The Cutting - Hayman James


The Cutting (Spoiler içerir!!!)

 Bir hafta önce iz bırakmadan ortadan kaybolan on altı yaşındaki Katie Dubois'in cesedi bir çöplükte bulunur. Dedektif Çavuş Michael McCabe liderliğindeki müfettişler kızı incelerken tüyler ürpertici bir keşifte bulunurlar: kurbanın kalbi son derece hassas bir şekilde çıkarılmıştır. Görünüşe göre bir cerrah veya karşılaştırılabilir tıbbi bilgiye sahip bir profesyonel iş başındaydı, bu yüzden McCabe şehrin önde gelen kardiyoloğu Dr. Philip Spencer ile görüşüp bu konuda daha fazla bilgi almak ister. Ancak zaman çok önemlidir, çünkü küçük Katie'nin cesedinin bulunduğu gün, yirmi sekiz yaşındaki Lucinda Cassidy'nin kayıp olduğu bildirilir. Her iki kadın da genç, güzel ve aktif sporculardır.
McCabe'nin kalplerin başka bir kişiye nakledilmesinde kullanılmak üzere özel olarak aranabileceğine dair şüphesine, Dr. Spencer şiddetle karşı çıkar. Ona göre sadece resmi kanallardan nakil yapılabilir ve herhangi bir şekilde organize bir karaborsa kesinlikle düşünülemez. McCabe, Doktor'un kibirli tavrını rahatsız edici bulur; Katie'nin kalbinin nakli için düşünülmemesi gerektiğine de inanamaz. Araştırması sırasında 2002 yılında öldürülen ve kalbi de alınan Elyse Andersen'in faili meçhul davasına rastladığında, Lucinda Cassidy'nin sadece birkaç günü kaldığı tüm müfettişler için açıktır, çünkü katil her seferinde bir haftalık sürelerde cinayetlerini gerçekleştirmektedir. Ancak şu anda somut bir şüpheli yoktur...


The Cutting ile James Hayman, yaklaşık 500 sayfasına rağmen iki günde kolayca okunabilen bir roman yazmayı başarmış. Yazar, "gerçek zamanlı" olarak, başlangıçta son derece sıkıcı görünen polis tarafından yürütülen ayrıntılı soruşturmaları anlatıyor. Lucinda, Katie'nin cesedinin bulunmasıyla neredeyse aynı anda ortadan kaybolduğundan, hikaye başından itibaren hızlı bir şekilde ilerliyor ve yazar bunu sonuna kadar sürdürmeyi başarıyor. Ana karakter Michael McCabe, onunla kesinlikle arkadaş olabilmeniz için sempatik bir şekilde anlatılıyor. On üç yaşında bir kızı olan bekar bir baba olarak, çoğu zaman her şeyi ancak arkadaşlarının ve ortağı Kyra'nın yardımıyla dengelemeyi başarır. McCabe aslında sakin Portland'da bir polis memuru olarak daha sessiz bir hayat sürmek istiyordu çünkü daha önce NYPD için çalışmış ve burada mükemmel bir tasfiye oranıyla bir tür kült statüsü elde etmişti. En azından, örneğin uzun bir süre sonra bile görgü tanıklarının ifadelerinden kelimesi kelimesine alıntı yapmasını sağlayan fotoğrafik hafızası nedeniyle. McCabe asla unutmaz. Bu nokta biraz abartılı gibi görünse de karakter çizimleri oldukça iyi.


The Cutting'in artı noktaları, eleştirmenlere göre resmi organ nakli ameliyatına ilişkin içgörüler ve başarılı kahraman figürüdür. Ne yazık ki, yazar yeterince şüpheli karakter oluşturamadı, bu nedenle, küçük bir aldatmaca dışında, çözüm usta okuyuculardan biri veya diğeri için erken bir aşamada açık . Ayrıca son yüze yakın sayfada olaylar alt üst oluyor ki bu da önceki anlatım tarzıyla biraz çelişiyor. 

Kütüphanede düzenlenen bitpazarından aldığım The Cutting kitabını ben de severek ve kısa sürede okudum. Yazarın anlatımını oldukça akıcı buldum. Tabii çevirmenlerin de bize kitabı sevdirmedeki payını unutmamak gerekir. 

James Hayman HakkındaAynı adlı televizyon yapımcısıyla karıştırılmaması gereken yazar James Hayman, Brooklyn/New York'ta doğdu ve orada büyüdü. Brown Üniversitesi'nde okuduktan sonra önde gelen bir New York reklam ajansında yaratıcı yönetmen oldu, ancak Portland, Maine'de tam zamanlı yazmaya devam etmek için 2001'de New York'tan ayrıldı. James Hayman, ressam Jeanne OToole ile evli ve halen Portland'da yaşıyor.

Benzer tarzdaki bu kitaplar da ilginizi çekebilir:

Die Blutschule-Sebastian Fitzek

Patricia Cornwell-Kay Scarpetta Serisi

The Thirst-Jo Nesbo

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

  1. Tammm bana göre bir kitap . Bizde yok sanırım bu kitap, umarım yakın zamanda çevirirler.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet sen çok seversin eminim. Yazarın sadece cani diye bir kitabını buldum Türkçe ' ye çevrilmiş olan. Belki çevrilir gelecekte.

      Sil
Daha yeni Daha eski