Working Moms - Dizi Tavsiyesi

 

Görsel: IMDb

Workin' Moms, küçük çocukları olan ve aynı zamanda bir anne-çocuk grubuna birlikte katılan Kate (Catherine Reitman), Anne (Dani Kind) ve Frankie (Juno Rinaldi) adında üç arkadaştır. Anne bebek grubunda kadınlar düzenli olarak fikir alışverişinde bulunup birbirlerine yardımcı olmaya çalışır. 

Mükemmel çalışan anneler olmak isteseler de bir veya birkaç küçük çocuk ve aile yaşamı ile bu hayallerini tam olarak gerçekleştirmeleri zordur. Ancak ne pahasına olursa olsun, iş yaşamlarından vazgeçmeye de niyetleri yoktur. 

Hal böyle olunca, kimi zaman trajikomik kimi zaman da dramatik olayların içinde bulurlar kendilerini. Netflix'in 6 sezonluk dizisi Working Moms'ta eminim birçok çalışan anne kendi yaşamından kesitler bulacaktır. Hem keyifle izlenebilecek hem de yaşam ve seçenekler hakkında düşündürecek bir dizi. 

Yıllar önce çok severek izlediğim bir dizi vardı: "Desperate Housewives". Bu Amerikan yapımı, Wisteria Lane'in kurgusal banliyösünden, çoğu zengin kocaları olan ve kendileri çalışmayan, ancak ev ve çocuklara bakan dört beyaz kadına odaklanıyordu. Biraz gerilim, dedikodu ve drama ile keyifle izlenen bir konseptti. 

Aradan yıllar geçti ve dünyada kadınlar zor da olsa hakettikleri yerleri daha fazla talep etme mücadelesine gidrdiler. Canı sıkılan ev kadınlarının yerine Kanada dizisi Workin' Moms günümüz kadınını daha çok temsil ediyor. Burada da ağırlıklı olarak büyük evlerdeki beyaz kadınlara odaklanılıyor - ancak bu kez mahalledeki dedikodu ve dedikodularla değil, iş ve ailenin uyumluluğuyla ilgileniyorlar. Bu bazı yerlerde abartılıyor ama yine de son derece eğlenceli ve izlenmeye değer.
Catherine Reitman, dizinin annesi

Çalışan Anneler fikri Catherine Reitman' dan geldi. Kendisi de bir anne ve eş, böylece deneyiminin bir kısmını diziye taşıyor. Bir aktris olarak, bir anne ve başarılı bir halkla ilişkiler kadını olarak günlük hayatını düzene sokmaya çalışan baş kahraman Kate rolünü de canlandırıyor. Cinsiyetçi erkek meslektaşlarınız ve her zaman çocuğunuzla birlikte olamadığınız için kendi suçluluk duygularınız varken yaşam o kadar da kolay değil.


Ancak "Çalışan Anne" rolüyle mücadele eden sadece Kate değil, üç arkadaşı Anne (Dani Kind), Frankie (Juno Rinaldi) ve Jenny (Jessalyn Wanlim) her zaman yeni zorluklarla karşı karşıyadır.


Örneğin Anne, serbest meslek sahibi bir psikiyatr ve ikinci çocuğunun doğumundan sadece birkaç ay sonra tekrar hamile kalıe. Gerçekten üçüncü bir çocuk istiyor mu? Kürtaj ahlaki açıdan meşru mudur? Bu soru, özellikle dizinin başında onu harekete geçiriyor. Daha sonraki sezonlarda, ergenlik döneminde biraz kontrolden çıkan en büyük kızı Alice ile sorunlarını da izliyoruz.


Frankie çılgın bir emlakçı ve  bir kadınla birlikte yaşıyor. İkisi bir çocuk sahibi olmak isteyince Frankie bu görevi üstleniyor. Doğumdan birkaç ay sonra, Frankie depresyona giriyor ve hem ilişkisini hem de işini etkileyen gerçeklerden kaçmaya başlıyor.


Eleştiriler

Bu farklı kahramanlar ve bakış açıları nedeniyle "Workin' Moms" çok eğlenceli bir dizi. Ancak özellikle  ABD'de dizi, yeterince çeşitli olmadığı ve özellikle ayrıcalıklı beyaz kadınlara odaklandığı için sert eleştirilere maruz kaldı. Evet, kadınların hepsi üniversite mezunu ve iyi mesleklere sahipler. Ama örneğin anne bebek grubundaki Jenny Asyalı-Amerikalı ve hem Frankie'nin partneri hem de diziye daha sonra katılan Solane Siyah kadınlar.

 Bir dizinin görevi gerçekten her zaman toplumun tüm olası yönlerini göstermek mi ? Sonuçta bir şekilde izleyiciye ulaşıp mesajını vermek zorunda. Yine çok severek izlediğim Maid dizisinde de çok yoksul olan bir kahramanın yaşamını izlemiştik. Yani ben izleyici olarak bir dizinin hayatı birebir kapsamasını beklemiyorum. Hatta illa mesaj vermek zorunda da değil.

Ayrıca "Workin' Moms" toplumun her kesitinden kadınları ilgilendiren geniş bir konu yelpazesi sunuyor. Bunlar arasında kürtaj, düşük, ilişkilerin başarısızlığı, ebeveynliğe yönelik aşırı talepler, sperm bağışı, depresyon ve kariyer ile çocuk arasındaki denge sayılabilir.

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. günaydın. :)
  Çok severek, yer yer gülerek izlediğim dizilerden birisi. Evet bazı yerleri biraz abartı bulsam da orada ki arkadaşlıkları, aslında kimse mükemmel değil mesajı hoşuma gidiyor.
  İyi haftalar, selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de o mükemmel olmamayı çok sevmiştim 😊. Sevgiler

   Sil
 2. İzleyeceğim bu diziyi ben de :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tavsiye ederim canım umarım beğenirsin 😊

   Sil
 3. Ne çok sezonu varmış, hiç de duymamıştım diziyi. Eğlenceli duruyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oldukça uzun evet ama reklamsız izleyince çabuk bitiyor 😊

   Sil
 4. Her filmde dizide siyahi , gay gibi unsurlar olmalı matematiği beni sıkıyor. Bazen gençlerden bazen yaşlılardan bazen zenginlerden bazen fakirlerden bahsedilebilir, herkesten sürekli bahsedilemez ya.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ben de rahatsız oluyorum. Bu dengeyi kuracaklar diye bazen konu dağılıyor.

   Sil
Daha yeni Daha eski