Ausgekocht (Fazla pişmiş) - Eva Rossman-Kitap Tavsiyesi

 Mutfakta kıskançlık ve cinayet: Bu sefer, araştırmaları Mira Valensky' yi gastronomi eleştirmenleri ve en iyi şefler dünyasına götürüyor.En iyi aşçılar bile zaman zaman aksilikler yaşar. Ünlü lifestyle (yaşam tarzı) gazetecisi Mira Valensky yemek pişirirken düdüklü tenceredeki domatesler  mutfağa bir gümbürtüyle eşit olarak dağılır. İyi yemek yeme eğilimi olan bir yaşam tarzı gazetecisi, temizlik çılgınlığına değil de açlığa kapıldığında, kan kırmızısı kaplı  korku alanını terk etmekten ve geri çekilmekten başka yapacak başka bir şey yoktur. Viyana'nın dışında ödüllü şef Manninger'in işlettiği "elma ağacı", Mira ve hayat arkadaşının akşam yemeklerini yemek için seçtikleri yerdir.


Bununla birlikte, Manninger New York'a taşınmış ve lokali,  Royal Grand'ın eski şefi'i Billy Winter'a kiralamıştır. Ancak lokali kıskançlıkla izleyen ve sadece tuz ve biberi karıştırmakla kalmayıp akla gelmeyecek sabotajlarda bulunan birileri vardır.


Mira polisiye gerilim kokusu alır. Ve elma ağacındaki personel sayısı da şu anda çok zayıf olduğu için, gazetecilik yeteneğine sahip bir mutfak görevlisi olarak kendini işe alır. Ancak kıyma makinesine  domuz ve dana eti yerine insan eli doldurulunca ve restoranın baş garsonunun sırtına aldığı bir darbe ile geçici olarak mesleğini icra etmesi engellendiğinde işin tehlikesi ve ciddiyeti de ortaya çıkar.


Açıkçası, Mira Valensky ve onun çılgın temizlikçisi Vesna için harika bir olaydır bu.


Graz' lı yazar Eva Rossmann, Mira Valensky serisinden beşinci polisiye romanını Folio Verlag ile yayımladı. Ne yazık ki kitabın Türkçe'sini bulamadım. Almanca okuyan okurlarım ancak faydalabilecekler İngilizce'ye çevrildi mi ondan bile emin değilim en azından bulamadım. Akıcı bir kalemi olan Eva Rossmann umarım gelecekte Türkçe'ye de çevrilebilir.


Olay örgüsünün yapısı yavaş ama tutarlı bir şekilde artıyor ve bir ceset için uzun süre beklemek zorunda kalsanız bile mutfak süreçlerinin anlatımları ceza davasının kendisinden çok daha büyüleyici. Hemen arkadaş olduğunuz ve sempati duyduğunuz karakterlerin sevgi dolu çizimi, sonun mantıklı ama özellikle orijinal olmadığı için sizi teselli ediyor.

 Bu Mira Valensky romanında çok daha önemli olan, (mutfak) ile ilgilenen okuyucunun daha ilk sayfadan itibaren kendini mutfakta olup bitenlerin adeta ortasında bulması ve son tahta kaşık durana kadar okumayı bırakamamasıdır.

Bu kitaplar da ilginizi çekebilir:

The Cutting-Hayman James

Pal Sokağı Çocukları

The Summer of Us-Holly Chamberlin4 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

Daha yeni Daha eski