu gelirden bir kısmını biriktirmesi yoluyla emlak yatırımı yapması pasif gelir elde edebilmesi için örnekler arasında yer alır. Bunun yanı sıra birikim hesabı açarak bundan faiz elde etmek de pasif gelir kapsamında değerlendirilir.

 

Temettü olarak da bilinen ve şirketlerin hisse senetlerinden kâr payı elde edilmesi olarak uygulanan yöntem de pasif gelir kapsamında yer alır. Pasif gelir elde etmek isteyenlerin aktif gelirlerini doğru değerlendirmesi gerekir. Ayrıca sahip oldukları yenilikçi fikirleri doğru yere kanalize edebilenler için de pasif gelir elde etme şansı günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

l Emlak yatırımları

l Borsa yatırımları

l İşletmelere yapılan yatırımlar

l Online uygulamalar üzerinden kurs açmak

l İnternet üzerinden stock fotoğraf satmak

l Kitap yazmak ve telif haklarına sahip olmak

l Sigortadan gelir elde etme

l Banka mevduat hesapları ile faiz elde etmek

l Dijital platformlarda yenilikçi fikirler ile yer almak

l (Dijital Pazarlama) Dijital platformlarda anlaşmalı firmaların ürün linklerini takipçiler ile paylaşmak

l Bilgisayar uygulamaları tasarlamak

l Blog oluşturma ve siteye reklam alma

l Kullanılmayan eşyaları kiralama

l Fon yatırımları

l Üyelik toplulukları kurmak ve reklam alarak gelir elde etmek

l Tasarım ürünler yapma ve telif hakkı elde etme

l Yazılım geliştirme

l Domain alıp satma

Pasif Gelir çeşitli şekillerde elde edilebilen bir kazanç türüdür. Aktif gelirden çeşitli farkları vardır ve bu tür bir gelir elde edileceği zaman kişinin çok fazla zaman ayırmasına gerek kalmaz. Pasif gelir ile yaşamın kolaylaşması ve keyifli hale gelmesi de sağlanabilir.

  • Blogumuzdaki diğer faydalı kategorilerdeki yazılara da göz atmak istemez misiniz?

 

 

 

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

  1. iyimiş bu gelir türü :)

    YanıtlaSil
  2. Uzun yıllar kiracı olarak yaşadığım için hep en az iki evim olsun, birinden kira alayım diye isterdim. Kira parası yemek hayalimdi ama bu ekonomide yakın zamanda bunu başarabileceğimi sanmıyorum :-(

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski