Başkalarının Sizin İçin Ne Düşündüğünü Umursamayın Ve Sizi Engellemesine İzin Vermeyin

 

baskalarinin-sizi-engellemesine-izin-vermeyin

Başkalarının sizin için ne düşündüğünü umursamayın ve sizi engellemesine izin vermeyin

Bu hayatım boyunca öğrendiğim altın değerindeki tavsiyelerden biridir. Hayat dersi de diyebiliriz. Başkalarının sizin hakkınızdaki düşünceleri sizin kontrolünüzde değildir ve bu düşüncelerin sizin hayatınızı olumsuz yönde etkilemesine izin vermek sizi mutsuz ve huzursuz edebilir. Herkesin kendi bakış açısı ve önyargıları vardır ve bu nedenle, diğer insanların sizin hakkınızdaki düşünceleri gerçeği yansıtmayabilir.

 

Bunun yerine, kendinizi ve hayallerinizi takip edin. Kendinize güvenin ve kendi değerlerinize sadık kalın. Başkalarının düşüncelerinden bağımsız olarak, sizin için doğru olanı yapın ve kendi mutluluğunuzu ve başarınızı öncelikli tutun. Başkalarının sizi engellemesine izin vermeyin ve kendi hayatınızı kendinizin kontrolünde tutun.

Bugünkü yazımda kendi tecrübelerimden de yola çıkarak yaşadıklarımı ve buna karşı bulduğum çareleri yazmaya çalıştım. Ayrıca konu ile ilgili yazılarıma da linkler ekledim. Hepsi de yaşanmış tecrübelere dayalı bu yazıları da dilerseniz okuyabilirsiniz.Başkalarının ne düşündüğünü önemsemeyi nasıl bırakabilirim?

Başkalarının ne düşündüğünü önemsemek doğal bir insan içgüdüsüdür, ancak hayatınızı ve karar verme sürecinizi olumsuz etkilemeye başlarsa sorunlu hale gelebilir. Gençlik yıllarımda özgüvenim azdı ve başka insanların hakkımdaki düşünceleri tüm yaşamımı etkilerdi. Blog yazmaya ilk başladığımda da sosyal medyada paylaşacağım bir resim acaba nasıl olur, bloga şunu yazarsam nasıl karşılanır diye çok düşündüğüm oldu. Çok şükür artık bu düşünceleri taşımıyorum ve kendi bildiğim gibi devam ediyorum. Zaten o rahatlama işime de yansıdı.

Başkalarının ne düşündüğünü çok fazla önemsemeyi bırakmanıza yardımcı olabilecek bazı stratejiler:


 Kişisel farkındalık alıştırması yapın: Başkalarının fikirlerinden ne kadar etkilendiğinize dikkat edin. Sosyal ortamlarda ne zaman endişeli veya çekingen hissetmeye başladığınıza dikkat edin. Bu anları not almak da size yardımcı olacaktır.


 Değerlerinizi belirleyin: Neyi temsil ettiğinizi ve sizin için neyin önemli olduğunu bilmek size bir netlik ve yön duygusu verebilir, bu da başkalarının fikirlerinden daha az etkilenmenize yardımcı olabilir. Başkasının sizin hakkınızdaki düşüncesi onun kişisel fikridir, sizin daha az değerli olduğunuzu göstermez.


 Olumsuz iç konuşmaya meydan okuyun: Çoğu zaman, kendimiz hakkında olumsuz düşüncelerimiz olduğu için başkalarının ne düşündüğünü çok fazla önemseriz. Kendinize gerçekten doğru olup olmadıklarını veya aksini gösteren kanıtlar olup olmadığını sorarak bu düşüncelere meydan okuyun.


 Olumluya odaklanın: Olumsuz geri bildirim veya eleştiri üzerinde durmak yerine, aldığınız olumlu geri bildirime ve onaylanmaya odaklanın.


Kendinize şefkat gösterin: Hata yaptığınızda veya eleştiri aldığınızda bile kendinize nezaket ve anlayışla davranın. Eleştirilere kulak verin ama haksız olduğunuzu düşündüklerinizi dikkate almayın. Sadece yapıcı eleştiriler size katkı sağlar.
 Kendinizi destekleyici insanlarla çevreleyin: Sizi destekleyen ve cesaretlendiren ve sizi yargılama veya eleştirme olasılığı daha düşük olan insanlarla ilişkiler arayın. Bu eleştiriden kaçmak değildir. Aşağıda bahsedeceğim toksik insan tipinden uzaklaşmaktır.

Bir de siz istemeden illa yardım edeceğim diye işinize karışanlar var ki onları da Yardım Ederken İnsanları Bunaltıyor Muyuz? yazımda anlatmışım.


 Risk alın: Eleştiri veya onaylanmamayla karşılaşabileceğiniz anlamına gelse bile, yeni şeyler deneyerek ve risk alarak kendinizi konfor alanınızın dışına itin. Herkes sizi haklı bulmak veya takdir etmek zorunda değil. Yaptığınıza inanıyorsanız kendinize güvenin.

Herkesi memnun etmenin imkansız olduğunu ve nihayetinde en önemli şeyin kendiniz ve seçimleriniz hakkında ne hissettiğiniz olduğunu unutmayın. Zaman ve pratikle, başkalarının ne düşündüğünü daha az önemsemeyi öğrenebilir ve değerlerinize ve hedeflerinize uygun, tatmin edici bir hayat yaşamaya daha fazla odaklanabilirsiniz.Öz güveni artırmak için bazı ipuçları

 

Kendine güven, hayatta başarı ve mutluluk için vazgeçilmez bir bileşendir. İşte özgüveninizi artırmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:Kişisel bakım uygulayın: Fiziksel ve zihinsel sağlığınızla ilgilenmek, özgüven oluşturmak için çok önemlidir. Yeterince uyuyun, düzenli egzersiz yapın, sağlıklı bir diyet yapın ve rahatlamak ve stresi azaltmak için zaman ayırın. Kendinize bakmak iyi hissetmenizi sağlar bu da özgüveninizi arttırır.

 Güçlü yönlerinize odaklanın: Güçlü yönlerinizi belirleyin ve onları geliştirmeye odaklanın. Başarılarınızla gurur duyun ve başarılarınızı kutlayın. Gelişime ve değişime açık olun. 


 Gerçekçi hedefler belirleyin: Kendiniz için ulaşılabilir hedefler belirleyin ve onlara doğru çalışın. Bir hedefe her ulaştığınızda, yeteneklerinize daha fazla güveneceksiniz.
Başarısızlığı kucaklayın: Başarısız olmaktan korkmayın. Bunun yerine, bunu öğrenmek ve büyümek için bir fırsat olarak görün. Başarısızlığı değerli deneyim ve bilgi edinmenin bir yolu olarak kullanın. Oturup ağlamak yerine silkinip kendinize gelin ve bir sonraki adımı atın. Sonuçta büyük iş adamları bile başarısızlıklar yaşamıyor mu? Bu da yaşamın bir parçası.


 Olumsuz kendi kendine konuşmaya meydan okuyun: Olumsuz kendi kendine konuşmayı olumlu olumlamalarla değiştirin. Kendinizle nazik konuşma alıştırması yapın ve olumlu niteliklerinize odaklanın. Bu konuda size Pozitif Düşüncenin Gücü: Olumlama Nedir, Nasıl Yapılır? yazısını tavsiye edebilirim.


 Yeni beceriler öğrenin: Yeni beceriler ve bilgiler öğrenmek, kendinizi daha güvenli ve yetkin hissetmenize yardımcı olabilir. Kurslara katılın, kitap okuyun veya yeni bir hobi ya da beceri öğrenin. 

Şükran pratiği yapın: Hayatınızın olumlu yönlerine odaklanın ve şükran pratiği yapın. Sahip olduklarınızı takdir etmek, kendinizi daha güvende ve mutlu hissetmenize yardımcı olabilir. Pozitif Bir Bakış Açısı Kazanın yazımda pozitif düşünmenin gücüne değinmiştim.

Ayrıca umudu yitirdiğimiz zor zamanlar için de Umudu Canlı Tutmak İçin 8 İpucu yazımı okuyabilirsiniz.


 Kendinizi destekleyici insanlarla kuşatın: Etrafınızı sizi yükselten ve destekleyen insanlarla kuşatın. Sizi aşağı çeken negatif veya toksik insanlardan kaçının. Hangimiz bunu yaşamadık ki? Çevrenizde mutlaka her yaptığınızı eleştiren, herşeye kulp bulan insanlar vardır. Mutlu mesut başladığınız bir günü size zehir etmekte üstlerine yoktur. İş bulursunuz maaşına kulp bulurlar, aşık olursunuz sevgilinize kulp bulurlar, çok severek aldığınız kıyafete, okuduğunuz bir kitaba hemen herşeye takacak bir kulpları vardır. 

Bu insanlardan kimseye fayda gelmez ve genelde yalnız kalmaya mahkumdurlar. Onları nezaketen çekenlere de çok acıyorum. Bu tarz insanları değiştiremezsiniz o yüzden en uygun olanı hayatınızdan en kısa sürede uzaklaştırmanızdır.

Bak Şu Konuşana Bak Şu Çalışana yazımda bu insanları pek güzel anlatmışım:) 

Özgüven oluşturmanın zaman ve çaba gerektirdiğini unutmayın. Sabır ve azim gerektiren aşamalı bir süreçtir. Yaşanmışlıklar da insana artı tecrübe oluyor. Bu ipuçlarını takip ederek ve her gün özgüveninizi geliştirmeye çalışarak, daha özgüvenli ve başarılı bir insan olabilirsiniz.

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

  1. Sağlıklı sınırlar çizebilme cesareti gösterince özgüvende gelişiyor. Net olmak çok önemli yaşamda. Net olduğunda samimiyetsiz insanlar alanından uzaklaşıyor. Sen net ve emin adımla istikrar sağlaman yeterli. Çünkü insanlar değişmez biz değişimi başlatmadıkça💫💙

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. İnsanları frenlemedikçe sınır çizgimizi utanmazca aşabiliyorlar. Zaman çok değerli bunu belirli bir yaştan sonra daha iyi anlıyor insan. Hayatı anlamlı yaşayabilmek için parazitlere mesafe koymak en doğrusu 🤭

      Sil
Daha yeni Daha eski