Tayland'ı Gezelim Mi? Tayland Gezi Rehberi-Tayland' da Nerelere Gidilir?Yeni bir dünyayı gezelim  yazısından merhaba. Bu yıl biz uzun bir tatil yapmamaya karar verdik. Kısa ve günlük gezilerle yazı geçiriyoruz. Dünyadaki karışıklıklardan sonra biraz adımlarımızı dikkatli atmakta fayda var diye düşünüyoruz. Ama yine de gezmek ve dünyayı tanımak güzeldir değil mi? 
Bugün sevilen bir tatil ülkesi olan Tayland hakkında yazmak istedim. Gelin hep birlikte Tayland'ı gezelim:)

Tayland Hakkında 

Tayland, dünyanın 51. Büyük ülkesi olarak yer alır. Tayca’nın resmi dil olarak konuşulduğu ülkede başkent Bangkok’tur. Tayland Hakkında bilinmesi gereken pek çok bilgi bulunur. Ülkenin büyük bir bölümü Budizm’e inanır. Tayland, binlerce yıldır insan yerleşimlerine sahne olan bir bölgede yer alır. Tayland gezilecek yerler ülkenin 6 coğrafi bölgeye ayrılması nedeni ile birbirinden farklıdır. Kuzey, Kuzeydoğu, Güney, Batı, Orta ve Doğu Tayland olarak ülke 6 coğrafi bölgeden oluşur.Tayland'a Ne Zaman Gidilmeli? 

Tropik bir iklime sahip olan Tayland kasım ve şubat aylarında serin olmasıyla dikkat çeker. Bu aylarda nem oranının yüksekliği fazla olmadığı gibi yağışlar açısından da az yağış görülür. Tayland’ı ziyaret edecek olanlar mevsimsel özellikleri ve ayların durumlarını dikkate aldıklarında daha rahat bir gezi planlaması yapabilir. 

Mart ayının yanı sıra Nisan ayı da sıcak geçer. Yüksek sıcaklıkların görüldüğü bu aylarda nem oranı da fazladır. Bu nedenle seyahat planlaması yapanların mevsimsel koşulları dikkate alması önerilir. Muson yağmurları ise Mayıs ve Ekim aylarında görülür. Bu sebeple Mayıs Ekim arasındaki dönem yağışlı sezondur.

Yani muson yağmurlarına yakalanmadan rahat rahat gezelim diyorsanız, Kasım-Mart arası Tayland'a gitmek en uygunu. 

Tayland Gezilecek Yerler

 

Turizm açısından Tayland dünya genelinde popüler bir lokasyondur. Dünyanın turistik ülkelerinden biri olması nedeni ile her yıl çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapar. Tayland Gezilecek Yerler bakımından da oldukça zengindir. 

Özellikle başkent Bangkok tarihi yapıları ile gelen ziyaretçilerin ilgisini çeker. Bölgede Antik Çağ’dan kalma oldukça görkemli eserlerle karşılaşılabilir. Tapınakların yanı sıra heykellerin de olması burada tarihi gezi planlaması yapanlar için geniş bir kaynak yaratır. 

Tayland’da ayrıca adalar ve plajlar da turizm açısından zengin bir çeşitlilik sunar. Phuket adası Tayland’ın en büyük turistik adası olarak öne çıkar. Tayland dalış turizmi açısından da turistlere çeşitli alternatifler sunar. Similan adaları dalış turizmi için oldukça önemlidir. 

Tayland kültürü üzerinde genellikle Çin, Hindistan, Kamboçya, Myanmar ve Güneydoğu Asya ülkelerinin etkisi yoğun olarak hissedilir. Ülkenin mutfak kültürü açısından da zengin bir çeşitliliğe sahip olduğu görülür.

 

Tayland mutfağı da Hint, Güneydoğu Asya ve Çin mutfaklarının bir karışımıdır. Dünya genelinde Tayland mutfağı beğenilir. Tayland mutfağının en önemli özelliklerinden biri güçlü aromatik unsurlar içermesidir. Bunun yanı sıra Hindistan cevizi ile baharatlar yemeklerde yoğun olarak kullanılır. 

Tayland dünya genelinde birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapan ülkelerden biridir. Türkiye’den seyahat etmeyi planlayanların ise ülkede 30 gün boyunca vize almadan kalabilmesi mümkündür. Birçok ziyaret noktası olan Tayland’a gelenlerin yapabilecekleri etkinlik türleri de oldukça çeşitlidir. 

Bangkok Kraliyet Sarayı 

Bu saray günümüzde müze olarak kullanılır. Kraliyet ailesi tarafından 150 yıl süreyle konut olarak kullanılan sarayın gezilebilmesi için yaklaşık 3 saatlik bir sürenin ayrılması gerekir. Oldukça görkemli bir saray olması nedeni ile gelen ziyaretçilerin ilgisini çeken yerlerden biri de bu saraydır.

 

Big Buddha Temple Anıtı

 

Phuket adasında yer alan anıt 45m yüksekliğe sahiptir. Saat 8.00 ile 9.30 aralığında ziyaret edilebilen bu anıt heykel Budizm’in tanıtılması için yapılmıştır.

 

Walking Street 

Tayland’a gelenlerin gece hayatını merak etmeleri durumunda bu caddeyi ziyaret etmesi gerekir. Pattaya’da bulunan caddede birbirinden farklı özelliklere sahip eğlence mekânı ile karşılaşmak mümkündür.

 

Chiang Mai 

Kültür tatili planlaması yapanların bu kenti ziyaret etmesi gerekir. Kentte yaşayan halkın yaşam biçimlerinin yanı sıra tarihi ve kültürel dokusu gelen ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekebilecek özelliklere sahiptir.

 

Koh Chang Adası 

Bu ada aynı zamanda fil adası olarak da tanınır. Dalış turizmi açısından ada tercih edilirken aynı zamanda da filler üzerinde yolculuk etme şansını da ziyaretçilere sunar.

 

Ayutthaya 

UNESCO tarafından dünya mirası olarak kabul edilen yerleşim yeri 14. YY’da kutsal kentlerden biridir. Kent Burmalılar tarafından yağmalanmış olmasına rağmen tarihi ve kültürel açıdan oldukça değerlidir.

 

Similan Adaları 

Bu bölgede 9 ada bulunur ve su altı yaşamı bakımından oldukça zengindir. Bunların dışında da Tayland’da gezilip görülebilecek pek çok yer bulunur. Bazıları ise aşağıdaki şeklide sıralanabilir:

 

l Wat Arun Tapınağı

l Yüzen Market

l Tiger Temple Cave

l Koh Phi Phi

l Krabi Kasabası

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Tayland'da Yüzen Çarşı

Mu Chang Chai-Kuzey Vietnamda Pirinç Cenneti

Alaska'da Tatil Yapmak İçin 6 Muhteşem Sebep

Amsterdam Gezi Rehberi

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. harika bir tanıtım yazısı olmuş emeğinize sağlık sevgiler belki birgün ve inşallah görmek gezmek nasip olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler beğenmenize sevindim ☺️

   Sil
 2. Kesinlikle görülesi ülkelerden biri. Bu zamandan sonra mümkün olur mu bilmem. Bu yıl biz de tatili askıya aldık. Deniz şimdiden üniversite hazırlığına başladı. Onsuz gezmek de ne bilemiyim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklu aileler için büyük bütçeli tatiller hayal oldu. Borçla krediyle tatile gitmek de bize göre değil.

   Sil
 3. çok ucuzmuş burda gezmek yaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Avrupa ülkelerinden daha ucuzdur sanırım ☺️

   Sil
 4. Birkaç arkadaşım turla Tayland'a gitti. Benim de ilgimi çekiyor. Umarım ben de bir gün gidebilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Turla gezmeyi çok sevmesem de bilinmeyen ülkelerde daha güvenli olabilir.

   Sil
 5. En merak ettiğim ülkelerden. Umarım bir gün gezip görme fırsatım da olur. Sadece fotoğrafları bile insanın içini açıyor. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de fotoğrafları çok seviyorum ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski