Alaska’da Tatil Yapmak İçin 6 Muhteşem Sebep

 


Alaska’da Tatil Yapmak İçin Muhteşem Sebepler

Alaska doğası, insanları ve yaşamıyla çok başka bir yer. 1867′de Abraham Lincoln döneminin ABD dış işleri bakanı olan William Seward tarafından 7 milyon 200 bin dolara Ruslardan satın alınmış Alaska. Amerikan halkı buzlarla kaplı bir yere bu denli para vermenin ahmaklık olduğunu söyleyip, Alaska’ ya “Ahmak Seward’ ın Buz Kutusu” dediler.

Bu benzetmeden bir kaç yıl içinde evlerini, işlerini bırakan Amerikalılar kazma, kürek alarak Alaska’ ya altın bulup zengin olma hayaliyle giderken Seward’ a teşekkür etmişler midir bilinmez ama en azından ABD hükümeti Alaska’yı stratejik olarak satın alıp, Ruslar’ ı uzaklaştırmış ve Amerika kıtasında olası bir Rus üssünü engellemiş.

ALASKA’ YA GİTMENİZ İÇİN 6 MUHTEŞEM SEBEP

1. DOĞASEVERLERİN MUTLAKA GÖRMESİ GEREKEN YERLERDEN BİRİ

Doğa çeşitliliği, mavi ışıltısıyla buzlar, beyaz başlı kartallar, kahverengi ve siyah ayılar, kral somonları ve özellikle yaz aylarında uçsuz bucaksız yemyeşil bitki örtüsü. Karavan ile gezmenin popüler olduğu Alaska’ da sizlere ilk kucak açan zirvesinde sisler, bulutlar dolaşan, “Mc Kinley Dağı” olacaktır. 6 bin 193 metre yükseklik ile kuzey Amerika’nın en yüksek dağını da böylece görmüş olursunuz.

alaskanin-dogasi


2. ULAŞILMASI ZOR BAŞKENT; JUNEAU

Alaska’ ya kışı sevmiyorsanız yaz aylarında gidin, ülkemizdeki bahar ayları sıcaklığında geçiyor hem de doğanın tüm güzelliklerini görmüş olursunuz. Alaska, 1906′ da Juneau Kentini eyaletin başkenti ilan etmiş. 34 bin nüfusun olduğu kent 8 bin kilometrekarelik bir alana yayılıyor. İşin garibi burada yaşayanlar eğer seyahat etmek isterse önce diğer şehirlere gitmek için uçak ya da feribot kullanmak zorunda. Mutlaka görülmesi gereken kentin manzarası çok güzel, yeşiller içinde sarmalanmış, modern binalar, teleferiği ile tepeye çıkıldığında manzaranın keyfine doyum olmuyor.

3. MEŞHUR ALTIN BUZUL

Gastineau Kanalı’ nın oluşturduğu koya “Gold Creek” yani Altın Körfez deniyor. Koyun bu ismi almada bir hikayesi var; 1880 yılında herkesin altın peşinde koştuğu zamanlarda, iki maceraperest, Joe Juneau ve Richard Harris kimsenin bakmadığı bu ırmağın dibine bakmayı akıl etmişler ve altını bulmuşlar. Altının akıntıyla gelip biriktiği bu yerden avuç avuç altın toplarlarken, millet dağlarda kazma, kürek ile dolaşıyormuş. Juneau Şehri’ nin tüm maden ocaklarından o dönemlerde 158 milyon dolarlık altın çıkartılmış, 1944 yılında madencilik tamamı ile biterken halk ormancılık ve balıkçılığa yönelmiş. Birçok Amerikan filmine altın çıkarma hikayeleri konu olmuş, oldukça ilginç yıllar. Juneau Şehri, gezginlerin sen sevdiği 10 kent arasında bu yüzden bu ilginç şehir mutlaka görülmeli.4. ALASKA’DA NEHİR TUTKUSU

Bu bölgede sık karşılaşılan Amerika’nın simgesi beyaz başlı kartallar, nehre pike yaparak somon balıklarını avlıyorlar. Tabi onları avlamak sadece kartalların tutkusu değil. Halk her yıl en büyük somon balığını avlamak için yarışmalar düzenliyor. Özellikle 10-20 kilo arasında ağırlıktaki dişi somonlar yumurtlama döneminden sonra ölürler. Kral Somon Balığı ise 40 kilogram civarındadır ve avlanması zahmetlidir. Halk arasında Kral Somon avlamak büyük bir başarıdır.

5. GELENEKSEL KIZAK YARIŞLARI

Kesinlikle izlenmesi gereken bir görüntü olan köpeklerin çektiği kızak yarışları, 40 yıldan daha fazla sürede yapılan bir geleneğe dönüşmüş. Yarış parkuru çok uzun yaklaşık 1678 kilometre, eskiden altın arayıcılarının buldukları altını şehre ulaştırmak için kullandıkları yolda yapılan yarış ilk olarak, 1973′ te 20′ şer köpeğin çektiği kızakların yarış mücadelesiyle başlamış. 1995 yılında Doug Swingley, bu zorlu yolu tam 9 gün 5 saat 42 dakika 19 saniyede tamamlayarak yarışma tarihinin rekorunu kırmış.6. ALASKA’ NIN YERLİ HALKLARI

Ketchikan’ da çok fazla yerli halk bulunuyor. Tlingit, Tsimshian, Haida gibi pek çok kabile buraya yerleşmiş. Bu yüzden çoğu yerde karşınıza ilginç totemler çıkıyor. Önceden tahta platformlar ve yollar üzerinde yerleşim sağlanan Ketchikan’da yıllar içinde sokak sayıları artmış ve kent olarak ilan edilmiş. Yerli halk geçimini somon balığı avlayarak sağlıyor, 1970 yılından itibaren aşırı avlanma yüzünden somon balığı sayısında azalma olmuş bu yüzden yöredeki konserve fabrikalarında kapatılmalar başlamış.

Bana kalsa sadece tatil için değil, bu muhteşem doğası olan yerde yaşamak da isterim. Çok soğuk olacağını tahmin ediyorum tabii ama herhalde ona bile alışılabilir:) Peki sizler orada yaşamak ister miydiniz?

Diğer gezi yazılarını da okumak istemez misiniz:)

Salzburg Kapuzinerberg ve Stefan Zweig Weg

Legoland Almanya Günzburg 2021 Gezimiz

Tayland'da Yüzen Çarşı Turu

12 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Alaska'nın doğası çok güzelmiş. Oraların hep karlı olduğunu düşünürdüm. Yaz mevsiminde gitmeli oralara :) Ruslar parasız mi kalmışta satmış Alaska'yı? Gelecegi göremeyip büyük bir kozu kaybetmişler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten ben de yazıyı yazarken şaşırdım satmalarına. Çok merak ettiğim yerlerden biri:)

   Sil
 2. Ben dünyayı gezmeyi çok istiyorum. Alaska'da neden olmasın:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Farklı bir gezi olabilir gerçekten de:)

   Sil
 3. Dear Derya, do you want to go to Alaska?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I would like to travel to Alaska in future:)

   Sil
 4. Görmeyi çok isterim. Çok güzel tanıtmışsın Deryacığııımmm. Emeğine yüreğine sağlık 😍🤚

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler canım çok merak ettiğim yerlerden biri:)

   Sil
 5. seneler önce çok uyguna tur bulmuştum da kimse gelmek istemedi benimle keşke gitseydim diyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke gitseymişsin. Ben de 10 yıllık vize almıştım ama gitmeyince yandı tabii :)

   Sil
 6. Çok merak ediyorum Alaska'yı

  YanıtlaSil
 7. Valla çok isterdim ama hayal tabii. Benim gibi ay sonunu zar zor getirenler için yani hayal. Çok sıcağı sevmiyorum zaten. Kim bilir ne güzel olur gezmesi.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski