Karışık Mahsuller İçin En İyi 10 Bitki KombinasyonuKarışık kültürler, olumlu etkileri nedeniyle giderek daha popüler hale geliyor. Az yer kaplamaları nedeni ile de tercih ediliyor. Hangi bitki kombinasyonlarının bunun için en uygun olduğunu bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Düzenli sıralar ve kesin olarak ayrılmış yataklar, sebze bahçelerine uzun süre hakim oldu. Bununla birlikte, giderek daha fazla bahçıvan bahçelerini  karma bir kültüre dönüştürüyor: kendi yataklarında kesin olarak ayrılmak yerine, farklı bitkiler yan yana veya bir yatakta karıştırılıyor. Ancak kaos gibi görünse de bu uygulamada bilinçli bir sistem var - farklı bitkileri birleştirerek çeşitli olumlu etkilerden yararlanabilirsiniz. Bazı bitkiler birbirlerini zararlılardan korur, büyümede birbirini destekler veya yatakta toprak aktivitesini arttırır. Hangi bitkilerin özellikle karma bir kültür için uygun olduğunu yazımda detaylı olarak anlattım.

Bitkilerini sadece sıradan değil, aynı zamanda bazen karmakarışık bir şekilde ekenler, sayısız olumlu etkiden yararlanabilirler. Ancak bunu en iyi şekilde kullanabilmek için karma bir kültürde hangi bitki kombinasyonlarının birbirini en iyi şekilde tamamladığının bilinmesi gerekir.

Salatalık, dereotu ve hodan otu
Salatalık (Cucumis sativus) sebze tarlasında mutlak bir klasiktir ve birçok bahçede vazgeçilmezdir. Ancak, iyi bir salatalık hasadı umuyorsanız, bitkiyi kesinlikle dereotu (Anethum graveolens) ve hodan (Borago officinalis) ile birlikte yetiştirmelisiniz. Dereotu sadece mutfakta salatalıklarla iyi gitmez, aynı zamanda çimlenmelerini de destekler. Buna karşılık, olgun salatalık bitkileri, dereotu için büyümesini teşvik eden gölge sağlar. Öte yandan, hodan, çok sayıda tozlayıcıyı çeken özellikle arı dostu bir bitkidir - salatalık da bundan yararlanır.

Fasülye ve geyik otu
Fasülye (Phaseolus vulgaris) ve geyik otu (Satureja hortensis) tencere ve kapak gibi birbirine aittir. Çünkü iki bitki sadece tabakta mükemmel bir kombinasyon değil, yatakta da birbirlerinden faydalanabilirler. Geyik otu, siyah fasulye yaprak biti için bir kabustur, bu yüzden fasulyeyi istiladan çok iyi korur. Ek olarak, geyik otu kokuları fasulyelerin büyümesini teşvik eder ve komşu bitkinin daha yoğun bir aroma geliştirmesine yardımcı olur.

Marul ve bezelye
Oldukça küçük bir bahçeniz varsa ve her santimetresini kullanmak istiyorsanız, marul (Lactuca sativa) ile birlikte şekerli bezelye (Pisum sativum var. saccharatum) veya buruşuk bezelye (Pisum sativum) dikmelisiniz. Arkasındaki fikir basit olduğu kadar dahice: marul bitkileri ekim sırasında zaten bezelye sıraları arasına ekilir. Marul, bezelyeden çok daha hızlı hasat için hazır olduğundan,  bitkiler arasında rekabet yoktur - marul bu noktada çoktan hasat edilmiştir. Bu basit bitki kombinasyonu ile yataklar kolayca iki kez kullanılabilir.

Sarımsak ve çilek

Sarımsak (Allium sativum) ve çilek (Fragaria) muhtemelen mutfakta rüya gibi bir kombinasyon değil ama yatakta iyi prova edilmiş bir ekip. Sarımsak, bakterisit ve mantar öldürücü etkisi ile her şeyden önce etkileyicidir - çilekleri bitki hastalıklarından ve mantar istilasından güvenilir bir şekilde korur. Ayrıca güçlü sarımsak kokusu, doymak bilmez salyangozları uzak tutar.

Havuç ve soğan

Havuç (Daucus carota subsp. sativus) ve soğan yatakta birbirini mükemmel şekilde tamamlar ve bu nedenle sebze yatağında en iyi bilinen bitki kombinasyonlarından biridir. Soğan bitkilerinin baharatlı aroması, havuç yetiştirirken sorunlara neden olan can sıkıcı havuç sineğini korkutur. Buna karşılık havuçlar, pırasalara (Allium ampeloprasum subsp. ampeloprasum) ve soğanlara (Allium cepa) saldırmayı seven soğan sineğini uzaklaştırır. Pırasa ile havuç kombinasyonu özellikle iyidir - bunlar yaklaşık olarak aynı yere ve bakım gereksinimlerine sahiptir ve bu nedenle bir yatağa harika bir şekilde uyar.


Kadife çiçeği ve patatesler
Patates (Solanum tuberosum) yetiştiren herkesin özellikle bir düşmanı vardır: Yuvarlak kurtlar veya nematodlar olarak da bilinen zararlı nematod türleri bitkinin büyümesini bozar ve hatta tüm hasadı bozabilir. Kadife çiçeği (tagetes) yardımcı olabilir: Bu, nematodları çeken maddeleri kökleri aracılığıyla salgılar. Bununla birlikte, sinir bozucu kıl kurtları tuzağa düşer ve güzel yaz çiçeğini emerlerse, zararlıları öldüren oldukça etkili bir toksini emerler. Ancak güzel çiçekleri ile kadife çiçeği faydalı böcekleri kendine çeker, böylece komşu bitkilerin de tozlaşması sağlanır. Kadife çiçeğinin etkisinden sadece patates değil, lahana, domates ve çilek de yararlanır. Bu arada biyolojik haşere kontrolünde kullanılan faydalı nematodlar da var.

Latin çiçeği ve  kabakgillerKabak (Cucurbita pepo var. giromontiina), salatalık (Cucumis sativus) ve balkabağı (Cucurbita pepo) sadece bir bitki cinsine ait değildir, aynı zamanda ortak bir sorunu vardır: sadece çok sığ kökleri vardır ve bu nedenle  özellikle hassastırlar.  Ne yazık ki, toprak işlenemeden, yabani otlar hızla yayılır - Latin çiçeği ile bunu engelleyebilirsiniz. Bu, yabani otları güvenilir bir şekilde bastırır ve toprağı kökleriyle gevşetir. Buna ek olarak, nasturtium-latin çiçeği bitki ortaklarının zararlılar tarafından yenmemesini sağlar, çünkü birçok böcek rengarenk çiçeğe yerleşmeyi sever. İçeriden bir ipucu: Nasturtium'un yenilebilir çiçekleri, doyurucu ve baharatlı bir tada sahiptir ve ızgara kabak çiçekleri ile birlikte ot yağı olarak özellikle iyidir.


Pazı ve kadife çiçeğiPazı (Beta vulgaris subsp. vulgaris) ve kadife çiçeği (Caendula officinalis) yatakta ideal bir ikili. Kadife çiçeğinin rengarenk çiçekleri ve pazıların renkli sapları ilgi çekici bir görünüm elde etmekle kalmaz, iki bitki de birbirini olumlu yönde etkiler. Kadife çiçeği, uzun kökleriyle toprağı gevşetir, toprak yapısını iyileştirir ve aynı zamanda can sıkıcı salyangozları uzaklaştırır. Pazı, toprağı gölgeleyerek ve böylece toprakta yeterli nemi sağlayarak size teşekkür eder, bu da kadife çiçeğinin çimlenmesini hızlandırır.

Kereviz ve lahanaKereviz (Apium graveolens), karma ekimde gerçek bir çok yönlüdür ve hemen hemen tüm lahana türleri ile ekilebilir. Avantajları açıktır: Kereviz aromatik kokusu, can sıkıcı lahana sinekleri ve lahana yaprak bitleri için bir kabustur, böylece yatakların haşerelerden arındırılmış olmasını sağlar. Ancak lahana, kereviz pasını önleyici etkisi olduğu için kerevizi de korur. Kereviz ve alabaş (Brassica oleracea var. gongylodes) kombinasyonunun özellikle başarılı olduğu kanıtlanmıştır, çünkü her iki bitki de toprak sürekli nemli tutulduğunda en iyi şekilde gelişir. Ancak karnabahar (Brassica oleracea var. botrytis), Brüksel lahanası (Brassica oleracea var. gemmifera) veya beyaz lahana (Brassica oleracea var. capitata) kereviz aromasından da yararlanır.


Domates ve fesleğenDomates (Solanum lycopersicum) ve fesleğen (Ocimum basilicum) kombinasyonu sadece tabakta rakipsiz olmakla kalmaz, her iki bitki de yatakta birbirinden faydalanabilir. Baharatlı fesleğenin kök salgıları, domateslerin topraktaki besinleri daha iyi emmesini ve böylece daha iyi büyümesini sağlar. Fesleğen ayrıca korkunç külleme ve beyaz sineğe karşı da yardımcı olur. Diğer bir olumlu yan etkisi ise fesleğenin yanında yetişen domateslerin daha yoğun bir aroma geliştirmesidir. Ancak fesleğenin domates yatağındaki yeri nedeniyle avantajları da vardır: genellikle daha fazla yaprak kütlesi geliştirir ve kök çürüklüğü daha az görülür.


İpucu: Bitkilerin doğru kombinasyonuna ek olarak, başarılı ekim için bitkilerin büyüdüğü alt tabaka da önemlidir. Sebze bitkileriniz için kaliteli bir organik toprak kullanın.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Zeytin Ağacı Yetiştirilmesi, Bakımı ve Tarihteki Anlamı

Woodland Bahçesi Oluşturmak İçin Fikirler

Orkideleriniz Kahve Telvesi İle Beslensin


12 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Bilgilendirme için teşekkürler 👍

  YanıtlaSil
 2. iştahım açıldııı, bahçenden herhalde bu uygulamalar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deepcim bu yaz pek bir şey dikmedim yaz aşırı sıcak ve kuraktı. Sadece nane, fesleğen, maydanozum vardı ☺️

   Sil
 3. Kadife çiçeklerinden bu yıl 10 kök aldım. Diğer bitkilerin arasına ekip karma yaptım ama bilinçsizce oldu benimkisi. Yazını okuyunca sarımsağı da önümüzdeki artık ne dikersem aralarına serpiştireceğim. :) Unutmadan bir de lavanta aldım. Çoğaltabilirsem bitki kombinasyonuma onu da eklerim :) Çok teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sarımsağın faydasını gördüm sanki ben bu yaz fazla zararlı olmadı sebze bahçemde:)

   Sil
 4. Bu konuyu yakın zamanda Buğday'ın paylaşımıyla okumuştum sanırım. Çok önemli bir konu. Daha bilinçli tarım için gerekli üstelik. Sağol

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok ele alınıyor artık karışık tarım özellikle küçük bahçeler için faydalı oluyor.

   Sil
 5. I really appreciate your post even if I don't have a garden. I grow aromatic herbs in post on my kitchen window and some peppers and other aromatic herbs on my balcony. I can tell you that sage and tyme grew together in the same vase very well. I thank you for this post because for the next year I would like to grow cherry tomatoes but since I need a big pot, I was thinking to grow something else together. Do you think basil can do?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yes I believe that basil is a very good choice with a tomato combination ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski