Böcek Oteli Nedir? Böcek Otelinizi Kendiniz Yapın

 Bir böcek otelinin amacı nedir?
Böcekler kış soğuklarında çok düzenli bahçelerde zar zor barınak bulurlar. Bir böcek oteli ise kışı geçirmelerine yardımcı olabilir ve bunu kendi imkanlarınızla inşa etmek kolaydır. Bahçe atıkları, artık yapraklar veya çalı kesimleri birçok bahçede temizlenir ve genellikle organik atık bidonuna atılır. Yararlı böcekler için yaşam alanları da sonuç olarak kaybolur. Özellikle arıların yok olması dünya için bir felaket olacağından, böcek otelleri arılar ve diğer faydalı böcekler için çok önemlidir.

İyi bir böcek oteli nasıl yapılır?

 Böcek otelleri bahçelerde, parklarda, tarla kenarlarında, balkonlarda veya yol kenarlarında bulunan, içi doğal malzemelerle doldurulmuş küçük veya büyük kutulardır. Biyo çeşitliliği korumak için böceklere yuva bulmaları için yardım edilmelidir.  Bahçe veya balkon için bir böcek oteli az kaynakla inşa edilebilir. Ancak içine bir şey oturması için testere ve zımpara kağıdına uzanmadan önce birkaç noktayı göz önünde bulundurmalısınız.
Böcek oteli mi yoksa yaban arısı oteli mi?

Böcek oteline kim taşınmalı? Küçük ve büyük yuvalama kutularının popülaritesi ile böcek oteli terimi de yerleşmiştir. Başlangıçta, yuvalama alanları öncelikle yabani arılar için tasarlanmıştı. Bal arılarının aksine, yalnız yaşarlar ve yuva yaparlar ve bu nedenle arı kovanları yoktur. Büyük bir kısmı toprağa yuva yapan 500'den fazla yerli yabani arı türü vardır. Ancak ölü odunları ve bitki saplarını yuva yeri olarak kullanmayı seven bazı türler vardır. Bakımlı bahçelerimizde ve peyzajlarımızda, bu yabani arı türleri, çiçeklerin tozlaşmasında ve nihayetinde hasatımızda büyük rol oynamalarına rağmen, yuva yeri bulmakta giderek daha fazla zorluk çekmektedir.


Bir böcek oteli veya yaban arısı oteli onlara yuva yapacakları bir yer sunmalıdır. Tabii ki, daha az ölü odun nedeniyle yuvalama yerleri ve barınakları olmayan bahçede diğer böcekleri ve faydalı böcekleri de teşvik edebilirsiniz. Bugün size nasıl bir yaban arısı oteli inşa edeceğinizi gösteriyoruz. 
Böcek oteli yaparken buna dikkat etmelisiniz

Bir böcek oteli, yabani arılar için mümkün olduğu kadar doğaya yakın yuvalama fırsatları yaratmalıdır. Doğada ihtiyacınız olan birçok şeyi de toplayabilirsiniz. Böcek otelinizin de dolu olması ve arıların kendilerine zarar vermemesi için birkaç şey önemlidir:


Böcek oteli için kullandığınız ahşabın boya, solvent ve ahşap koruyucu içermemesi, yani işlenmemiş olması gerekir.

İnşaat için iyi terbiye edilmiş ahşap kullanmalısınız.

Kullandığınız diğer tüm malzemeler de tamamen kuru olmalıdır.

Yumuşak ağaç kullanmayın, kolayca yırtılır ve suyu emer. Bir böcek oteli inşa etmek için meyve ağaçlarından, meşe veya dişbudak ağacından elde edilen odun uygundur.

Ahşabı daima 90 derecelik bir açıyla ve kabuk tarafından uzunlamasına delin. Yabani arıların kendilerine zarar vermemesi için tüm delikleri zımparalayın.

Mümkün olduğu kadar çok farklı yabani arıya yuva yapacak bir yer sağlamak için 3-9 mm aralığında delikler açın.

Bambu veya kamış sapları gibi boruları da eğeleyin ki yabani arılar kanatlarını incitmesin.

Böcek otelindeki  boşlukları doldurun.Paletlerden bir böcek oteli inşa edin

Ve şimdi gelelim arı oteline. Bizim durumumuzda, çeşitli yuvalama seçeneklerine sahip bir böcek oteli inşa etmek için bir mobilya paleti kullanacağız. Böcek otel, ister bahçenizde ister balkonunuzda birlikte veya farklı yerlere yerleştirebileceğiniz üç bölümden oluşmaktadır.

Paleti testereyle kesin

01 Böcek oteli paletin 3 adet taban kısmından oluşmaktadır. Yabani arılar içlerinde rahat etsinler diye onları dolduruyoruz. Bunu yapmak için, testereyle paletin enine çubuklarını kesin. Arta kalanları daha sonra arkasını örtmek için kullanın.

Şekil verme

02 Tahtaları bir marangoz çekici (kafes çekici) ile kaldırın veya hafifçe vurun. 2 uzun çıta ve 6 kısa parça elde edersiniz. Ortaya çıkan elemanı altı kısa parça ile örtün. İki uzun çıtayı iki dış elemanın arkasına çivilemek için mevcut çivileri kullanın.

Yabani arılar için yuvalama yerleri

03 Arılar için sert ağaçtan, örneğin kayın ağacından bloklar oluşturun. Yabani arılar 3 ila 9 mm çapındaki tüplerde yuva yaparlar. Bunu yapmak için, bloklarda büyüme yönüne karşı en az 1 cm mesafe ile farklı boyutlarda delikler açın. Ahşabı mümkün olduğu kadar derin delin. Ancak arkadan delikler kapatılmalıdırlar. Arıların kanatlarını incitmemeleri için deliklerin içte ve girişte düzgün olması önemlidir. Bu nedenle, matkap deliği kenarlarını zımparalayın, tahta ununu, tüm talaşları ve kıymıkları temizleyin.Bu konular da ilginizi çekebilir:

Karışık Mahsuller İçin 10 Bitki Kombinasyonu

Orkideleriniz Kahve Telvesi İle Beslensin

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Daha önce duymamıştım. Ekolojik denge açısından çok güzel bir düşünce. Emeğine sağlık Deryacığım 🤗🤚

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böcek otelleri gerçekten faydalı böcekleri koruyarak dengeye katkıda bulunuyor. Biz evimize taşındığımızda bahçe boş ve bakımsızdı, iki yanımızdaki evler de boştu. İlk birkaç yıl etrafta neredeyse hiç arı gırmedik. Çiçeklerimiz büyüyüp açtıkça çoğaldılar şimdi bir sürü var. Demek ki tek birbahçe bile fayda sağlayabiliyor 😊

   Sil
 2. Çocukken kuzenimle karıncalara tatil köyü yapmak isterdik hep, yazıyı görünce aklıma o günler geldi :) Değişik ve ilginç bir fikirmiş, paylaşım için çok teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim ☺️. Karıncalara güllere yaprak bitleri taşıdıklarï için kızsam da hepsinin doğada bir rolü var 😊

   Sil
 3. İlk yurt dışına çıktığımda Toulous'un bir parkında görmüştüm bunu, çok hoşuma gitmişti :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok şirin modeller var. Bizim pek ihtiyacımız olmuyor bahçede saklanıyorlar bir yerlerde ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski